شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مرکز پژوهش‌های استراتژیک و بین‌المللی امریکا، طی گزارشی اعلام کرد که ایران توانایی‌های موشکی خود را افزایش داده تا موشک‌های دقیق‌تری اصابت کند

میدل‌ایست‌نیوز|

 مرکز پژوهش‌های استراتژیک و بین‌المللی امریکا، طی گزارشی اعلام کرد که ایران توانایی‌های موشکی خود را افزایش داده تا موشک‌های دقیق‌تری اصابت کند و قدرت دارد تا کار پایگاه‌های نظامی امریکا در منطقه را به تعطیلی بکشاند.

«ایان ویلیامز»، در این گزارش نوشت که حمله ایران به پایگاه امریکایی‌ها در عین‌الاسد در پاسخ به ترور سردار سلیمانی تبعاتی بیشتر از «یک حمله بدون خسارت» به گفته مقامات امریکایی، داشت و این حمله نشان‌دهنده میزان قدرت سامانه‌های موشکی ایران برای به تعطیلی کشاندن پایگاه‌های نظامی امریکا و هم‌پیمانانش در خاورمیانه است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در پاسخ به ترور سردار سلیمانی توسط امریکا، با شلیک

 20 موشک بالستیک دو پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار در غرب عراق و پایگاه حریر در اربیل اقلیم کردستان عراق را هدف حمله خود قرار داد، در زمان حمله 1500 سرباز امریکایی در پایگاه عین‌الاسد حضور داشتند که به دستور فرماندهان خود به پناهگاه‌های پایگاه رفته بودند.

ابتدا، وزارت دفاع امریکا در واکنش به این حمله اعلام کرد که این حمله هیچ خسارت جانی نداشته و تنها خسارت‌هایی محدود در درون پایگاه برجای گذاشته است اما بعد از مدتی اعلام کرد که 34 نفر از سربازان ارتش دچار آسیب‌های مغزی شده‌اند.

ویلیامز در گزارش خود گفت که از ابتدا می‌دانست که ضرر‌هایی به نیروهای امریکایی وارد شده و اشاره کرد که 64 نفر از سربازان را از پایگاه بیرون بردند تا تحت نظر پزشکی برای آسیب‌های مغزی قرار بگیرند و این تعداد همچنان با مرور زمان افزایش پیدا خواهد کرد زیرا عوارض اینچنینی فورا ظاهر نمی‌شود.

این تحلیلگر درباره علت آسیب به سربازان امریکایی تصریح کرد که هنگام حمله همه نیروهای امریکایی در امنیت نبودند زیرا عده‌ای در پناهگاه‌های نا امن زیر زمین و عده‌ای دیگر در روی زمین در حالت آماده باش برای دفاع از پایگاه و فعال کردن هواپیماهای بدون سرنشین قرار داشتند. ویلیامز درباره پناهگاه‌های پایگاه عین‌الاسد گفت که این پناهگاه‌های برای حفاظت از سربازان از ضربه‌های موشکی سبک و خمپاره ساخته شده است و برای موشک‌های بالستیکی که حامل صدها کیلوگرم مواد منفجره است، فایده‌ای ندارد.

به نظر این تحلیلگر، ایران قصد نداشته تا از وقوع خسارت‌های جانی جلوگیری کند زیرا پایگاهی را هدف قرار داد که دارای منازل مسکونی بود و در صورتی که می‌خواست از وقوع خسارت‌های جانی خودداری کند آشیانه هواپیما‌ها یا تاسیسات نظامی را فقط هدف قرار می‌داد. وی همچنین اشاره کرد که پایگاه‌های امریکایی در کشورهای دیگر دارای فعالیت 24 ساعته در روز است و امکان ندارد که هیچ مکانی خالی از سربازهای امریکایی باشد.

این تحلیلگر در گزارش خود نوشته است که شلیک موشک‌ها به صورت پی‌در‌پی نبوده و در دوره‌های زمانی متفاوت انجام شده است و این تاکتیکی است که طرف مهاجم استفاده می‌کند تا بگوید حمله تمام شده و سربازان خارج شوند تا دوباره حملات با شدت بیشتری ادامه یابد.

این گزارش درباره اعلام قبلی ایران به بغداد 90 دقیقه قبل از حمله اشاره کرده است که می‌تواند به دو علت باشد اول اینکه خسارت‌های جانی کمتری وارد شود و دوم اینکه روابط میان تهران و بغداد به سوی نابودی نرود.

این گزارش همچنین با اعلام اینکه ایران قدرت دارد تا کار پایگاه‌های امریکایی در منطقه را به تعطیلی بکشاند، به میزان دقت اصابت موشک‌های ایرانی اشاره کرد و گفت که میزان اصابت موشک‌های ایرانی در سطح عالی قرار دارد و در مقیاس «خطای دایره‌ای احتمالی» که مقیاسی برای درجه دقت موشک در اصابت است، واقع شده است.

در خلاصه این گزارش آمده است که این حملات میزان خطر پیشرفت موشکی ایران برای پایگاه‌های امریکایی را نشان می‌دهد امری که موجب شد امریکا خواستار اجرای اقداماتی برای تقویت امنیت و کاهش خطرات احتمالی آسیب هوایی و موشکی به نیروهایش شود و این امر از طریق تقویت قدرت پناهگاه‌های سربازان برای تحمل شدت ضربه موشک‌های بالستیکی انجام خواهد شد. این نویسنده نوشته است که بدون توجه به اینکه آیا ایران قصد داشت خسارت‌های جانی وارد کند یا نه، فرماندهان ایرانی خوب می‌دانند که فرصت کشتن نیروهای امریکایی بسیار بود و آنها نیز آماده این کار بودند.

نویسنده این گزارش در پایان به تغییر طرز فکر ایران اشاره کرد و گفت: «پاسخ ایران به امریکا و هدف قرار دادن نظامیان امریکا در عراق نشان‌دهنده این است که فرماندهان ایرانی به این نتیجه رسیدند که فایده ضربه موشکی به امریکا بیشتر از ضرر عکس‌العمل احتمالی امریکاست و این خود دلیلی برای تغییر طرز تفکر ایران است زیرا در گذشته حملاتی نیابتی علیه امریکا انجام می‌داد اما در حمله اخیر خود مستقیما امریکا را هدف قرار داد و مسوولیت این حمله را با اعلام کردن آن پذیرفت و نزدیک به 10 هزار کیلوگرم مواد منفجره روی امریکایی‌ها فرود آورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران