شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو از تشکیل کمیته سه‌جانبه‌‌ای بین شرکت‌‌های ملی فولاد، فولاد خوزستان و فولاد شادگان برای رفع چالش‌‌های راه‌اندازی بخش فولاد‌سازی صنعت فولاد شادگان خبر داد.

معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو از تشکیل کمیته سه‌جانبه‌‌ای بین شرکت‌‌های ملی فولاد، فولاد خوزستان و فولاد شادگان برای رفع چالش‌‌های راه‌اندازی بخش فولاد‌سازی صنعت فولاد شادگان خبر داد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، روز شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹ دکتر خداداد غریب‌پور، معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو در بازدید از شرکت صنعت فولاد شادگان با حضور مدیران عامل شرکت‌های ملی فولاد و فولاد خوزستان، فولاد شادگان و حجت‌الاسلام ناصری‌نژاد نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و فرماندار شادگان با بیان این مطلب افزود: از سال گذشته روند اجرای پروژه سرعت بیشتری داشته و امیدواریم با برنامه زمان‌‌بندی که انجام می‌دهیم در سال ۱۴۰۱ بخش فولاد‌سازی به بهره‌‌برداری برسد.

او گفت: جلسات کمیته سه‌جانبه به صورت هفتگی با محوریت شرکت ملی فولاد برگزار می‌شود تا «تمدید ال‌سی» و «تامین ماشین ریخته‌‌گری» به عنوان دو مساله اساسی طرح برطرف شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: تمدید ال‌سی از جمله وظایف بخش دولتی است که تلاش می‌شود این چالش برطرف شود.

او با اشاره به همکاری‌‌های فولاد خوزستان در تامین مالی پروژه گفت: این شرکت از سال گذشته ۱۶۰۰ میلیارد ریال برای راه‌اندازی این طرح تزریق کرده و طبق هماهنگی به عمل آمده این تامین مالی ادامه خواهد یافت.

غریب‌پور تاکید کرد: فولاد خوزستان، تزریق منابع مالی را تا مشخص شدن تمدید ال‌سی ادامه دهد به صورتی که اگر ال‌سی هم تمدید نشد، روند اجرای طرح متوقف نشود و البته سهم فولاد خوزستان نیز در این طرح افزایش یابد.

رییس هیات عامل ادامه داد: شرکت فولاد خوزستان خدمات شایسته‌ای را در بروز سیلاب فروردین سال قبل همچنین تامین اقلام بهداشتی برای مبارزه با ویروس کرونا ارایه کرده که جای تقدیر دارد.

غریب‌پور اظهار کرد: سهم دولت(سهام عدالت) در این طرح ۳۵ درصد است اما در نظر داریم در قالب اصل ۴۴ قانون اساسی این میزان سهم را هم در آینده واگذار کنیم. او پیشرفت کلی بخش فولاد‌سازی را بیش از ۵۰ درصد اعلام و اظهار کرد: میزان پیشرفت از سال ۱۳۹۸ به ویژه از ابتدای امسال قابل ملاحظه بوده البته نیاز است که وضعیت کنونی پیشرفت با همکاری فولاد خوزستان ارتقا یابد. غریب‌پور گفت: با راه‌اندازی طرح فولاد‌سازی شادگان ۳۳۰ تن به‌ طور مستقیم و بیش از ۲۰۰۰ تن به ‌طور غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد.

او با تاکید بر جذب نیروی بومی اظهار کرد: در راستای سیاست‌های کلان دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید داریم که نیازهای طرح تا حد امکان از شهرستان شادگان تامین شود که این امر به وضعیت اقتصادی و اشتغال منطقه کمک می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با ابراز رضایت از اقدامات شرکت فولاد شادگان در حوزه مسوولیت اجتماعی گفت: کمک به تجهیز بیمارستان و مدارس این شهرستان و توسعه فضای سبز از جمله اقدامات انجام شده از سوی شرکت فولاد شادگان است که جای تقدیر دارد.

غریب‌پور با اشاره به مسائل زیست محیطی گفت: رعایت اصول و استانداردهای محیط زیست همواره از اولویت‌های سازمان ایمیدرو است و مورد تاکید قرار دارد. مدیرعامل فولاد خوزستان در این بازدید اظهار کرد: به رغم تمامی مشکلات موجود از جمله تحریم‌ها با تمام توان به دنبال سرعت بخشیدن به اجرای طرح همچنین برطرف کردن مشکلات فولاد شادگان هستیم. محمدی با تاکید بر اینکه اولویت ما تامین نیروی انسانی بومی است، گفت: در صورتی که چالش‌های طرح به موقع برطرف شود این طرح در سال ۱۴۰۱ راه‌اندازی خواهد شد و نیروهای فولاد شادگان را از افراد بومی منطقه به کار‌ می‌گیریم. او در ادامه گفت: در بحث مسوولیت‌های اجتماعی گام‌های خوبی برداشته شده و قول می‌دهیم با برنامه‌ریزی‌‌های که انجام دادیم سال جاری پررنگ‌تر نسبت به گذشته انجام شود.

او همچنین ضمن تشکر از حمایت‌های نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی و مقامات محلی در پشتیبانی از احداث پروژه، خواستار ادامه همکاری‌‌ها تا راه‌اندازی این طرح فولادسازی شد.

حجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژاد، نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از حمایت همه‌ جانبه فولاد خوزستان در راه‌اندازی طرح فولاد‌سازی شادگان اظهار کرد: توسعه و افزایش تولید منجر به اشتغال‌زایی جوانان خواهد شد و بهره‌گیری از نیروهای بومی از نیازهای اصلی این شهرستان است.

امیرحسین نادری، مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در این نشست گفت: به رغم برخی چالش‌‌های داخلی و بین‌المللی، تلاش‌ها برای تمدید ال‌سی در جریان است. او افزود: با تمام توان برای راه‌اندازی طرح فولاد‌سازی شادگان در کنار مجموعه فولاد خوزستان و فولاد شادگان هستیم.

مدیرعامل شرکت صنعت فولاد شادگان گفت: این شرکت در دوره ۶ ماهه اول سال جاری توانست ۳۷۰ هزار و ۸۲۴ تن آهن اسفنجی تولید کند که نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 22 درصد افزایش یافته است.

او اظهار کرد: با توجه به اینکه ظرفیت معمول سالانه این واحد تولیدی ٨٠٠ هزار تن است لذا این شرکت در ۶ ماهه سال جاری به ظرفیت اسمی خود نزدیک شده است. 

در نتیجه انتظار داریم شرکت همچون سال‌های گذشته با بهره‌‌گیری بیشتر از ظرفیت تولیدی، برنامه بودجه‌بندی خود را تکمیل کند تا به درآمد و به تبع آن حاشیه سود بیشتری دست یابد.

قاسم‌زاده تاکید کرد: تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا طرح فولاد‌سازی هر چه سریع‌تر به مرحله بهره‌برداری برسد و شاهد توسعه، افزایش تولید و به تبع آن اشتغال‌زایی برای جوانان باشیم.

گزارش خبرنگار ما حاکی است، شرکت صنعت فولاد شادگان یکی از 8 طرح فولادی کشور است که طی مطالعات جامع فولاد کشور در سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از پیش‌نیازهای برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه اقتصادی کشور تصویب و در سال ۱۳۸۵ کلنگ‌زنی آن انجام شد. این شرکت در جنوب شرقی شادگان و در ۳۵ کیلومتری این شهرستان در زمینی به وسعت ۲۶۰ هکتار قرار دارد. بعد از واگذاری این شرکت به بخش خصوصی ۶۵ درصد سرمایه‌گذاری آن از سوی شرکت فولاد خوزستان مورد تملک قرار گرفته و ۳۵ درصد نیز متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران