شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126452 | |

ایسنا| محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین 9.4 درصد برای دهک اول تا 11.2درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی دهک‌ها در تیرماه افزایش یافت

ایسنا| محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین 9.4 درصد برای دهک اول تا 11.2درصد برای دهک دهم است. مطابق با گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم کل کشور در تیر ماه ١٣٩٧ برابر 8.7درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌یی در بازه 8.4درصد برای دهک اول تا 8.9درصد برای دهک هشتم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین 9.4 درصد برای دهک اول تا ١١. ٢ درصد برای دهک دهم است. همچنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین 7.6درصد برای دهک دوم تا 8.3درصد برای دهک دهم است. بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به 0.5 درصد رسید که نسبت به ماه قبل (0.3درصد) 0.2 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0.1 درصد افزایش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل 0.3 درصد افزایش نشان می‌دهد.

تولید گرفتار تصمیمات خلق‌الساعه

تسنیم| ابراهیم بهادرانی گفت: آنچه از مجموعه سیاست‌های دولت در بخش اقتصاد به ویژه حوزه ارز به چشم می‌خورد، این طور تداعی می‌کند که این دولت از قبل برنامه‌یی برای سیاست‌های ارزی و تولیدی نداشته و حتی نخواسته است که از تجربه سال‌های جنگ نیز در حوزه ارز که یکی از بنیان‌های اقتصاد ایران است. مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران افزود: در موضوع تصمیمات ارزی، چنانچه دولت از تجربه سال‌های قبل استفاده می‌کرد، نباید چنین تصمیمات تجربه‌شده‌یی را اتخاذ می‌کرد؛ این در حالی است که سال‌های جنگ، کمبود ارزی در کشور وجود داشت و قیمت نفت حتی به 8 دلار نیز رسیده بود، در حالی که آن زمان بیشتر منابع ارزی، صرف جنگ می‌شد؛ اما همان منابع محدود باقیمانده، به کالاهای اساسی و ضروری تخصیص می‌یافت. وی تصریح کرد: گاهی اوقات، تعداد کالاهای ضروری از سوی دولت برای تخصیص ارز کمتر می‌شد و بیشتر ارز صرف کالاهای اساسی می‌شد و مابقی کالاها باید به حساب خرید و فروش در بازار، ارز خود را تهیه می‌کردند. در حالی که مجموعه اقدامات دولت در ماه‌های گذشته نشان داده که دولت فعلی نمی‌خواهد از این تجربه درس گرفته و بیشتر به روش خود عمل می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران