شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تارنمای خبری - تحلیلی المانیتور در مطلبی نوشت: اگر «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن در سفر به تهران در پی نجات برجام یا حتی تسهیل گفت‌وگو میان تهران و واشنگتن باشد،

تارنمای خبری - تحلیلی المانیتور در مطلبی نوشت: اگر «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن در سفر به تهران در پی نجات برجام یا حتی تسهیل گفت‌وگو میان تهران و واشنگتن باشد، باید نشان دهد که او تنها یک پیغام رسان نیست و چنین چیزی (کاهش تنش‌ها)

دست یافتنی است.

به گزارش ایرنا، در ادامه مطلب درج شده در این تارنمای امریکایی می‌خوانیم: «کویچیرو تاناکا» رییس موسسه انرژی اقتصادهای ژاپن و یکی از مقامات پیشین وزارت امور خارجه ژاپن که در ایران هم فعالیت داشته در این خصوص به المانیتور گفت: با توجه به اهدافی که آبه قصد دستیابی به آن را دارد، موفقیت این امر بسته به این است که تا چه اندازه وی مایل به حمل این‌بار بر روی شانه‌هایش باشد. اگر او در تقلای کاهش تنش باشد، چنین چیزی دست یافتنی است.

تاناکا افزود: «اگر او در تلاش برای نجات معامله هسته‌ای یا حتی تسهیل گفت‌وگو میان تهران و واشنگتن باشد، باید نشان دهد که او تنها یک پیغام رسان یا عروسک دست آویز ترامپ نیست.»

ترامپ ماه پیش در سفر به ژاپن، آبه را تشویق به سفر به ایران کرد؛ سفری که برای نخستین‌بار توسط نخست‌وزیر ژاپن در طول ۴۰ سال گذشته از انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد. در واقع این ترامپ بود که به آبه پیشنهاد داد پیام وی را برای گفت‌وگوی مستقیم با مقامات ایران به تهران ببرد.

ترامپ پیش از نشست با آبه در تاریخ ۲۷ می ‌به خبرنگاران گفت: «من می‌دانم که نخست‌وزیر و ژاپن رابطه خوبی با ایران دارند، بنابراین ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد.»

وی ادامه داد: «نخست‌وزیر پیش از این نشست با من در این باره صحبت کرد و من معتقدم که ایران می‌خواهد گفت‌وگو کند و اگر آنها مایل به گفت‌وگو باشند ما هم می‌خواهیم.»

اما با وجود گفته‌های ترامپ برای اعتماد به آبه در ارایه پیشنهاد گفت‌وگو با تهران، مقامات دولتی امریکا انتظارات را برای هر گونه دستیابی به موفقیت این دیدار پایین می‌آورند.

یک مقام ارشد دولتی ایالات متحده که خواست نامش فاش نشود، در این خصوص به المانیتور گفت: «چنین دیداری دست‌کم باید ۶ ماه پیش صورت می‌گرفت. هرچند من نمی‌خواهم میانجیگری آبه را زیر سوال ببرم اما ایرانیان بر روی پیش شرط خود برای مذاکره یعنی بازگشت واشنگتن به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) پافشاری می‌کنند».

انتظار می‌رود آبه در این سفر با رییس‌جمهوری و رهبر ایران، در روزهای ۱۲ تا ۱۴ ژوئن دیدار کند، دیداری که ۹۰ سالگی رابطه ایران و ژاپن را هم رقم می‌زند.

شایان ذکر است آبه پیش از این و در سال ۱۹۸۳ به عنوان یک شخص غیر رسمی همراه با پدرش که وزیر امور خارجه ژاپن بود، به ایران سفر کرد. در آن زمان جنگ ایران و عراق در جریان بود و تلاش پدرش برای میانجیگری میان تهران و بغداد بی‌نتیجه ماند.

«علی واعظ» مدیر برنامه ایران در گروه بحران بین‌الملل در این مورد به المانیتور گفت: «آبه ممکن است بر دیدار میان روحانی و ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود تکیه کند. اما برای ایرانیان سخت خواهد بود که بدون هیچ ژستی از سوی طرف امریکایی در خصوص کاهش تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های نفتی، به چنین دیداری تن دهند.»

واعظ ادامه داد: «احتمالاً این زمان آخرین فرصت برای دیداری اینچنینی میان روحانی و ترامپ است، زیرا بعید است روحانی سال آینده به مجمع عمومی سازمان ملل برسد که بسیار نزدیک به انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده و انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال ۲۰۲۱ است.».

واعظ گفت: تا زمانی که ترامپ نخستین گام را برای نشان دادن تمایلش در جهت کاهش فشار بر ایران برای رسیدن به یک توافق نشان ندهد، فکر نمی‌کنم احتمالی برای وقوع دیدار میان دو طرف وجود داشته باشد.

تاناکا هم در ادامه گفت‌وگویش با المانیتور افزود: «آبه همچنین می‌تواند با نشان دادن اقدام عملی از سوی دولتش، استقلال خود را ثابت کند و اعتماد رهبران ایران را به دست آورد.».

تاناکا گفت، فرض کنیم آبه نتواند واشنگتن را متقاعد به بازگشت به برجام کند، اما دست‌کم می‌تواند در اعتراض به تحریم‌های ثانویه امریکا علیه تهران، خریدار نفت خام ایران باقی بماند. بنابراین، مساله اینجا این نیست که پیامی که آبه قرار است تحویل دهد، چه نوع پیامی است، اما مانوری که وی قرار است در تهران بدهد بستگی دارد به اهدافی که وی می‌خواهد از طریق دیپلماسی به آن دست یابد. اگر او بخواهد قدم بسیار بزرگی بردارد و شرایط مذاکره را برای حل و فصل پایدار اختلافات فراهم کند، باید اعتماد رهبران ایران را به دست آورد.

تارنمای المانیتور از فوریه ۲۰۱۲ توسط«جمال دنیل » یکی از عرب‌های امریکایی‌تبار در واشنگتن‌دی.سی. پایه‌گذاری شد. المانیتور به جمع‌آوری گزارش و تجزیه و تحلیل در مورد خاورمیانه از جمله خلیج فارس، مصر، ایران، اسراییل، دولت فلسطین و دیگر کشورها می‌پردازد. این تارنما با رسانه‌های بزرگ خبری در خاورمیانه نیز همکاری می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران