شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141592 | |

معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به 121میلیون جوجه‌ریزی در بهمن ماه برای تامین گوشت مرغ شب عید هیچ مشکلی درسطح کشور وجود ندارد.

مشکل تامین گوشت مرغ وجود ندارد

معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به 121میلیون جوجه‌ریزی در بهمن ماه برای تامین گوشت مرغ شب عید هیچ مشکلی درسطح کشور وجود ندارد.

مرتضی رضایی درایین تقدیر از برگزیدگان بخش کشاورزی استان بوشهر افزود: با این میزان جوجه‌ریزی 220 هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود که این میزان تولید درکشور بی‌سابقه است.

وی یادآور شد: همه مسوولان دراین شرایط سخت به دنبال تامین معیشت مردم هستند وتغییرات قیمت ناشی از کمبود فرآورده نیست بلکه ناشی از تغییر قیمت‌هاست.  رضایی با اشاره به چهل سالگی انقلاب بیان کرد: میزان تولید گوشت مرغ براساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) درابتدای انقلاب 160 هزار تن بود که امروز بعد از 40 سال این میزان به 2میلیون و 400 هزارتن رسیده است.

رضایی اضافه کرد: یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی مصرف پروتئین به ویژه حیوانی است که امروز این میزان 28 گرم و با احتساب تولیدات شیلاتی به 34گرم می‌رسد.  وی تاکید کرد: ایران دربخش سرانه مصرف گوشت مرغ جزو هفتمین کشور دنیا به شمار می‌رود و سرانه مصرف هر ایرانی دراین بخش 28 کیلوگرم است.  رضایی اضافه کرد: کمبود گوشت قرمز همواره در کشور وجود داشته هر سال مطابق با نیاز مقداری وارد می‌شود و تاکنون نیز160 هزار تن گوشت قرمز سرد و تازه گوسفندی وگوساله منجمد برای تامین نیاز و تنظیم بازار وارد شده است.

وی گفت: هرچند این میزان واردات نسبت به سال گذشته افزایش نشان می‌دهد اما با توجه به قیمت مناسب این فرآورده تقاضای بیشتری وجود دارد.

رضایی درباره نرخ نهاده‌های دامی افزود: با توجه به اینکه پرورش طیورصنعتی بزرگ است و نوسان کوچک مشکلات و اثرات بزرگی را به دنبال دارد برهمین اساس وزیر جهاد کشاورزی دستور داد همه نهاده‌های وارداتی به ویژه کنجاله سویا به صورت متمرکز توسط سازمان‌های جهاد کشاورزی تامین و در اختیار تولید‌کنندگان قرارگیرد.

وی تاکید کرد: در زمان حاضر نهاده‌های دامی به صورت کامل تامین و شرکت پشتیانی امور دام مسوولیت توزیع را برعهده دارد.  رضایی گفت: با توجه به ایام نوروز کامیون‌های مربوط به تامین نهاده‌های دامی مانند سایر کامیون‌های حامل سوخت اجازه تردد دارند و مشکلی درتامین نهاده‌ها در نوروز برای تولید‌کنندگان به وجود نمی‌آید.

برنامه‌ریزی برای واردات دام زنده

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه برای واردات ۶۰۰ هزار رأس گوشت و دام زنده به کشور برنامه‌ریزی شده است، از کشف ۲۷۰۰ رأس دام قاچاق در ۱۱ ماهه امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه عملیات تخلیه دام‌های رومانیایی از کشتی که در بندر چابهار پهلو گرفته است، اظهار داشت: واردات دام در راستای تنظیم بازار و ارایه خدمات بهتر به مردم از طریق دریا، زمین و هوا انجام می‌شود که اولین محموله دام وارداتی با کشتی دیروز وارد بندر چابهار شده است.

موهبتی با اشاره به اینکه این کشتی حامل حدود ۵۰ هزار رأس گوسفند است، افزود: دو کشتی دیگر نیز طی یک هفته آینده وارد کشور می‌شود و در مجموع برای واردات ۶۰۰ هزار گوشت و دام زنده هزار رأس دام به کشور برنامه‌ریزی شده است. استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: با این واردات گوشت مورد نیاز مردم برای ایام نوروز و ماه رمضان تأمین می‌شود. موهبتی با بیان اینکه این دام‌های وارداتی در استان سیستان و بلوچستان کشتار می‌شود، گفت: ۲۰ درصد گوشت حاصل از این کشتار در خود استان و ۸۰ درصد آن بین سایر استان‌های کشور توزیع می‌شود. وی با اشاره به قاچاق دام از استان سیستان و بلوچستان گفت: در گذشته به دلیل تغییر نرخ ارز با پدیده قاچاق دام به خارج از کشور مواجه بودیم و در ۱۱ ماهه امسال ۲۷۰۰ رأس دام که قرار بود به صورت قاچاق از کشور خارج شود، کشف شده است. استاندار سیستان و بلوچستان افزود: در حال حاضر نه دامی از مرزهای کشور به صورت غیرقانونی خارج می‌شود و نه واردات غیررسمی داریم. تمام آنچه که وارد استان می‌شود به صورت رسمی است.

توزیع 30 هزار تن مرغ منجمد

مدیرکل بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام گفت: در راستای تنظیم بازار ۳۰ هزار تن مرغ منجمد وارد کشور شده و به قیمت کیلویی 10 هزار و 500 تومان عرضه می‌شود. به گزارش فارس، رضا کریمی، در حاشیه ترخیص 50 هزار رأس گوسفند وارداتی که از طریق کشتی برای تنظیم بازار وارد کشور شده‌اند، بیان کرد: ‌در راستای کاهش قیمت مرغ از فردا‌ 30 هزار تن مرغ منجمد وارد بازار می‌شود. مدیرکل بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام گفت: مرغ منجمد به قیمت کیلویی 10500 تومان برای مصرف‌کننده در سراسر کشور عرضه می‌شود. به گفته وی، عرضه مرغ تنظیم بازاری از دو روز پیش برای تنظیم بازار آغاز شده است. وی گفت: 30 هزار تن مرغ به دو منظور تأمین ذخایر استراتژیک و همچنین تنظیم قیمت برای مصرف‌کننده در بازار در سراسر کشور عرضه می‌شود. به گفته کریمی، اولین کشتی حامل 50 هزار رأس گوسفند زنده از کشور رومانی وارد چابهار شده در حال تخلیه است. وی گفت: برای تنظیم بازار گوشت قرمز در چند روز باقیمانده به سال جاری دو فروند کشتی دیگر هر کدام به ظرفیت 20 هزار رأس گوسفند وارد کشور شده و برای توزیع در شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران