شماره امروز: ۵۴۷

بر اساس آمارهای رسمی گمرک

| کدخبر: 116607 | |

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی حجم تجارت خارجی در ۱۰ماهه ابتدای امسال را ۸۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: ۳۷میلیارد دلار از این میزان صادرات و بیش از ۴۲میلیارد دلار واردات بوده است

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی حجم تجارت خارجی در ۱۰ماهه ابتدای امسال را ۸۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: ۳۷میلیارد دلار از این میزان صادرات و بیش از ۴۲میلیارد دلار واردات بوده است. آمارهای ۹ماهه که می‌توان از آنها به عنوان آخرین آمارهای رسمی ارائه شده از سوی گمرک یاد کرد، گویای آن است که تراز تجاری به منفی 5 میلیارد و ۹۳۰میلیون دلار رسیده این رقم که در مدت مشابه سال گذشته مثبت ۶۵۸ میلیون دلار بوده در مدت یک‌ساله بیش از هزار درصد تغییر کرده است.

فرود عسگری در حاشیه افتتاح پیشرفته‌ترین دستگاه ایکس‌ری پرسرعت کامیونی کشور در گمرک شهید رجایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حجم صادرات کشور در دوره مورد بررسی ۱.۷درصد و حجم واردات نیز ۲۲درصد رشد داشته است.

آمارهای رسمی گویای آن است که تراز تجاری(کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی) در ۹ماهه امسال به منفی 5 میلیارد و ۹۳۰میلیون دلار رسیده است.

یازدهمین ماه سال درحال پایان است و هنوز از سوی گمرک حتی آمارهای رسمی ۱۰ماهه نیز منتشر نشده است. با این وجود اظهارنظرهای مسوولان گویای این است که در ۱۰ماهه اول امسال حجم صادرات ۳۷میلیارد دلار بوده است.

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، قرار بر این بود که صادرات ایران در سال جاری نیز با رشدی رو به جلو به رقم ۵۵ میلیارد دلاری برسد. درحالی که تنها چند هفته به پایان سال باقی است، آمارهای اعلام شده درباره صادرات ۱۰ماهه اول گویای آن است که فاصله قابل توجهی با اهداف تعیین شده، وجود دارد و بعید به نظر می‌رسد با احتساب آمارهای این دو ماه فاصله موجود قابل جبران باشد. از سوی دیگر تراز تجاری که پس از سال‌ها مدتی به حالت مثبت درآمده بود از تابستان امسال بار دیگر به حالت منفی درآمده و میزان این تراز هر ماه منفی‌تر می‌شود.  آمارهای گمرکی ارائه شده، نشان می‌دهد که در 6ماهه اول سال جاری تراز تجاری با احتساب میعانات گازی منفی 3میلیارد و ۵۵ میلیون دلار بوده است. این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل این تراز مثبت ۷۷۲میلیون دلار بوده و در این مدت بالغ بر ۴۹۶درصد رشد منفی داشته است.  اما کاهش صادرات به همین نقطه ختم نشده و مروری بر آمارهای 7ماهه نشان می‌دهد که تراز منفی تجارت به حدود 3میلیارد و ۱۰۷میلیون دلار می‌رسد. در آمار 8 ماهه بار دیگر این ارقام شاهد سیری نزولی بوده و رقم آن به منفی 3میلیارد و ۹۳۱میلیون دلار می‌رسد. این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که در مدت مشابه سال قبل تراز تجاری مثبت یک میلیارد و ۲۵۱میلیون دلار بوده است.

در نهایت آمارهای ۹ماهه که می‌توان از آنها به عنوان آخرین آمارهای رسمی ارائه شده از سوی گمرک یاد کرد، گویای آن است که تراز تجاری به منفی 5 میلیارد و ۹۳۰میلیون دلار رسیده. این رقم که در مدت مشابه سال گذشته مثبت ۶۵۸ میلیون دلار بوده در مدت یک‌ساله بیش از هزار درصد تغییر کرده است.  در ماه‌های گذشته بسیاری از صادرکنندگان مساله کاهش صادرات را به نرخ ارز ربط داده و غیرواقعی بودن نرخ ارز را عاملی تاثیرگذار در پایین بودن حجم صادرات اعلام می‌کردند. حال مدتی است با افزایش نرخ ارز مواجه بوده‌ایم اما همچنان وضعیت آمارها گویای آن است که ظاهرا حتی افزایش نرخ ارز هم تاثیر چندانی در مثبت شدن تراز تجاری کشور یا افزایش میزان صادرات نداشته چراکه به گفته بسیاری از صادرکنندگان افزایش یک باره نرخ ارز موجب شده است، تهیه مواد اولیه نیز با چالش‌هایی مواجه شده و به مراتب گران‌تر از قبل تمام شود. از سوی دیگر وضعیت فعلی اجازه برنامه‌ریزی برای تولید را نداده و باعث می‌شود، تولیدکننده و صادرکننده هر دو در برزخ آینده نامعلوم نرخ ارز درگیر بمانند.

حال با این شرایط جای سوال است که آیا در ‌زمان باقی مانده سال جاری، امکانی برای تحقق اهداف صادراتی وجود خواهد داشت یا همانند سال گذشته صادرات از دستیابی به اهداف از پیش ‌تعیین شده، باز می‌ماند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران