شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد

| کدخبر: 123866 | |

یک کارشناس اقتصادی گفت: اخذ مالیات یکی از بهترین راهکارها برای ساماندهی بازار سکه و ارز است و می‌تواند اهرمی مهم برای کنترل این بازارها باشد.

یک کارشناس اقتصادی گفت: اخذ مالیات یکی از بهترین راهکارها برای ساماندهی بازار سکه و ارز است و می‌تواند اهرمی مهم برای کنترل این بازارها باشد.

به گزارش مهر، رییس‌جمهوری روز دوشنبه در جلسه ساماندهی بازار ارز ضمن انتقاد از سودجویی در بازار، وعده برخورد قاطع مالیاتی با افرادی که به فکر سود بادآورده هستند، داد.

اگرچه این سخن رییس‌جمهور برای عملیاتی شدن نیاز به فرآیندهای زیادی دارد اما اینکه قرار است از مالیات به عنوان ابزاری برای ساماندهی فعالیت‌های اقتصادی استفاده شود بسیار مثبت تلقی می‌شود.

هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصادی در رابطه با اینکه چطور می‌توان این تهدید مالیاتی را به عمل تبدیل کرد به مهر گفت: دولت‌ها برای برخورد با کسانی که بخواهند در بازار ارزی، پول، سرمایه و... دخالت کنند و دخالت آنها منجر به اخلال در بازار شوند، ابزارهای زیادی دارند.

وی افزود: در این ۲ماه گذشته یک نکته کلیدی در بازار مبنی بر «واقعی نبودن بخشی از تقاضای ارز» وجود داشت که این تقاضای کاذب، بازار را با اخلال مواجه کرد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه قیمت کنونی ارز واقعی نیست، ادامه داد: اینکه در بازار اخلال به وجود می‌آید و این اخلال منجر به این می‌شود که هر کس هر چقدر دلش می‌خواهد ارز و سکه تهیه می‌کند، شک و شبهه‌یی نیست اما اگر این مسائل با انگیزه سفته‌گری و دلالی باشد، طبیعی است که قانون نمی‌تواند در این شرایط به افراد بگوید ارز و سکه نخرید بلکه می‌تواند بگوید از محل خرید و فروش سکه و ارز باید مالیات پرداخت شود.

حق‌شناس تصریح کرد: میزان مالیاتی که در قانون بودجه سال جاری در نظر گرفته شده نسبت به تولید ناخالص ملی کشور ۷درصد است درحالی که ظرفیت مالیاتی کشور حداقل ۲برابر این عدد است و در کشورهای مشابه ایران این عدد تا ۳برابر و در کشورهای توسعه یافته تا ۵ برابر وصول می‌شود.

وی افزود: یکی از مشکلات اقتصاد ایران این است از کسانی که مالیات می‌دهند، باز مالیات بیشتری اخذ می‌کنند. مجموع فرار مالیاتی و اقتصاد زیرزمینی که مالیات از آن وصول نمی‌شود حدود ۶۰ درصد است. حال اگر دولت زیرساختی فراهم کند که بتواند مالیات واقعی را دریافت کند قطعا این صف‌های عریض و طویل در پشت مغازه‌های فروش سکه، ارز و بانک‌ها ایجاد نمی‌شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: امروز کسانی که در این بازارها به خرید و فروش سکه و ارز اقدام می‌کنند، مطمئن هستند که هیچ مشکلی نه از منظر مالیاتی و نه از وجوه دیگر متوجه‌شان نیست. لذا اگر موضوعی که آقای روحانی مطرح کرده است مبنی بر اینکه از اینگونه معاملات مالیات دریافت شود، می‌تواند اهرمی برای کنترل این بازارها باشد.

حق‌شناس تاکید کرد: ممیزین مالیاتی برای اینکه تشخیص دهند، معامله‌یی درخصوص سکه و ارز صورت گرفته باید به شناسایی معاملات سکه و ارز توجه کنند و صرفا بر تراکنش‌های مالی تمرکز نکنند زیرا منشأ وصول مالیات معاملات است و حساب سپرده اشخاص در بانک‌ها چندان نمی‌تواند منشأ وصول مالیات باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سکه و ارز را صرافی‌ها می‌فروشند و اشخاص عادی این میزان سرمایه را ندارند، متولیان باید زیرساخت‌های نرم‌افزاری در مکان‌های خرید و فروش سکه و ارز همچون صرافی‌ها و بانک‌ها در نظر بگیرند تا با سوداگری و سفته‌بازی مقابله کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران