شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در حالی که برداشت و خرید تضمینی گندم در ماه‌های پایانی خود قرار دارد، کشاورزان از نرخ خرید تضمینی رضایت ندارند و به نظر می‌رسد همین عامل باعث کاهش خرید

در حالی که برداشت و خرید تضمینی گندم در ماه‌های پایانی خود قرار دارد، کشاورزان از نرخ خرید تضمینی رضایت ندارند و به نظر می‌رسد همین عامل باعث کاهش خرید تضمینی گندم شده است و گندمکاران همچنان منتظر افزایش قیمت تولیدات خود هستند. نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره به کیلویی ۱,۷۰۰ تومان رسید اما کشاورزان همچنان از این قیمت رضایت ندارند و منتظرند تا دولت تصمیم دیگری برای آن بگیرد. این در حالی است که نه تنها مسوولان وزارت جهاد کشاورزی بلکه وزیر کشور نیز اخیرا بر تغییر نکردن نرخ تضمینی گندم تاکید کرد.

دراین شرایط حسن عباسی معروفان - معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی ایران - نیز از کاهش ۸ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به پارسال خبر داد و گفت: احتمال می‌رود علت این کاهش خرید گندم از سوی کارخانه‌ها باشد چرا که امسال نخستین سالی است که به آنها اجازه خرید گندم از کشاورزان به صورت مستقیم داده‌اند. وی البته به صورت تلویحی از موضع سابق وزارت جهاد کشاورزی و این شرکت مبنی بر خرید تضمینی گندم به میزان حدود ۱۰ میلیون تن از کشاورزان در سال جاری پایین آمد و افزود: گرچه میزان خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته هشت درصد کمتر شده است، اما با توجه به اینکه اوج خرید تضمینی گندم در تیر و مرداد ماه انجام می‌شود، امیدواریم این کاهش نسبی جبران شده و حتی ممکن است خرید تضمینی گندم بیشتر از پارسال شود و به حدود ۱۰ میلیون تن هم برسد، اما مسلماً خرید تضمینی گندم به اندازه پارسال خواهد شد. اما محمدرضا اسکندری - وزیر اسبق جهاد کشاورزی - در این باره به ایسنا گفت: اگر نرخ خرید تضمینی گندم به حدود کیلویی ۲۰۰۰ تا ۲,۲۰۰ تومان نرسد، مسلما دولت در خرید تضمینی گندم به اندازه‌ای که گفته بود، موفق نخواهد بود چرا که این محصول از سوی دلالان خریداری شده و نگهداری می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا قاچاق گندم نیز می‌تواند عامل کاهش خرید تضمینی این محصول باشد گفت: قاچاق گندم آنقدر که گفته می‌شود تاثیرگذار نیست و در بدترین حالت می‌تواند یک میلیون تن گندم از کشور قاچاق شود که آن هم کار راحتی نیست اما به نظر من گندمی که دلالان از کشاورزان می‌خرند، در انبارهای داخل کشور نگهداری می‌شود. وزیر اسبق جهاد کشاورزی تصریح کرد: اگر امسال دولت کمتر از ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کند، نشان می‌دهد که آمارهای این وزارتخانه درست نبوده است و سطح زیر کشت گندم با واقعیت تطابق ندارد. علی خان‌محمدی - دبیرکل بنیاد ملی گندم کاران- نیز در این باره به ایسنا گفت: با وجود تاکیدات بسیار کارشناسان مبنی بر اینکه نرخ خرید تضمینی گندم باید در موقع مناسب و با قیمت منطقی‌تر اعلام شود، مسوولان به این مساله توجه نکردند و هم‌اکنون کشاورزان ترجیح می‌دهند که گندم تولیدی خود را حتی با قیمت پایین‌تر به دلالان بفروشند. وی اضافه کرد: البته اکثر کشاورزان گندم را نگهداری می‌کنند و در انبارهای خود یا انبارهای با کیفیت پایین و استاندارد نامناسب، نگهداری می‌کنند. بنابراین دولت باید هر چه سریع‌تر اقدام به تغییر نرخ تضمینی گندم کند. وی گفت: هنوز هم دیر نشده و اگر دولت به خواسته خودش یعنی نرخ ۲۰۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم عمل کند، می‌توانیم شاهد افزایش خرید تضصمینی این محصول استراتژیک باشیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران