شماره امروز: ۵۴۷

رییس کمیته ملی المپیک:

| | |

رضا صالحی‌امیری در نشست خبری دیروز اظهار داشت: قطعا باور داریم رکن چهارم ورزش قهرمانی در ایران رسانه است

 رضا صالحی‌امیری در نشست خبری دیروز اظهار داشت: قطعا باور داریم رکن چهارم ورزش قهرمانی در ایران رسانه است و بدون رسانه نمی‌توانیم صدای خود را به جامعه منتقل کنیم. ما به جمع‌بندی رسیدیم تا به همراه وزیر ورزش دیداری با مقامات بلندپایه داشته باشیم به همین دلیل پنجشنبه هفته گذشته راهی سوییس شدیم و در افتتاحیه المپیک زمستانی شرکت کردیم. روز جمعه و شنبه با مقامات بین‌المللی مذاکراتی داشتیم. وی افزود: بحث ما بازی‌های 2020 بود. موانع و مشکلاتی که داریم از جمله انتقال پول مطرح شد، در مقابل موضع مجموعه کمیته بین‌المللی المپیک حمایتی بود. توماس باخ در حمایت از ورزش قهرمانی ما تعبیر زیبایی داشت مبنی بر اینکه انتظار دارند با قدرت در المپیک 2020 بدرخشیم. نکته بعدی بحث گسترش همکاری در خصوص موزه و تاریخ شفاهی بود که قول دادند حمایت می‌کنند.

  ورزشکار ممنوع الخروج و ورود نداریم

رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به پدیده مهاجرت ورزشکاران اظهار داشت: در خصوص مهاجرت ورزشکاران صحبت‌هایی شد. ما نباید مانع مهاجرت شویم بلکه باید شرایطی را فراهم کنیم ورزشکار در داخل و خارج از کشور احساس آرامش کنند. وزیر هم گفت هیچ یک از ورزشکاران مهاجرت کرده محدودیتی برای ورود به ایران ندارند. ما ورزشکار ممنوع‌الخروج و ورود نداریم. اعتقاد داریم در بستر زمان همه‌چیز مشخص می‌شود. مهاجرت را پدیده منفی نمی‌دانم اما باید عوامل کششی را افزایش دهیم. وی افزود: سال‌ها انسان‌های زیادی از ایران مهاجرت می‌کنند و نباید با بزرگ نمایی رویکرد منفی، تخریبی و سیاسی داشته باشیم. معتقدیم هیچ کدام از ورزشکاران با رویکرد سیاسی نرفتند و باید شرایط را برای حضور مجدد فراهم کنیم. رییس کمیته ملی المپیک خاطرنشان کرد: این اتفاقات یک قهر مقطعی است و همه به خانه پدری خودشان برمی‌گردند.

    مدارک تعلیق جودو ایران به CAS ارسال شد

صالحی امیری در ادامه درباره ماجراهای تعلیق جودو صحبت کرد و گفت: ابهاماتی در مورد جودو داشت که صحبت کردیم و گفتیم سناریو از پیش تعیین شده بوده و گفتیم اسناد و دلایل محکمی داریم. مدارک را برای CAS ارسال کردیم و در آینده نزدیک پرونده دوجانبه‌ای در دادگاه عالی ورزش رسیدگی می‌شود. مواضع خود را کامل در مورد جودو به باخ اعلام کردیم و گفتیم این تعلیق غیراخلاقی و غیرحقوقی و فاقد وجاهت حقوقی است.

 باخ هم گفت منتظر نتیجه CAS می‌ماند و براساس آن اعلام موضع می‌کند. رییس کمیته ملی المپیک درباره دیگر دیدارهای صورت گرفته در لوزان نیز اظهار داشت: دیداری با رییس فدراسیون جهانی تکواندو هم جلسه برگزار کردیم. سومین دیدار را سال جاری با او داشتیم. او قول سفر به ایران و برگزاری چند رویداد را به ایران داد. بحث ویزا به ورزشکاران هم مطرح شد. با لالوویچ صحبت کردیم و او حمایت همه‌جانبه خود را از کشتی اعلام کرد. ما گزارشی از شرایط ایران ارایه کردیم. کشتی از امیدهای ما در 2020 هست و حمایت مالی و معنوی را خواهیم داشت. با رییس فدراسیون جهانی شمشیربازی صحبت کردیم. با رییس هاکی هم دیداری داشتیم.

    صدای واحد را از ایران منتقل کردیم

وی با اشاره به دیپلماسی ورزش تاکید کرد: ما در مجموع نیازمند دیپلماسی ورزش هستیم. عده‌ای تلاش دارند فضا را آلوده کنند ما باید در جهت ثبات فضا را حفظ کنیم. تمامی فدراسیون در شرایط آمادگی برای بازی‌های 2020 به سر می‌برند. اگر حاشیه وارد فضای ورزش قهرمانی نشود، در المپیک درخشش خوبی خواهیم داشت.

نکته مهم این بود که با حضور وزیر صدای واحد را از ایران منتقل کردیم. هدف ما اعلام تک صدایی از ایران بود مبنی بر اینکه ساختارهای مختلف باعث اختلاف نخواهد شد. ما از کمیته بین‌المللی المپیک تقاضای کمک مالی و تجهیزات داشتیم. ما سهم ناچیزی از کمک‌های 500 میلیون دلاری IOC داریم. همه باید به بهبود دیپلماسی ورزش کمک کنند که هدف آگاه‌سازی، شفاف‌سازی و اقناع‌سازی است.

    مخالفت با استعفای

اعضای کمیسیون ورزشکاران

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر مشکلاتی که کمیسیون ورزشکاران دارد، تصریح کرد: کمیسیون یکی از کمیسیون‌های خوب، مورد حمایت و جدی ما در کنار سایر کمیسیون‌هاست. فعالیت‌های آنها در یک سال گذشته کمرنگ و کند شد من تقاضا کردم، فعال شود. طی دو مرحله ۳ و ۷ نفر اعضا استعفا دادند و در کمیسیون انشقاق شکل گرفت. به آیین نامه مراجعه کردم و دیدم ابهاماتی دارد. صالحی امیری افزود: مشخص نیست جلسه با چند نفر رسمیت می‌یابد. بنابراین گاهی جلسات با 4-3 نفر برگزار می‌شد حالا مصوبات چه می‌شود؟ رسمیت ندارد. اگر یک جلسه ۳ نفره کسی را رییس کند، بر اساس آیین‌نامه مشکلی ندارد اما از نظر منطقی درست نیست. ما مکاتبه‌ای با IOC داشتیم. کمیسیون با نصف به علاوه یک رسمیت می‌یابد، هر ۳ ماه جلسه می‌گذارد. در صورتی که ۳ تا ۳ ماه تشکیل نشود، تعلیق موقت خواهد داشت. ما این پیشنهادات را دادیم. طی چند هفته آینده رییس انتخاب می‌شود. من با استعفای عزیزان مخالفت کردم و گفتم همه باید باشند. منتظر پاسخ IOC هستم که به محض وصول آیین نامه جلسات تشکیل می‌شود و انتخابات برگزار می‌شود.

    معروف یک چهره است

رییس کمیته ملی المپیک در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه نحوه انتخاب نماینده کمیسیون ورزشکاران برای انتخابات جهانی چگونه بود؟ گفت: نماینده ورزشکاران آیین نامه دارد که دست ما نیست. باید زبان بداند و ظرفیت رای داشته باشد. معروف چون چهره آشنایی است و در یک رشته تیمی بازی می‌کند، والیبال هم از رای زیادی برخوردار است، معرفی شد. 10 نفر از ایران نامزد بودند که در نهایت معروف انتخاب شد. میزان آرای تاثیرگذار در کمیسیون ورزشکاران IOC در این رشته تیمی زیاد است. تلاش می‌کنیم با توجه به مکاتبه‌ای که با کمیته‌های ملی المپیک کشورهای مختلف داریم، نماینده ایران در کمیسیون ورزشکاران حضور یابد.

   ستاد دوپینگ فعال شده است

صالحی امیری در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه درباره کاندیداتوری کارمندان وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون‌ها، گفت: نظری ندارم و در این خصوص ورود نمی‌کنم چون به وفاقی که دنبال آن هستم لطمه می‌زند. وی درباره مشکل دوپینگ، تصریح کرد: ستاد دوپینگ فعال شده است. این موضوع نگران‌کننده است. جلسات دایم برگزار می‌شود که سجادی، فخری و خلیلیان پروژه مشترکی دارند. هر دوپینگی در المپیک 2020 می‌تواند برای ما مشکل ساز شود.

    درباره پرچمدار تصمیم‌گیری نشده است

صالحی امیری درباره استخدام قهرمانان در وزارت ورزش، عنوان کرد: سیاستی که وزیر داشته در راستای تشویق ورزشکاران برای المپیک است. معنای آن فقط میز و صندلی نیست و ورزشکار می‌تواند در هر محیطی مامور شود. رییس کمیته ملی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه اعضای هیات اجرایی که رییس کمیته نیستند، تکلیف شان چه می‌شود، خاطرنشان کرد: آنخا طبق اساسنامه تا پایان دوره ۴ ساله شان حضور خواهند داشت. اما در دوره جدید نمی‌توانند نامزد شوند. وی همچنین درباره انتخاب پرچمدار، گفت: درباره پرچمدار تصمیم‌گیری نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران