شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: درآمد مالیاتی حدود ۳.۸ درصد درآمد‌های بودجه را تشکیل می‌دهد و با توجه به عوارض، ۵۰ درصد درآمد کشور از مالیات و عوارض تامین می‌شود.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: درآمد مالیاتی حدود ۳.۸ درصد درآمد‌های بودجه را تشکیل می‌دهد و با توجه به عوارض، ۵۰ درصد درآمد کشور از مالیات و عوارض تامین می‌شود.  سید کامل تقوی نژاد که در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما سخن می‌گفت بیان کرد: اگر در سال‌های گذشته درآمدهای نفتی ما 100 بود درآمدهای مالیاتی ما 150 بود یعنی ما 50 درصد از درآمدهای نفتی سال قبل سبقت گرفته‌ایم. او ادامه داد: سال قبل حدود 97 درصد درآمدهای پیش بینی شده در قانون بودجه را محقق کردیم، در حال حاضر حدود 3.8 درصد درآمدهای بودجه را درآمدهای مالیاتی تشکیل می‌دهد و حدود 50 درصد درآمدهای کشور از راه مالیات حاصل می‌شود.  امسال حدود 113 هزار میلیارد تومان رقم پیش بینی شده درآمدهای مالیاتی است، البته سال قبل حدود 18 هزار میلیارد تومان علاوه بر 97 درصد درآمد مالیاتی با عنوان عوارض به شهرداری‌ها تخصیص داده شد و امسال احتمال می‌رود رقم عوارض به 20 هزار میلیارد تومان برسد.

تقوی نژاد تصریح کرد: در 6 ماهه نخست امسال موفق شدیم با 8 درصد رشد نسبت به سال قبل حدود 43 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کنیم به علاوه 9 هزار میلیارد تومان هم عوارض که روی هم رفته 53 هزار میلیارد تومان وصول شده است.  هدف‌گذاری ما تا پایان سال متفاوت است که وابسته به شرایط حال حاضر کشور و روابط خارجی و مبادلات تجاری اقتصادی خارجی ایران می‌شود. او افزود: در ایران حدود 9 درصد از جی دی پی کشور (درآمد ناخالص داخلی) از درآمدهای مالیاتی حاصل می‌شود، البته این رقم برای سال آخر برنامه توسعه باید به 11 درصد برسد. رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: وقتی می‌گوییم مالیات خرج بودجه جاری می‌شود یعنی برای آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و نیروهای مسلح و امنیت کشور. علاوه بر این مخارج ما درآمدهای دیگری هم از طریق مالیات بر ارزش افزوده داریم که چیزی حدود 265 هزار میلیارد تومان است.

تقوی نژاد گفت: در سال جاری حدود 300 میلیارد تومان برای بهسازی جاده‌ها، چشمه‌ها و راه‌ها و سایر نیازمندی‌های عشایر در نظر گرفته‌ایم.

او افزود: تاکنون در شهر تهران حدود 19 هزار میلیارد تومان از محل عوارض در اختیار شهرداری‌ها قرار گرفته، البته بیش از 16 هزار میلیارد تومان از این مبلغ در دوران ریاست‌جمهوری آقای روحانی بوده است برای مثال در 6 ماه اخیر حدود 1500 میلیارد تومان به شهرداری‌ها تخصیص داده شد که تا پایان سال به 3700 میلیارد تومان می‌رسد.

تقوی نژاد ادامه داد: در بحث طرح سلامت تاکنون حدود 15 هزار و 500 میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده خرج شده و حدود هزار میلیارد تومان هم به ورزش کشور اختصاص یافته است که امسال این رقم افزایش خواهد داشت.  مردم باید بدانند اگر امروز خط مترویی احداث می‌شود یا پارک و خیابان‌های مناسبی برای رسیدن به آرامش دارند هزینه‌اش از جیب مردم تأمین می‌شود، البته این مبالغ در قالب مالیات تأمین می‌گردد و هیچ منتی بر سر مردم نیست. او گفت: کل هزینه‌های طرح جامع مالیاتی حدود 700 میلیارد تومان بود که از محل تخفیف یک ساله مالیاتی افراد بدهکار حاصل شده است. البته بیش از 500 میلیارد تومان از این مبلغ صرف زیرساخت شده، برای این طرح حدود 600 اداره ساخته شد، شبکه‌ها راه‌اندازی و بهترین و به روز‌ترین سخت افزارهای مورد نیاز در سازمان امور مالیاتی کشور خریداری و نصب شده است.  آنچه در هسته نرم افزار این طرح بود و قراردادش در سال 1387 با اروپایی‌ها منعقد گردید در مجموع40میلیون یورو بود. البته یورو با قیمت 900 تومان و زیر سه هزار تومان هزینه شده یعنی چیزی حدود 130 میلیارد تومان هزینه این زیرساخت‌ها بوده است. رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: طرح جامع مالیاتی کشور بزرگ‌ترین طرح جامع نرم افزاری کشور محسوب می‌شود و حالا دیگر می‌توانیم بگوییم ما دارای طرح «سنیم» هستیم زیرا این نرم افزار بومی‌سازی شده و قرار است 100درصد پرونده‌های مالیاتی کشور تحت پوشش سنیم قرار گیرد. ما کاغذ را حذف می‌کنیم. تقوی‌نژاد گفت: اطلاعات افراد به نحوه‌ای در اختیار ما قرار گرفته که در حال حاضر با شماره ملی یا شناسه شرکتی فرد می‌توانیم بگوییم چه دارایی‌هایی در مملکت دارند، البته این اطلاعات صرفاً در جهت شناسایی، تشخیص و وصول مالیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه نسبت به دریافت مالیات اقشار کم‌درآمد سخت‌گیری نمی‌کنیم، گفت: مردم از نظام مالیاتی کشور رضایت نسبی دارند. سید کامل تقوی نژاد در ادامه سخنان خود در برنامه «نگاه یک» با بیان اینکه از پارسال تاکنون 22 هزار میلیارد تومان از محل سامانه‌ها و به کمک دستگاه‌های نظارتی کشور از فرار مالیاتی جلوگیری کردیم، افزود: از یک نفر به اندازه یک میلیون و 700 هزار نفر مالیات گرفتیم.  وی گفت: در 4 تا 5 سال آینده سامانه‌های نظام مالیاتی به قدری قوی خواهند شد که خودمان اظهارنامه تولید و به مودیان اعلام می‌کنیم. رییس کل سازمان امور مالیاتی افزود: بر اساس اطلاعات سامانه، یک نفر در 167 شرکت مدیرعامل بود قطعاً این شخص قصد سوءاستفاده دارد و نمی‌خواهد از این شرکت‌ها، درست استفاده کند.

تقوی نژاد ادامه داد: از طریق شاخص‌هایی که تعریف کردیم مودیان پر ریسک را تشخیص دادیم و مجموعه‌ای از مودیان را شناسایی کردیم که 2014 نفر از آنان یک نشانی را مطرح کردند. وی گفت: از طریق مکان، عضویت در هیات‌مدیره، نحوه پرداخت و از مجموع این شاخص‌ها، مودیان پرریسک را شناسایی می‌کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران