شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120178 | |

رییس کل گمرک ایران در واکنش به جوسازی اخیر علیه گمرک اعلام کرد: گمرک اطلاعات کامل کالاهای وارداتی را در اختیار نهادهای نظارتی و نیروی انتظامی قرار داده و امکان رهگیری تخلفات و قاچاق گمرکی آسان‌ شده است.

رییس کل گمرک ایران در واکنش به جوسازی اخیر علیه گمرک اعلام کرد: گمرک اطلاعات کامل کالاهای وارداتی را در اختیار نهادهای نظارتی و نیروی انتظامی قرار داده و امکان رهگیری تخلفات و قاچاق گمرکی آسان‌ شده است. به گزارش فارس، فرود عسگری رییس کل گمرک گفت: بعضا ‌علیه گمرک در مورد قاچاق برخی کالاها جو‌سازی می‌شود، این در حالی است که گمرک تمام این اطلاعات را از طریق سیستم هوشمند بعد از گمرکات در اختیار همه دستگاه‌های نظارتی و نیروی انتظامی قرار می‌دهد و تمام کالاهای وارداتی از گمرک کد رهگیری دارند. معاون وزیر اقتصاد در ادامه توضیح داد: یعنی بعد از گمرک این اطلاعات در اختیار ایستگاه‌های بازرسی نیروی انتظامی و مراجع قضایی قرار می‌گیرد و آنها با استفاده از کد رهگیری می‌توانند اطلاعات مربوط به شخص، کارت بازرگانی، کالای ورودی و خر‌وجی و ارزش آن را بررسی کنند و حتی شماره کامیون، هویت راننده آن و اینکه کالا به چه انباری برده شده در سیستم ثبت شده و قابل‌ کنترل است. مثلا گمرک بانک اطلاعاتی ‌را ایجاد کرده که نشان می‌دهد، در چه شهری، چقدر کالا از کدام گمرک و در کدام ‌انبار تخلیه شده است. وی افزود: همان‌طور که می‌دانید بر اساس اعلام سازمان جهانی گمرک در بین 176کشور عضو، گمرک ایران مقام اول در مبارزه با قاچاق را کسب کرده است.

عسگری گفت: گمرک سامانه جامع گمرکی را توسعه داده و اطلاعات ارزشمندی ایجاد کرده است. بانک اطلاعاتی گمرک خیلی غنی شده است و با در اختیار داشتن آمار دقیق از میزان واردات و صادرات می‌توان برای نیازهای آینده برنامه‌ریزی کرد.

وی افزود: از طریق همین اطلاعات ما در سال گذشته میزان زیادی مواد مخدر در گمرک کشف کردیم و این اقدام گمرک بارها مورد تحسین نهادهای بین‌المللی قرار گرفته است. رییس کل گمرک گفت: تمام کالاهای خروجی از گمرکات شناسنامه‌دار هستند و اطلاعات کالاهای ترخیص شده از گمرک در سامانه جامع گمرکی ثبت و جزیی‌ترین اطلاعات این کالاها از طریق سامانه‌های گمرک قابل رهگیری است. رییس ‌کل گمرک گفت: امروز با سامانه جامع گمرکی شاهد هستیم که اطلاعات کالاهای ترخیص شده در بانک اطلاعاتی گمرک به‌روز و به لحظه موجود است و به صورت آنلاین در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد. رییس کل گمرک ایران گفت: از زمان اجرای سامانه جامع گمرکی امکان رهگیری تمام کالاها از گمرک فراهم شده است. وی ادامه داد: پروانه به شکل الکترونیکی صادر می‌شود، ضمن اینکه امکان استعلام الکترونیکی پروانه‌ها در هر زمان و مکانی از طریق سامانه جامع گمرکی فراهم است. عسگری افزود: اگر اظهارکننده اقدام به اظهار خلاف واقع کند در صورت مغایرت در سیستم به صورت خودکار اعلام می‌شود. وی ایجاد تسهیلات برای خروج کالای صادراتی در کوتاه‌ترین زمان را از دیگر برنامه‌های گمرک عنوان کرد و گفت: در تلاشیم زمان ترخیص کالا کمتر از 6ساعت باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران