شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129956 | |

یک کارشناس اقتصادی در مورد قدرت نظارتی یا تنبیهی «اف‌ای تی اف» گفت: این سازمان هیچ موقع توان تحریم ندارد فقط زیر ساخت اطلاعات ایجاد می‌کند

یک کارشناس اقتصادی در مورد قدرت نظارتی یا تنبیهی «اف‌ای تی اف» گفت: این سازمان هیچ موقع توان تحریم ندارد فقط زیر ساخت اطلاعات ایجاد می‌کند از طرفی اجراکردن یا نکردن «اف‌ای تی اف» در حاکمیت و اختیار ایران است و ارتباطی به کشورهای خارجی ندارد. چنانچه ایران «اف‌ای تی اف» را هم بپذیرد باز هم از تحریم بیرون نخواهیم آمد. به گزارش ایلنا ، مجید شاکری، اقتصاد دان گفت: FATF یک نهاد ناظر است و با سازمانی ورزشی مانند فیفا فرق می‌کند که در صورت اجرا نکردن قوانین جدید فوتبال تیم‌های شرکت کننده را جریمه کند. این کارشناس مسائل اقتصادی در نقد پیوستن یا نپیوستن به FATF گفت: «اف‌ای تی اف» هیچ ارتباطی با برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) ندارد و ایران را از حالت تحریم خارج نمی‌کند. FATF یا « گروه ویژه اقدام مالی» یک قرارداد نیست بلکه یک سازمان بین دولتی است.

شاکری به بیان سابقه ایجاد این سازمان مالی بین دولتی گفت: این سازمان برای بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی به وجود آمده است و نتیجه فعالیت آن در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو «جی 7» برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند. شاکری با بیان اینکه مخالف FATF درایران مخالف تمام قوانین آن نیست افزود: ما با مبارزه با پولشویی مخالف نیستیم اما حتی اگر ایران FATF را بپذیرد از لیست سیاه خارج نمی‌شود.

او افزود: مشکل اتحادیه اروپا یا هر کشور دیگری در ارتباط با مبادلات اقتصادی با ایران FATF نیست. شاکری افزود: « گروه ویژه اقدام مالی» یا همان «اف‌ای تی اف» سیاسی نیست بلکه کاملا اقتصادی و فنی است. او گفت: اف‌ای تی اف در مورد پول‌شویی 40 توصیه و در مورد تامین مالی تروریسم 9 توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند و کشور‌ها مختارند توصیه‌های این نهاد از طریق وضع قوانین داخلی را به اجرا دربیاورند و زمینه‌های پول‌شویی و تامین مالی تروریسم را کاهش دهد.

شاکری گفت: ایران، در سال‌های گذشته تلاش کرده است با تصویب قوانین جدید، هم نظارت بر پرداخت مالیات‌ها را بیشتر کند، هم فضای کسب و کار را بهبود بخشد و هم شبهه‌ها در مورد تامین مالی تروریسم از طریق بازارهای غیرشفاف مالی را کاهش دهد.

کارشناس اقتصادی در مورد قدرت نظارتی یا تنبیهی «اف‌ای تی اف» گفت: این سازمان هیچ موقع توان تحریم ندارد فقط زیر ساخت اطلاعات ایجاد می‌کند از طرفی اجراکردن یا نکردن «اف‌ای تی اف» در حاکمیت و اختیار ایران است و ارتباطی به کشورهای خارجی ندارد.

چنانچه ایران «اف‌ای تی اف» را هم بپذیرد باز هم از حالت تعلیق یا تحریم بیرون نخواهیم آمد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران