شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بیست و دومین سمپوزیوم صنعت فولاد ایران با موضوع «چالش‌های موجود در تامین مواد اولیه، تجهیزات، دانش فنی و توسعه زیرساخت‌‌ها در رقابت‌‌پذیری محصولات فولادی» برگزار شد.

بیست و دومین سمپوزیوم صنعت فولاد ایران با موضوع «چالش‌های موجود در تامین مواد اولیه، تجهیزات، دانش فنی و توسعه زیرساخت‌‌ها در رقابت‌‌پذیری محصولات فولادی» برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، سمپوزیوم صنعت فولاد ایران با حضور خداداد غریب‌پور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سایر مدیران صنعت فولاد به همت انجمن آهن و فولاد ایران ۱۴ الی ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹ در نمایشگاه بین‌المللی جزیره کیش برگزار شد. 

دکتر خداداد غریب‌پور، معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو در مراسم افتتاحیه اظهار داشت: باتوجه به توسعه اکتشافات توسط ایمیدرو، نگرانی برای تامین سنگ‌آهن چشم‌انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نداریم. برخی ذخایر سنگ‌آهن اگرچه رو به اتمام است، اما معادن جدیدی کشف شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای دستیابی به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، نیاز به ۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری است، افزود: این میزان سرمایه از محل منابع صنایع معدنی قابل تامین است و باتوجه به توسعه اکتشافات به‌طور حتم این هدف‌گذاری زودتر از موعد تعیین شده (سال ۱۴۰۴) محقق می‌شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو سهم معدن و صنایع معدنی در GDP کشور را ۲۶ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: باتوجه به ظرفیت‌های این حوزه، این سهم در اقتصاد کشور باید افزایش یابد.

او گفت: با اکتشافات جدید، در پهنه ایران مرکزی ذخیره ۵۰۰ میلیون تنی سنگ‌آهن و همچنین به ذخایری در پهنه‌های آباده-جازموریان و بهرام گور دست پیدا کردیم.

غریب‌پور با بیان اینکه انجام یک میلیون متر عملیات حفاری در این حوزه مورد توجه است، افزود: گزارش‌ها حاکی است ذخایر فعلی تا سال ۱۴۰۵ به اتمام می‌رسد. باتوجه به شناسایی ظرفیت‌های جدید که حاصل افزایش عملیات اکتشافات ایمیدرو است (اکتشاف در ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع طی سال‌های ۹۷ و ۹۸)، ذخایر درخشانی شناسایی شده است.

او گفت: به منظور توسعه اکتشافات، تعداد پیمانکاران حفاری در کشور کم است و برای حل این مشکل، شرکت‌ها تامین ماشین‌آلات موردنیاز را مورد توجه قرار دهند. رییس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات معدنی‌ها در تثبیت بازار بورس، گفت: بازار گردانی در بورس با حرکت شرکت‌های معدنی آغاز شد و از صنایع معدنی برای حمایت از دارایی ۶۰ میلیون نفر فعال در این بازار قدردانی می‌کنم. معدنی‌ها با هدف متعادل شدن بازار سرمایه، در اختصاص اعتبار به صندوق بازارگردانی مشارکت دارند.

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید داشت: در سال جاری تا۵۰۰ میلیون یورو هدف‌گذاری در بومی‌سازی تجهیزات انجام شده است. رویکرد ایمیدرو برای همکاری با دانشگاه‌ها، رویکردی «مساله‌محور» است.

غریب‌پور اظهار داشت: ۱۷۰ نیاز تحقیقاتی در این حوزه شناسایی شده و به دانشگاه‌ها اعلام کرده‌ایم. دانشگاه‌ها و مراکز علمی اذعان دارند که رویکردی که معدن و صنایع معدنی با دانشگاه‌ها داشته، بی‌نظیر بوده است.

غریب‌پور گفت: ایمیدرو در بخش پژوهش طی 6 ماهه امسال، رشد ۵۰درصدی داشته است و رویکرد تقاضا محور کردن پژوهش‌ها براساس نیاز اقتصاد معدن را مورد توجه قرار داده است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کمیته‌‌ای بین انجمن آهن و فولاد و ایمیدرو تشکیل شود تا نیازهای صنعتی که این سازمان احصا کرده، دراختیار انجمن قرار بگیرد و تجارب بین دو مجموعه به اشتراک گذاشته شود.

غریب‌پور گفت: آماده هر نوع همکاری با سازمان‌های محیط‌زیست و انرژی اتمی هستیم تا توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی را هدایت کنیم.

علی محمدی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در پانل تخصصی سمپوزیوم فولاد معوقه ۱۳۹۸ اظهار کرد: در سال جهش تولید با اقداماتی که این شرکت علی‌رغم همه مشکلات در زمینه‌های مختلف تولیدی انجام داده است، توانسته‌ایم رکوردهای تولید روزانه، ماهانه، فصلی و 6 ماهه را به ثبت برسانیم.

او با بیان اینکه امیدواریم روند تولید فعلی را در مجموعه فولاد خوزستان ادامه دهیم، افزود: در حوزه تولید، حدود ۵درصد از برنامه جلوتر هستیم و امیدواریم بتوانیم در پایان سال، رکورد تولید سالانه را بزنیم و افتخاری به افتخارات مجموعه فولاد خوزستان بیفزاییم. او تصریح کرد: یکی از اولویت‌های اصلی شرکت فولاد خوزستان، تامین نیاز شرکت‌های فولادی درون استان خوزستان بود و امسال حدود ۷۰درصد از محصولات فروش داخل شرکت فولاد خوزستان به شرکت‌های نوردی درون استان اختصاص داده شد.

محمدی بیان کرد: در سال جهش تولید به دنبال آن هستیم که شرکت‌های درون استان فعال شوند و نیازهای مواد اولیه این شرکت‌ها را تامین کنیم.

او با اشاره به بحث صادرات گفت: باتوجه به سیاست‌های وزارت صمت در جهت ارزآوری برای کشور، توانسته‌ایم تا حدودی موفق عمل کنیم و برنامه صادراتی شرکت را محقق کنیم و ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ادامه داد: کارهای توسعه‌ای در شرکت فولاد خوزستان با سرعت و دقت خوبی در حال انجام است و امیدواریم طرح‌های توسعه‌ای شرکت، از جمله طرح فولاد‌سازی شرکت فولاد شادگان، افزایش ظرفیت فولاد سنگان، پست ۴۰۰ کیلو ولت و پروژه زمزم ۳ در زمان‌های معین‌ شده اجرایی شوند تا کارهای توسعه‌ای شرکت منجر به افزایش تولید و افزایش اشتغال شوند.

محمدی با اشاره به بحث مسوولیت‌های اجتماعی اظهار کرد: در کنار سنگر تولید، در جبهه محرومیت‌زدایی و خدمت به مردم نیز مشغول به کار هستیم. در حوزه‌های آموزشی، درمانی، فرهنگی و همچنین عمرانی اقداماتی در حال انجام است و هر جا که احساس کنیم مردم به خدماتی در این حوزه‌ها نیازمند هستند، قطعا ورود خواهیم کرد.

گزارش خبرنگار ما حاکی است، در این رویداد از خدمات و حمایت‌های مجموعه فولاد خوزستان با اهدای لوح و تندیس، تقدیر شد.

گفتنی است بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی فولاد ایران (سمپوزیوم فولاد) با حضور ۲۵۴ شرکت داخلی و خارجی در ۲۱۵ غرفه که ۲۵۰ شرکت داخلی و به دلیل شرایط موجود و بیماری کرونا تنها ۴ شرکت خارجی از دو کشور آلمان و اسپانیا در این نمایشگاه شرکت کردند؛ در مکانی به مساحت ۱۷۰۰۰ متر مربع در محل نمایشگاه‌های دایمی کیش در تاریخ ۱۴ تا ۱۶ مهرماه از ساعت ۱۷ الی ۲۲ برگزار گردید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران