شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 107659 | |

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی جزییات پرداخت 70میلیارد دلار تسهیلات از این صندوق را تشریح کرد.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی جزییات پرداخت 70میلیارد دلار تسهیلات از این صندوق را تشریح کرد.

احمد دوست حسینی در گفت‌وگو با «فارس» با اشاره به سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌ها اظهار کرد: این منابع برای سرمایه در گردش و سرمایه‌گذاری جدید انجام می‌شود و در این راستا 6.2 میلیارد دلار سپرده‌گذاری ارزی برای پروژه تامین مالی صورت گرفته است. رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه معادل 6 میلیارد دلار یا 14هزارمیلیارد تومان سپرده‌گذاری ریالی در بانک‌ها انجام شده است، گفت: مجموع منابع ریالی که بخشی به شکل عاملیت بوده و بخشی نیز از سال 94 تاکنون به صورت سپرده‌گذاری بوده حدود 14هزارمیلیارد تومان است. این مقام مسوول با اشاره به اینکه برای پروژه‌های متعددی مسدودی صورت گرفته است، بیان کرد: این طرح‌ها به تدریج و بنا به دوره ساخت و بهره‌برداری بازپرداخت خواهند کرد.

دوست‌حسینی در مورد موجودی صندوق توسعه ملی عنوان کرد: موجودی معیار دارد و تا پایان سال 95 منابع صندوق در بانک مرکزی که تعهد نشده بالغ بر 12میلیارد دلار است همچنین مسدودی 33میلیارد دلاری نیز جزو موجودی محاسبه می‌شود.

وی افزود: بر این اساس 13.5میلیارد دلار با منابع موجود قرارداد منعقد و تعهد کردیم، بانک‌ها به طرح‌ها تسهیلات بدهند.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی تاکید کرد: به دلیل گردش داشتن منابع، اشکالی ندارد که بیش از موجودی قرارداد عاملیت منعقد شود چون فرآیند تصویب، دریافت مجوزها و امور اداری زمانبر است. دوست‌حسینی با بیان اینکه نباید موجودی صندوق بلااستفاده باشد، یادآور شد: صندوق منابع ذخیره ندارد و به محض اینکه پول صندوق بازگردد مجددا قرارداد با بانک‌ها منعقد می‌شود. وی خاطرنشان کرد: صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌هایی که خودگردان بوده و می‌توانند تسهیلات را بازگردانند، محدودیت ندارند. رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در مورد تضامین دریافت تسهیلات گفت: برخی طرح‌ها علاوه بر اینکه خود پروژه به تضمین گرفته می‌شود باید تضامین دیگر نیز دریافت شود که این مسوولیت برعهده بانک است. دوست‌حسینی تاکید کرد: منابع صندوق بین‌النسلی و حق‌الناس است و توجه و دقت مضاعفی می‌خواهد تا از آن صیانت شود. امروز حدود 70میلیارد دلار منابع صندوق تسهیلات داده شده باید به گونه‌یی باشد که ارزش منابع حفظ شود.

وی ادامه داد: تاکنون 11میلیارد دلار برای آب و خاک، 6 میلیارد دلار سپرده برای نفت و گاز، 6 میلیارد دلار تبدیل به ریال، 33میلیارد مسدودی طرح‌ها و 6 میلیارد دلار به سپرده‌ و سایر مباحث جزو دارایی‌های صندوق محسوب می‌شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران