شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون امور گمرکی گمرک ایران درخصوص مصوبه صادره از سوی هیات وزیران درخصوص تعیین تکلیف کالاهای گروه 4 دارای ثبت سفارش را چنین اعلام کرد:

معاون امور گمرکی گمرک ایران درخصوص مصوبه صادره از سوی هیات وزیران درخصوص تعیین تکلیف کالاهای گروه 4 دارای ثبت سفارش را چنین اعلام کرد: هیات وزیران در جلسه 16 بهمن ماه 1398 به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری ایران مصوبه مذکور را در خصوص تعیین تکلیف کالاهای گروه چهار دارای ثبت سفارش رسوب شده در بنادر و گمرکات تصویب و در تاریخ 29 بهمن ماه 1398، نسبت به ابلاغ این مصوبه اقدام نموده است .

مهرداد جمال ارونقی، با اشاره به اینکه کلیه این اقلام قبل از ممنوعیت وارد بنادر و گمرکات شده و به‌دلایل مختلف صاحبان کالا نتوانسته‌اند در مهلت‌های قانونی قبلی نسبت به ترخیص این کالاها اقدام کنند، افزود: پیشنهادات صورت پذیرفته در راستای تعیین تکلیف کالاهای رسوب شده در بنادر و گمرکات کشور و رعایت حقوق مکتسبه‌ای بوده که برای صاحبان این کالاها ایجاد شده است و چنانچه اقلامی مشمول شرایط مندرج در مصوبه ابلاغی از نظر تاریخ ثبت سفارش، تاریخ قبض انبار یا تاریخ بارنامه نشوند به هیچ عنوان قابلیت ترخیص نخواهند داشت و باید با توجه به قوانین مربوطه نسبت به اعاده آنها به خارج از کشور اقدام شود.

معاون امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: به نظر می‌رسد اینکه درخصوص اقلام مشمول این مصوبه بصورت کلی اظهارنظر شود و نام چند قلم از این کالاهای دپوشده بزرگنمایی شده و گمرک متهم به ارایه پیشنهاد در راستای ورود کالاهای ممنوعه شود یا دولت متهم به آزادسازی بعضی کالاهای ممنوعه شود صحیح نباشد؛ چراکه در خصوص تعیین تکلیف این کالاها پیگیری‌های متعددی از سوی مراجع مختلف صورت پذیرفته و جلسات کارشناسی لازم با حضور تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط و ذی‌صلاح تشکیل و نهایتاً تصمیم لازم اتخاذ و به‌استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نحوه اقدام دراین خصوص مصوب و ابلاغ گردیده است.

ارونقی با اشاره به ارزش و نوع این اقلام اضافه کرد: همان‌گونه که قبلاً نیز این موضوع شفاف‌سازی شده است اقلام مشمول این مصوبه از ارزشی معادل 60 تا 70 میلیون یورو برخوردارند که لازم است به ارزش و نوع برخی کالاها در میان این اقلام توجه شود. به گفته وی مطابق بررسی‌های انجام شده و سوابق موجود، حدود 27 هزار یورو از این کالاها اسباب بازی بوده که در سه ماهه اول سال 1397 و زمانی که ممنوعیتی برای کالا اعلام نشده بود وارد و در یکی از گمرکات دپو شده است. حدود 206 هزار یورو از این کالاها پیانو و ویولن می‌باشد که طی سه فقره ثبت سفارش در سال 1396، به یکی از گمرکات رسیده و در یکی از بنادر دپو شده و به‌‌رغم تمدید ثبت سفارش در یک مرحله، نماینده صاحب کالا موفق به اظهار کالا به گمرک در مهلت یک ماهه اعطایی طی مصوبات قبلی جهت ترخیص کالا نشده است.

ارونقی گفت: حدود 11 میلیون و 425 هزار یورو از این کالاها، پوشاک در انواع مختلف بوده که به‌رغم صدور ثبت سفارش، به‌دلیل عدم تأیید منشأ ارز توسط مرجع ذی‌ربط و عدم اظهار کالا به گمرک و اخطارهای صورت پذیرفته درخصوص پایان مهلت ماندگاری کالا، صاحب کالا نسبت به مرجوع نمودن این کالاها که موضوع 11 فقره ثبت سفارش را شامل می‌شود اقدام نموده و می‌توان گفت هیچ پوشاکی درحال حاضر در گمرکات و بنادر وجود ندارد که مشمول این مصوبه گردد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به میزان ژل‌های تزریقی موجود در گمرک گفت: تمامی ژل‌های تزریقی موجود در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) که ارزش آنها به 5 میلیون و 800 هزارو 915 یورو برآورد می‌گردد دارای ثبت سفارش بانکی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و حتی دارای کد رهگیری بانک نیز می‌باشند. موضوع این ژل‌ها بدین صورت است که این کالاها در فصل 30 جدول تعرفه ثبت سفارش شده‌اند که در گروه کالایی 2 قرار دارد و با این وضعیت، هم ثبت سفارش آنها مورد تأیید قرار گرفته و هم منشأ ارز آنها تأیید شده است لیکن براساس اعلام نظر سازمان جهانی گمرک درخصوص این کالا (ژل‌های تزریقی)، گمرک فصل 33 جدول تعرفه را برای طبقه‌بندی این کالاها صحیح اعلام نموده که ردیف تعرفه استنباطی در گروه 4 کالایی قرار گرفته و بدین لحاظ از ترخیص این کالا جلوگیری به عمل آمده است .

 


راهکار کارگرانی که با کرونا شغل خود را از دست دادند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کارگران شغل از دست داده مشمول قانون کار، برای درخواست بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری ندارند. محمد شریعتمداری، ‌وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: کارگران شغل ازدست داده مشمول قانون کار برای درخواست بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری ندارند.

وی در حساب شخصی توییتر خود اعلام کرد: برای پیشگیری از شیوع ‫کرونا و حفظ سلامت کارگران عزیز مشمول ‫ قانون کار و تامین اجتماعی که شغل خود را از دست داده‌اند، از این پس برای ثبت درخواست بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری ندارند. ‌به منظور رعایت مهلت قانونی بیمه بیکاری، کارگران مشمول به سامانه bimebikari.mclsgov.ir مراجعه کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران