شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128909 | |

امیدعلی پارسا در پنجاه و هفتمین جلسه شورای عالی آمار که با حضور محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و رییس شورای عالی آمار و اعضای آن از دستگاه‌های اجرایی، برگزار شد، گفت: ‌

امیدعلی پارسا در پنجاه و هفتمین جلسه شورای عالی آمار که با حضور محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و رییس شورای عالی آمار و اعضای آن از دستگاه‌های اجرایی، برگزار شد، گفت: ‌نظام آماری ثبتی مبنا در اکثر کشورهای دنیا جایگزین نظام آماری سنتی شده است و راهبرد اصلی مرکز آمار ایران نیز نوین‌سازی نظام آماری است. علیر ضا زاهدیان، معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران، یکی از سخنرانان این نشست بود که اظهار کرد: آمار ساخت و ساز در کشور براساس پروانه‌های صادر شده توسط شهرداری‌ها و ‌فهرست کارگاه‌های کشور  از جمله آمارهایی است که از طریق ثبتی در مرکز آمار ایران جمع‌آوری و به روز رسانی می‌شود.

زاهدیان افزود: تطبیق اطلاعات ثبتی‌مبنا بایکدیگر از جمله مزایای این آمارها برای تحلیل بیشتر وضعیت موجود است مثلا تطبیق فایل فارغ‌التحصیلان با فایل‌های بیمه تامین اجتماعی از اقدامات انجام شده توسط مرکز آمار ایران است که می‌تواند رشته‌های تحصیلی را که اقبال بیشتری برای کاریابی برای آنها وجود دارد، نشان دهد.

زاهدیان با اشاره به اینکه سرشماری عشایر به صورت ثبتی مبنا انجام می‌شود، ‌اظهار کرد: ‌اولین سرشماری ثبتی مبنا در سال ١٤٠٥ در کشور اجرا خواهد شد.

 معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران تاکید کرد، بر اساس دستورالعمل‌های بین‌المللی، اطلاعات جمعیتی باید به تفکیک سن، ‌جنس، فعالیت، ‌دین، قومیت، معلولیت و تا سطح کوچک‌ترین ‌منطقه جغرافیایی وجود داشته باشد و آمار‌های ثبتی مبنا می‌تواند گامی موثر برای این امر باشد. در این جلسه همچنین فعالیت کمیته بخشی آمار و اطلاعات مناطق روستایی به در خواست معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست‌جمهوری پس از بررسی اعضای شورای عالی آمار تمدید شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران