شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122098 | |

مهر| دولت در لایحه‌یی اصلاح قوانین مالیاتی مناطق آزاد را به مجلس پیشنهاد کرد تا از این طریق مشمولین در این بخش به تدریج براساس نرخ سرزمین اصلی مالیات پرداخت کنند.

تقدیم لایحه اصلاح قوانین مالیاتی مناطق آزاد  به مجلس

مهر| دولت در لایحه‌یی اصلاح قوانین مالیاتی مناطق آزاد را به مجلس پیشنهاد کرد تا از این طریق مشمولین در این بخش به تدریج براساس نرخ سرزمین اصلی مالیات پرداخت کنند.  وزارت امور اقتصادی و دارایی اواخر سال 1396 اقدام به تهیه لایحه‌یی تحت عنوان «مالیات بر درآمد و دارایی فعالان افتصادی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی» کرد که دولت نیز به تازگی این لایحه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده که جزئیات این لایحه نشان از آن دارد که دولت در پی اصلاح قوانین مالیاتی در مناطق آزاد است.

طبق آنچه در این لایحه آمده با توجه به گذشت زمان معافیت مالیاتی مناطق آزاد(۲۰سال) در صورت تصویب لایحه مذکور، مشمولین در سال اول معادل ۲۰درصد نرخ‌های مالیاتی سرزمین اصلی و در سال‌های بعد با افزایش سالانه ۲۰درصد- به نحوی که در سال پنجم به بعد به نرخ مقرر در سرزمین اصلی- مشمول مالیات خواهد بود. از سویی دیگر طبق این لایحه «فعالیت‌های تولیدی و معدنی‌داری پروانه بهره‌برداری از سوی مراجع قانونی ذی‌ربط»، «فعالیت‌های دانش‌بنیان دارای مجوز از معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور»، «فعالیت‌های گردشگری و ارائه خدمات هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری دارای پروانه بهره‌برداری از سوی مراجع قانونی ذی‌ربط» و «فعالیت در زمینه طرح‌های زیرساختی احداث فرودگاه‌ها، بنادر، جاده‌های مواصلاتی، تاسیسات آب، برق، گاز و فاضلاب و مخابرات شهرها و روستاهای واقع در مناطق آزاد تجاری- صنعتی» علاوه بر معافیت مالیاتی در سایر قوانین مربوط به رعایت بند(۱) مشمول ۳۰درصد تخفیف در نرخ مالیاتی است.

تسویه حواله بارگیری با  پنجره واحد تجارت فرا مرزی

گمرک جمهوری اسلامی ایران طبق هماهنگی صورت گرفته درخصوص تبادل اطلاعات میان سامانه پنجره واحد گمرک و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌یی با توجه به نامه شماره ۶۶۰۰۲/۷۱/۷ مورخ ۱۱شهریور 1396 سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌یی کشور از دوشنبه مورخ ۳۱ اردیبهشت ماه سال 1397 تمامی شرکت‌های حمل و نقل داخلی باید نسبت به تسویه حواله‌های بارگیری صادر شده در پنجره واحد تجارت فرامرزی اقدام کنند.

این اطلاعیه برای اجرا به گمرکات بندر انزلی، منطقه آزاد انزلی(حسن‌رود)، بندر نوشهر، بندر چابهار و منطقه آزاد چابهار ابلاغ شده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران