شماره امروز: ۵۴۷

| | |

از زمانی که روس‌ها و امریکایی‌ها توافق مشترک در خصوص پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (Inf) را لغو کردند، مساله امنیت اروپا اضطرار بیشتری یافت

امنیت، اروپا در جست‌وجوی دفاع از خود

فرانکو ونتورینی| کوریره دلاسرا (ایتالیا)|

 از زمانی که روس‌ها و امریکایی‌ها توافق مشترک در خصوص پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (Inf) را لغو کردند، مساله امنیت اروپا اضطرار بیشتری یافت. این قاره که در برابر تهدیدات جدید پس از جنگ سرد منفعل بوده و بیش از حد از حمایت امریکا که کمتر از قبل قابل پیش بینی است اطمینان دارد، اکنون که احتمال انتخاب مجدد ترامپ افزایش می‌یابد، به موازات آن در اروپا عذابی راهبردی افزایش می‌یابد و آن این است که کجا و با کدام وفاق اجتماعی می‌توان منابعی برای پیشبرد طرح دفاع اروپایی یا یک رکن اروپایی در داخل ناتو و اتحاد با امریکا پیدا کرد؟ عصر دیپلماسی با بیان این مطلب افزود: همچنین چگونه باید در آینده نزدیک از فشار راهبردی و تکنولوژیکی امریکا- اروپا آن هم با وجود روسیه‌ای که به‌طور قطع دست روی دست نخواهد گذاشت، در امان ماند؟ و نیز چگونه در میان کشورهای مهم عضو اتحادیه اروپا وحدت مقاصدی ایجاد کرد و به وضوح به آنها گفت که بدون اراده سیاسی مشترک نمی‌توان به یک امنیت مشترک دست یافت. چنانچه لیبی نمونه‌ای از توانمندی مربوط به امنیت جدید اروپا به شمار‌آید باید گفت که هنوز راهی بس طولانی در پیش است. لیکن اروپا فقط با مساله لیبی روبه‌رو نیست. مسائل دیگری همچون برگزیت، موضوع هواوی و 5G [نسل پنجم شبکه تلفن همراه] و غیره نیز وجود دارد. در ضمن پای فرانسه نیز در میان است که پس از جدایی انگلیس تنها کشوری است که زرادخانه هسته‌ای در اختیار دارد. در مورد ایتالیا نیز که در این نوع مناظرات حضور ندارد باید گفت که سوای سرنوشت طرح‌های اروپا، پای یک اشتباه تکراری در میان است که فقط تا حدودی به واسطه عوامفریبی تبلیغاتی و درگیری‌های مداومی که سیاست داخلی ایتالیا را رقم می‌زنند، قابل توجیه است. این آگاهی وجود ندارد که باید با یک ساختار قوی امنیتی از صلح دفاع کرد و نه با تسلیم شدن، آسیب‌پذیری و تردید در توافقات.

 

هدیه فلسطینی‌ها برای اسراییلی‌ها

عماد آبشناس| اسپوتنیک|

 بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل اخیرا فلسطینی‌ها را تهدید کرده بود که هدیه غیر منتظره‌ای برای آنها آماده کرده که در عمر خود ندیده‌اند. البته مشخص است هدیه نتانیاهو غیر از جنگ و کشتار و خونریزی چیز دیگری نخواهد بود و شاید اسراییلی‌ها از امریکایی‌ها مجوز استفاده از تسلیحات جدیدی را گرفته‌اند و منظور آقای نتانیاهو همین تسلیحات است. طی سال‌های اخیر هم نتانیاهو ثابت کرده که در هر زمانی که با مشکل داخلی مواجه بوده یا نزدیک به انتخابات اقدام به کشت و کشتار و خونریزی می‌کند تا راست افراطی را به سمت خود بکشد و بتواند رای آنها را به دست آورد. اما هر بار اسراییلی‌ها اقدام به حمله به فلسطینی‌ها کرده‌اند با هدیه‌های پیش بینی نشده‌ای مواجه شده‌اند که به هیچ‌وجه انتظار آن را نداشتند. یکی از دوستان فرهیخته فلسطینی‌ام به نام عبد الباری عطوان، که شخصیت رسانه‌ای بسیار معروفی است، می‌گفت ظاهرا اخیرا شهید سپهبد قاسم سلیمانی شخصا به صورت محرمانه وارد غزه شده بوده و ایرانی‌ها تسلیحات جدیدی را در اختیار فلسطینی‌ها قرار داده‌اند که اسراییلی‌ها هیچ انتظار آن را نداشته‌اند و برخی باور دارند ماجرای ترور شهید سلیمانی توسط امریکایی‌ها به این دلیل بود که سازمان‌های اطلاعاتی اسراییل فهمیده بودند که قبل از شهادت سردار سلیمانی در غزه بود و نقشه‌هایی برای اسراییلی‌ها و امریکایی‌ها کشیده بود تا زمان اعلان طرح موسوم به معامله قرن آنها بتوانند با این توطئه مقابله کنند. می توان گفت برای اولین‌بار طی دهه‌های اخیر فلسطینی‌ها از هر جناحی که هستند با هم متحد شده‌اند و امروزه عموم کشورهای اسلامی نیز پشت آنها هستند و به این دلیل فلسطینی‌ها در شرایطی قرار دارند که باید کاری کنند کارستان تا به قول معروف کل طرح را به هم بزنند. فلسطینی‌ها این‌بار می‌دانند که برخی برادران عرب شان که مدعی پشتیبانی از آنها بودند در واقع خائنانی هستند که در کنار اسراییلی‌ها قرار دارند و این‌بار دیگر نباید روی آنها حساب باز کنند و فقط تعدادی کشورهای اسلامی و جبهه مقاومت هستند که در کنار آنها قرار دارند. همین که تکلیف روشن باشد دوست و دشمن کیست خود یک امتیاز برای فلسطینی‌ها ست، امتیازی که اگر اعلان طرح معامله قرن نبود قطعا به آن نمی‌رسیدند. ترامپ معامله قرن را درست زمانی اعلام کرد که بتواند از لابی صهیونیستی درون کنگره امریکا در مقابله با طرح استیضاحش استفاده کند و به نتانیاهو در انتخابات آتی داخلی اسراییل کمک کند، اما تصور نمی‌کرد که اعلان این طرح ممکن است منجر به وحدت ملی میان فلسطینی‌ها گردد و همه تلاش‌های امریکا و اسراییل و متحدین عرب‌شان برای تبدیل ایران به دشمن اعراب به جای اسراییل بر‌هم می‌خورد. حال می‌توان گفت که همان‌گونه که نتانیاهو برای فلسطینی‌ها هدیه تدارک دیده فلسطینی‌ها نیز هدایایی برای اسراییلی‌ها تدارک دیده‌اند، هدایایی با امضای شهید حاج‌قاسم سلیمانی و یاران. هدایایی که نشان خواهد داد روح سردار سلیمانی تا ابد دنبال نتانیاهو و ترامپ خواهد ماند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران