شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122435 | |

فارس | محمدباقر نوبخت با اشاره به میزان تخصیص ارز در دو ماهه اول سال ۹۷ اظهار کرد: از اول فروردین امسال تا ۲۹ اردیبهشت تعداد اقلامی که ازسوی وزارت صنعت‌،

فارس | محمدباقر نوبخت با اشاره به میزان تخصیص ارز در دو ماهه اول سال ۹۷ اظهار کرد: از اول فروردین امسال تا ۲۹ اردیبهشت تعداد اقلامی که ازسوی وزارت صنعت‌، معدن و تجارت ثبت سفارش شدند که شامل کالاهای واسطه‌یی، سرمایه‌یی، مصرفی و سایر هستند، ۱۰۰هزار و ۱۹۸ قلم کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۳۳۴ میلیون دلار بوده است. رییس سازمان برنامه و بودجه به میزان ارز تخصیص داده ‌شده به این رقم از ثبت‌سفارش‌ها پرداخت و عنوان کرد: براساس گزارش و آمار ارائه ‌شده ۱۳ میلیارد و ۲۹۸ میلیون دلار به ثبت سفارش‌های این دو ماهه ارز تخصیص داده شده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: از ۱۳ میلیارد و ۲۹۸میلیون دلار تخصیصی بالغ‌بر ۶ میلیارد و  ۴۰۴ میلیون دلار، برای واردات کالا ارز پرداخت شده است. نوبخت به میزان واردات و صادرات در دو ماهه اول سال پرداخت و افزود: از ابتدای فروردین تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری بیش از ۶ میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده و نیز سهم صادرات ۷ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار بوده است، بنابراین تراز تجاری کشور 1.5میلیارد دلار مثبت است. رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به مقایسه میزان واردات و صادرات به نسبت دو ماهه اول سال ۹۶ پرداخت و عنوان کرد: در مدت مشابه سال ۹۶، ۶میلیارد و ۱۰۵ میلیون دلار سهم واردات بوده که 1.7درصد در سال جاری کاهش دارد. همچنین به لحاظ ارزش دلاری، ۳درصد تقلیل یافته است. در دو ماهه سال ۹۶ بالغ‌بر ۵ میلیارد و ۸۴ میلیون دلار صادرات داشتیم که امسال به ۷میلیارد و ۴میلیون دلار افزایش یافته است. سخنگوی دولت در مورد تخصیص اعتبار به طرح‌های عمرانی در دو ماهه امسال بیان داشت: همه ساله تخصیص اعتبار به طرح‌های عمرانی با تاخیر روبه‌رو است و معمولا نیمه دوم سال این کار انجام می‌شود، امسال یک گام به جلو هستیم و در حال حاضر طرح‌ها اولویت‌بندی شده و براین اساس به آنها اعتبار تخصیص یافته است. وی تصریح کرد: در این مدت ۱۳هزار میلیارد و ۶۳۹ میلیون تومان به طرح‌های عمرانی ملی از کل ۱۷هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان طرح‌های موجود که ۷۷درصد آنها را پوشش می‌دهد، اعتبار به‌صورت اوراق و نقدی تخصیص دادیم. نوبخت یکی از مشکلات را مربوط به اوراق دانست و گفت: این اوراق برای پیمانکاران جذابیت دارد، ضمن اینکه در بورس هم می‌توانیم آن را بفروشیم. نرخ اوراق برای طرح‌های عمرانی ۱۹درصد است. رییس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: ۹۶۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های استانی و نیز برای طرح‌های توازن ۱۰درصد یعنی ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص دادیم که در مجموع ۲۸ هزار میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان یعنی ۴۷درصد از کل اعتبار را تخصیص دادیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران