شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121863 | |

وزارت خزانه‌داری امریکا «ولی ا. سیف» رییس کل بانک مرکزی ایران را به اتهام حمایت مالی از مقاومت اسلامی لبنان و سپاه قدس تحریم کرد.

   امریکا رییس کل بانک مرکزی ایران را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری امریکا «ولی ا. سیف» رییس کل بانک مرکزی ایران را به اتهام حمایت مالی از مقاومت اسلامی لبنان و سپاه قدس تحریم کرد. به گزارش فارس، وزارت خزانه‌داری امریکا در دومین دور از اعمال تحریم علیه ایرانیان از زمان خروج این کشور از برجام، «ولی ا. سیف» رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد. نام این مسوول بلندپایه اقتصادی ایران در کنار نام یک ایرانی به نام «علی طرزعلی» و دو تبعه عراقی و لبنانی به نام‌های «حبیب کریم» و «محمد قصیر» در آخرین به‌روزرسانی تحریم‌های ایران در صفحه دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آورده شده است. قصیر رییس بانک عراقی «البلاد» است که این نهاد مالی هم تحریم شده است.  حبیب کریم هم بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری امریکا، از اعضای مقاومت اسلامی لبنان است. آنطور که امریکایی‌ها اعلام کرده‌اند، سیف به دلیل ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تحت عنوان «اقدامات ضدتروریستی» تحریم شده است. ولی ا. سیف مشمول تحریم‌های ثانویه امریکا شده یعنی تبعیت از این تحریم برای همه اتباع و نهادهای امریکایی و همه اتباع و نهادهای کشورهای خارجی که نمی‌خواهند مشمول تحریم‌های امریکا شوند، لازم‌الاجراء است. در بیانیه‌یی که «استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری امریکا به همین مناسبت منتشر کرده، آمده که «رییس بانک مرکزی ایران از جانب نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از طریق بانک عراقی البلاد، به صورت مخفیانه میلیون‌ها دلار پول را برای حمایت از اقدامات خشن و رادیکال حزب‌الله انتقال داده است. » وی در ادامه گفته: «ایالات‌متحده اجازه سوءاستفاده گستاخانه ایران از نظام مالی بین‌الملل را نمی‌دهد. » مبنای حقوقی این تحریم، فرمان اجرایی شماره 13224 سال 2001 رییس‌جمهور امریکا است که سپاه قدس در سال 2007، به فهرست تحریمی‌های آن افزده شد. کل مجموعه سپاه پاسداران هم بر اساس قانون «مبارزه تحریمی با دشمنان امریکا» یا همان «کاتسا» که در اکتبر 2017 به امضای «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور فعلی امریکا رسید، تحریم شده است.

   هیچ قرارداد اقتصادی با ایران لغو نشده است

رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با رد برخی شایعات مبنی‌بر لغو قراردادهای پسابرجامی پس از خروج امریکا گفت: هیچ‌گونه مکاتبه یا اظهارنظر شفاهی از سوی طرف‌های خارجی مبنی‌بر تصمیم به لغو این قرارداد به وزارت اقتصاد یا بانک مرکزی اعلام نشده است. به گزارش روابط‌ عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی محمد خزاعی با بیان اینکه هیچ موسسه مالی یا کشوری که با ایران و سیستم بانکی ما قرارداد مالی امضا کرده، آن را لغو نکرده است، اظهار کرد: حتی هیچ‌گونه مکاتبه یا اظهار شفاهی مبنی‌بر تصمیم به لغو آن به ما و تا جایی که مطلعم به بانک مرکزی نیز اعلام نشده  است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران