شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130888 | |

رییس کل اسبق بانک مرکزی گفت، این بانک قدرت آن را دارد که به عنوان ضربه گیر در مقابل نوسان ناشی از تنش‌های سیاسی و اقدامات احتکاری عمل کند ولی در این چند ماه این کار انجام نمی‌شد

رییس کل اسبق بانک مرکزی گفت، این بانک قدرت آن را دارد که به عنوان ضربه گیر در مقابل نوسان ناشی از تنش‌های سیاسی و اقدامات احتکاری عمل کند ولی در این چند ماه این کار انجام نمی‌شد که ممکن است این موضوع به شکل دستوری به بانک مرکزی تحمیل شده باشد.

طهماسب مظاهری در مصاحبه با رادیو با اشاره به بسته ارزی جدید دولت گفت: در یک تصمیم معقول و سنجیده در نشست سران سه قوه، با توجه به اینکه طبق قانون، بانک مرکزی متولی سیاست‌های ارزی است اما در عمل این اختیار سلب شده بود، تصمیم گرفته شد، این اختیار مجددا به بانک مرکزی برگشت داده شود.

وی افزود: بانک مرکزی با حضور در بازار می‌تواند جلوی نوسان شدید ارزی را که ممکن است به دلیل تقاضاهای خارج از فعالیت‌های اقتصادی صورت گرفته باشد را بگیرد. وقتی دولت در 21 فروردین، ارز بازار آزاد را قاچاق و غیر قانونی اعلام کرد و در تصمیم بعدی به عنوان بازار ثانویه آرامش نسبی به بازار ارز داد اما مجددا دولت این بازار ثانویه را رها کرد و در معرض تقاضاهای غیر قابل کنترل بازار قرار داد و نتیجه این شد که یک شبه قیمت ارز هزار تومان گران‌تر می‌شد.

رییس کل پیشین بانک مرکزی اظهار کرد: بانک مرکزی باید قیمت ارز مناسبی که بازار را به تعادل می‌رساند تعیین و به این شکل از صادرات حمایت کند و جلوی قاچاق را بگیرد و نقدینگی را به تعادل برساند. پیدا کردن این نرخ متعادل برای بانک مرکزی و معاونت اقتصادی بانک بسیار ساده است که نباید این را اعلام کند اما باید آن را در بازار اعمال کند. وی ادامه داد: بانک مرکزی باید مراقب باشد و از نوسان حاد، یک‌باره و شدید جلوگیری کند و این بانک قدرت آن را دارد که به‌عنوان ضربه گیر در مقابل نوسان ناشی از تنش‌های سیاسی و اقدامات احتکاری مقابله کند که در این چند ماه این کار انجام نمی‌شد که ممکن است این موضوع به شکل دستوری به بانک مرکزی تحمیل شده باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران