شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اسپوتنیک به نقل از فوربس: بازار اوراق بهادار پوتین بهتر از بازار شی یا ترامپ است.

اسپوتنیک به نقل از فوربس: بازار اوراق بهادار پوتین بهتر از بازار شی یا ترامپ است.

فوربس افزود: اوراق قرضه روسی تبدیل به اوراق بهاداری است که شما باید داشته باشید - و نه‌تنها در اروپا، جایی که بازده نزدیک به صفر است، بلکه شرکت‌های امریکایی نیز که می‌خواهند بابت اوراق بهادار موجود پول دریافت کنند، باید آنها را داشته باشند.

با توجه به اینکه میزان اوراق قرضه با بازده منفی در جهان در حدود 15 تریلیون دلار است، OFZ‌های 10 ساله روسیه برای همه بسیار جذاب به نظر می‌رسند، زیرا بازده آنها به روبل حدود 6.4 درصد است.

بازده اوراق قرضه دلار روسیه با سررسید در سال 2027 بالغ بر 4.25 درصد است. اوراق قرضه دولت آلمان عموماً دارای بازده منفی -0.35 درصد است. و بازده اوراق خزانه داری 10 ساله ایالات متحده فقط 1.8 درصد است. علاوه بر این، این کشورها بدهی خارجی دارند که می‌تواند سرمایه‌گذاران بلندمدت را بترساند. روسیه عملاً هیچ بدهی ندارد.

جیمز بارینو، مدیر گروه اوراق بهادار اقتصاد کشورهای در حال پیشرفت در شرکت سرمایه‌گذاری شرودرز نیویورک گفت: آنها تبدیل به یک موجود ضدگلوله شده‌اند و می‌توانند بدهی‌های خارجی خود را از محل ذخیره بانک مرکزی پرداخت کنند. علاوه بر این، آنها نرخ بهره را پایین می‌آورند. ارز شان بسیار پایدار است و آنها توانایی مالی دارند و می‌توانند برای اقتصاد خود پول خرج کنند.

ذخایر ارزی روسیه بیش از 433 میلیون دلار و ذخایر طلای پولی آن معادل 107.9 میلیون دلار است. اینها بزرگ‌ترین ذخایر ارزی در بین بازارهای عمده پیشرفه به جز ذخیره بیش از سه تریلیون دلاری چین است.

با توجه به نرخ بهره فوق‌العاده پایین اوراق قرضه دولتی اروپا و سود سهام بالاتر که توسط شرکت‌های روسی پرداخت می‌شود، سرمایه‌گذاران بیشتر به اوراق بهادار روسی علاقه‌مند هستند.

در اینجا برخی از معروف‌ترین شرکت‌های روسیه و سود سهام آنها برآورده شده است:

سود سهام اپراتور زنجیره خرده فروشی Magnit به اندازه 8.62 درصد است. سود سهام گروه رقیب 5 Retail Group - 4.15 درصد است.

سود سهام شرکت Lukoil، یک شرکت خصوصی نفت که دارای پمپ بنزین حتی در نیویورک است، 5.05 درصد است. امسال سهام آن 39 درصد افزایش یافت.

سود سهام شرکت غول پیکرمخابرات

 Mobile TeleSystems - MTS که در بورس نیویورک - NYSE معامله می‌شود، 5.7 درصد است. در مقایسه با سال گذشته، سهام

 MTS 26.4٪ افزایش یافته است.

سود سهام VanEck - RSX روسیه در تاریخ 15 نوامبر 3.91 درصد بود.

شکاف بین روسیه و اتحاد شوروی حداقل با سه بحران مالی همراه بود که هر یک ضربه مهیبی به کشور وارد کرد. پس از فروپاشی شوروی، بسیاری از روس‌های ثروتمند پول خود را در شرکت‌های خارجی مخفی کردند، در حالی که هنوز هم در کشور مشکل فرار مغزها وجود دارد. دانشمندان و کارشناسان فنی روسی در امریکا و اروپای غربی کارمی‌کنند. همه اینها به همراه شاخص‌های جمعیتی پایین، افت قیمت نفت و گاز و تحریم‌های امریکا به یک عامل منفی جدی برای روسیه تبدیل شده است.

 بحران بانکی سال 1995 که باعث بروز بحران مالی سال 1998 شد، به این واقعیت منجر شد که سرمایه‌گذار داخلی ایده سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق قرصه را کنار بگذارد. سرمایه داری برای شان به عنوان ناکامی بود.

چند سال بعد، آنها املاک و مستغلات را در دست گرفتند و یک حباب مسکن مانند چینی را ساختند که در سال 2008 ترکید، اما هرگز بهبود نیافت.

یازده سال گذشته است و قیمت املاک و مستغلات روسیه به دلار تقریباً 60 درصد پایین‌تر از آن شده است که در اوج بازار قرار داشته است. علاوه بر این، از آنجایی که خانم الویرا نابیولینا رییس بانک مرکزی، روبل را از راهرو تنگ آن در برابر دلار بیرون کشید، پول روسیه به میزان قابل توجهی ضعیف شد. پیش از این، روبل بیش از 30 دلار در برابر یک دلار بود اما امروز نرخ آن در سطح بالای 60 است.

از آنجایی که املاک و مستغلات دیگر بازده سرمایه‌گذاری سابق را برای روس‌ها فراهم نمی‌کند، افرادی که سرمایه کافی برای باز کردن حساب در خارج از کشور ندارند، مجبورند پول خود را در بانک‌های روسی نگه دارند یا دوباره به بازار سهام رو بیاورند.

این افزایش آهسته اما پایدار در اعتماد تا حدودی به دلیل گذشت زمان اتفاق افتاد و بخشی از آن، نتیجه یک سری از تغییرات اساسی‌تر در قوانین اوراق بهادار روسیه بود.

از سال 2007 تعداد افراد ثبت شده به عنوان مشتری در بورس مسکو 120 درصد  افزایش یافته است.

قانون حمایت از سرمایه‌گذاران بهبود یافته است. یک سیستم بیمه سپرده‌ها ایجاد شده است. به دلیل رقابت با بانک‌های خارجی اروپا و ایالات متحده، بانک‌های پس انداز تأسیس و به سطح حرفه‌ای ارتقاء داده شدند. بانک‌های روسی طبق قوانین سختگیرتری، دقیقاً مشابه آنچه در بانک‌های غربی قابل اجرا است، تکمیل شدند. سیستم بانکی روسیه آهسته آهسته تنظیم و روبراه می‌شود.

انتظار می‌رود، تولید ناخالص ملی روسیه در سال آینده تقریبا دو درصد افزایش یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران