شماره امروز: ۵۴۷

نایب‌رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹:

| | |

نایب‌رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ با اشاره به برخی نگرانی‌ها در مورد لایحه بودجه سال آینده تاکید کرد که کمیسیون تلفیق رسالت خود را در مورد بودجه انجام می‌دهد.

نایب‌رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ با اشاره به برخی نگرانی‌ها در مورد لایحه بودجه سال آینده تاکید کرد که کمیسیون تلفیق رسالت خود را در مورد بودجه انجام می‌دهد.

علی اصغر یوسف‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تصویب کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق گفت: تایید کلیات بودجه به معنی این نیست که تمام مفاد، تبصره‌ها و ردیف‌های لایحه‌ بودجه از سوی اعضای کمیسیون تلفیق مورد تایید قرار گرفته است بلکه این امر به معنی مجوزی برای ورود به جزییات بودجه و تغییر و اصلاح یا حذف ردیف‌ها و تبصره‌ها است. وی افزود: بر اساس ماده ۱۸۲ آیین نامه داخلی مجلس مهلت رسیدگی به لایحه بودجه برای کمیسیون تلفیق حداکثر یک ماه است و بعد از آن نیز گزارش کمیسیون تلفیق باید در صحن علنی مجلس مطرح شود. همچنین زمان کمی به پایان سال باقی مانده و بر اساس تبصره ۳ ماده ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی مجلس مسکوت ماندن هم در بودجه معنایی ندارد. وی با بیان اینکه «کمیسیون تلفیق و مجلس نظر نهایی را درباره‌ بودجه می‌دهد»، افزود: دولت در این زمینه پیشنهاد‌دهنده است و اختیار تام و کامل و نهایی در مورد بودجه با مجلس است و مجلس می‌تواند تغییراتی را در لایحه بودجه اعمال کند اما اگر نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق کلیات بودجه را رد می‌کردند آن وقت کلیات باید در صحن مطرح می‌شد و اگر در صحن علنی هم رد می‌شد دولت تا دو هفته فرصت داشت که اصلاحیه خود را به مجلس و کمیسیون تلفیق ارایه کند. در این صورت لایحه‌ای که کلیاتش رد شده اگر مجددا در صحن تایید می‌شد دوباره به کمیسیون تلفیق می‌رفت و کمیسیون ظرف ۱۵ روز به مجلس گزارش می‌داد. بنابراین در هر صورت چه این کلیات رد و چه تایید می‌شد نهایتا این رسیدگی باید در کمیسیون تلفیق انجام می‌شد. نایب‌رییس کمیسیون تلفیق بودجه اضافه کرد: وقتی مسوولیت و ماموریت کمیسیون تلفیق در هر حال رسیدگی نهایی بودجه برای ارایه به صحن است خیلی از همکاران ما با این ملاحظه که در هر حال مسوولیت با ماست به کلیات رای دادند. البته این امر رافع مسوولیت کمیسیون تلفیق برای موضوع مهمی به نام بودجه نیست و من فکر می‌کنم این تصمیم مناسب‌تری بود که جزییات بودجه در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفت‌: دولت وظیفه داشت پیشنهاد بدهد و این کار را کرد و همکاران ما هم با ملاحظات آیین نامه و اینکه باز هم مسوولیت کمیسیون تلفیق سر جایش است و کمیسیون این اختیار را دارد که آیتم‌ها را تغییر دهد، به کلیات رای داد.

یوسف‌نژاد اضافه کرد: اخیرا اسامی مخالفین و موافقین کلیات بودجه در برخی سایت‌ها منتشر شده است؛ اولا این رأی مخفی است و کسی از رأی دیگری خبر ندارد و ثانیا تصویب کلیات با ملاحظاتی صورت گرفته و ان‌شاءالله کمیسیون تلفیق رسالت و مسوولیت خود را انجام خواهد داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران