شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130163 | |

رییس کل گمرک با اشاره به تسهیل واردات و کالاهای مانده در گمرک گفت: کالاهایی که تا آخر مرداد ماه وارد گمرک شده‌اند،

معافیت جدید  برای پرداخت مابه‌التفاوت ارز

رییس کل گمرک با اشاره به تسهیل واردات و کالاهای مانده در گمرک گفت: کالاهایی که تا آخر مرداد ماه وارد گمرک شده‌اند، مجاز خواهند بود با ثبت سفارش یک ماهه ترخیص شوند و در این زمینه وزارت صنعت موظف شده است سامانه ثبت سفارش را باز کند.

فرود عسگری در تشریح آخرین آمار واردات کالاهای اساسی به کشور اعلام کرد: در بخش واردات کالاهای اساسی وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته داریم. بر اساس تازه‌ترین آمارها واردات ذرت ۲۶ درصد، دانه‌های روغنی ۲۸ درصد، گوشت قرمز ۳۹ درصد و جو ۵۱ درصد افزایش داشته و دیگر کالاهای اساسی هم وضعیت مشابهی دارند.

رییس کل گمرک گفت: در حال حاضر بطور میانگین روزانه چهار هزار و ۷۰۰ کامیون کالا از گمرکات کشور ترخیص می‌شود و در مواقعی این رقم به ۶۰۰۰ دستگاه هم می‌رسد .

عسگری با تاکید بر نتایج جلسه در حضور معاون اول رییس‌جمهور بیان کرد: بخشی از مشکلات ترخیص کالاهای موجود در انبارهای گمرکی مربوط به تخصیص ارز است و برخی دیگر مشکل تامین ارز را دارند که مقرر شد بانک مرکزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت این مشکلات را رفع کند . در حوزه تعیین اولویت‌های کالایی، ثبت سفارش، عدم معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز برای کالاهای ساخته شده و نهایی و همچنین عدم تمایل برخی واردکنندگان برای انتقال کالا از انبارهای گمرکی به انبارهای داخلی هم مشکلاتی وجود دارد که مجموع این عوامل موجب شده بخشی از کالاها در انبارهای گمرکی بماند ‌و مقرر شد پیشنهادات جدیدی برای رفع این مسائل و مشکلات به معاون اول رییس‌جمهور ارایه شود . رییس کل گمرک ایران گفت: براساس یکی از تصمیمات، کالاهایی که تا آخر مرداد ماه وارد گمرک شده‌اند مجاز خواهند بود با ثبت سفارش یک ماهه ترخیص شوند و در این زمینه وزارت صنعت موظف شده است سامانه ثبت سفارش را باز کند و این مشکل به زودی برطرف خواهد شود.

وی در مورد دیگر تسهیلاتی که برای وارد کنندگان کالاها در نظر گرفته شده است، افزود: براساس مصوبه‌های اعلام شده، از این پس حقوق ورودی و همچنین مالیات برارزش افزوده به صورت ضمانتنامه بانکی دریافت خواهد شد.

عسگری اضافه کرد: برای 117 فعال مجاز اقتصادی که در پرتال گمرک جمهوری اسلامی ایران رجیستر شده‌اند و همچنین برای 27 شرکت دانش بنیان نیز مجوزی صادر شده تا این شرکت‌ها بتوانند به صورت شناور با ضمانتنامه‌های یکساله کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنند. وی با بیان اینکه سررسید این ضمانتنامه‌ها پانزدهم بهمن ماه خواهد بود گفت: بدین ترتیب شرکت‌های مذکور قادر خواهند بود در کل سال با تودیع ضمانتنامه‌های بانکی، ​ کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنند.

رییس کل گمرک درباره مشکل برخی وارد کنندگان که با کمبود نقدینگی مواجه هستند، افزود: برای این وارد کنندگان نیز مجوزی صادر شده است تا بتوانند 70 درصد کالاهای خود را به صورت نسیه از گمرک خارج کنند و حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده خود را پس از ترخیص کالا پرداخت کنند.

وی یکی دیگر از مشکلات وارد کنندگان را بحث تخصیص و تامین در شبکه بانکی اعلام کرد و گفت: با مجوزی که صادر شد، واحدهای تولیدی مجاز خواهند بود تا 70  درصد کالاهای واحدهای خود را بدون تخصیص و تامین در بانک ازگمرک خارج کنند و 30 درصد باقیمانده، پس از اعلام کد 14 رقمی بانک ترخیص شود.

عسگری افزود: در مورد تغییر اولویت‌ها و گرفتاری‌هایی که این مساله برای برخی وارد کنندگان ایجاد شده است نیز مقرر شد، رییس کل بانک مرکزی به همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت حداکثر تا امشب تصمیمی بگیرند تا کالاهای که به صورت اظهارنامه باز وارد گمرک شده‌اند، نیز هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

وی روند ترخیص کالا از گمرکات پس از اجرایی شدن مصوبات اخیر دولت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر فهرست کالاهای مشمول معاف از پرداخت مابه التفاوت به 3 هزار و 637 قلم رسیده و با تصمیماتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد گرفت، به زودی برخی دیگر از کالاها نیز به این فهرست اضافه خواهند شد. رییس کل گمرک با بیان اینکه در حال حاضر بطور میانگین روزانه 4 هزار و 700 کامیون و در برخی روزها تا 6 هزار کامیون کالا از گمرکات کشور ترخیص می‌شوند، گفت: پیش از این، روند خروج کالا از گمرک تهران به زیر 60 کامیون در روز رسیده بود که با اجرایی شدن این مصوبه‌ها، هم اکنون، روند خروج کالا از این گمرک به بیش از 220کامیون در روز رسیده است.

کشف شکلات تریاک در بسته‌های پستی

ماموران گمرک ایران، موفق به کشف شکلات تریاک در بسته‌های پستی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، ماموران گمرک امانات پستی تبریز، از داخل شکلات‌های پستی ۷۰۰ گرم مواد مخدر از نوع تریاک کشف کردند.

ماموران گمرک با دقت و هوشیاری و با استفاده از دستگاه ایکس ری و با مدیریت ریسک به بسته‌های پستی مشکوک شدند که با بررسی فیزیکی این مقدار تریاک را کشف کردند.

این مقدار تریاک، به طرز ماهرانه‌ای به دلیل همسان سازی رنگ و شکل در داخل شکلات و بجای شکلات جاسازی شده بود که کشف و ضبط شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران