شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 138904 | |

وزیر جهاد کشاورزی گفت: واردات گوشت قرمز به تولید داخلی ضربه وارد نمی‌کند و واردات باید ادامه یابد تا قیمت‌ها پایین بیاید.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: واردات گوشت قرمز به تولید داخلی ضربه وارد نمی‌کند و واردات باید ادامه یابد تا قیمت‌ها پایین بیاید.

محمود حجتی، در حاشیه مراسم آغاز به کار احداث گلخانه شهرستان بوئین زهرا در استان قزوین در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه  آیا واردات گوشت به تولید داخلی ضربه وارد نمی‌کند، گفت: 90 درصد گوشت مصرفی کشور  در داخل کشور تولید می‌شود اما از آنجا که این محصول به صورت غیرمستقیم متأثر از قیمت ارز و قاچاق دام زنده است، موجب شده قیمت گوشت بیش از اندازه بالا برود.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت گوشت به مصرف کنندگان داخلی آسیب می‌رساند، افزود: البته مجبوریم گوشت قرمز وارد کنیم تا حداقل‌های مورد نیاز مردم تامین شده و مقداری از مشکلات مصرف کنندگان حل شود.

حجتی با بیان اینکه از همه کشورهایی که تولید و عرضه گوشت قرمز دارند، گوشت وارد می‌کنیم، اضافه کرد: از آسیای میانه، قفقاز، استرالیا و برزیل به کشور گوشت وارد می‌شود.

  واردات روزانه گوشت تا رفع نیاز

از سوی دیگر یک مقام مسئول در وزارت جهاد از واردات روزانه گوشت تا رفع نیاز خبر داد.

مدیرکل تامین دام و فراوری محصولات دامی وزارت جهاد کشاورزی از ورود ۴۰ تن محموله گوشت از کشور قزاقستان خبرداد.

به گزارش صدا و سیما، محمد جعفری با اشاره به اینکه بامداد پنج‌شنبه یکی از سنگین‌ترین محموله های گوشت به کشور وارد شد،  اظهار داشت: وزن این محموله که شامل گوشت گوسفندی گرم است به بیش از ۴۰ تن می‌رسد و واردات آن از کشور قزاقستان صورت گرفته است. وی افزود: این واردات تا زمان متعادل شدن بازار ادامه دارد و قرار است بصورت متناوب و با حجم بیشتر صورت پذیرد.

  تایید قاچاق دام مولد از کشور

در این حال، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به صورت محدود، گزارشاتی از خروج دام‌های مولد از کشور داریم، اما این امر به صورت سیستماتیک روی نداده، زیرا در این صورت با آن برخورد می شده است.

مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم درباره تاثیرات قاچاق دام زنده و دام های مولد بر بازار گوشت قرمز اظهار کرد: با توجه به اینکه این پدیده قاچاق است ما اطلاع دقیقی از تعداد دامی که از کشور خارج می شود نداریم اما این امر اثرات زیادی در بازار گوشت قرمز داخلی داشته است.

وی افزود: راهکار جلوگیری از قاچاق دام زنده به خارج از کشور، آن است که جابه جایی دام در کشور محدود شود و در صورتی که انجام شود هم به صورت کاملا کنترل شده درآید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: مرزبانی‌های کشور نیز باید کنترل دقیق تری داشته باشند تا دام‌های زنده به صورت قاچاق از کشور خارج نشوند اما مادامی که تفاوت قیمت دام زنده در داخل از کشور و کشورهای همسایه به این سطح زیاد است قاچاق دام از کشورمان ادامه خواهد داشت و دام به صورت قانونی یا غیرقانونی از کشور خارج خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه آیا گزارشی مبنی بر خروج دام های مولد از کشور دارید، گفت: به صورت محدود، مواردی از خروج دام های مولد مطرح شده است، اما این امر به صورت سیستماتیک روی نداده است زیرا در این صورت با آن برخورد می شده است.

رضایی گفت: در صورتیکه دام زنده به صورت گسترده از کشور خارج شود حتما برای تولید سال آینده ما را با مشکل مواجه خواهد کرد؛ بنابراین باید دقت بیشتری برای جلوگیری از این امر صورت گیرد.

وی در واکنش به اینکه آیا بعد از روی دادن پدیده قاچاق دام از کشور تغییری در جمعیت دامی کشور صورت گرفته است گفت: با توجه به گستردگی وسعت ایران و با وجود جمعیت حدود 70 میلیونی گوسفند، آماری جدیدی درباره تغییر جمعیت دام ( بعد از گران شدن دلار و به صرفه شدن قاچاق دام) نداریم زیرا تعداد دام ها بسیار زیاد است.

رضایی اظهار داشت: پلاک‌گذاری و هویت گذاری دام های زنده یکی از راهکارهایی است که به طور دقیق برای مبارزه با قاچاق باید دنبال شود که چند سالی است شروع شده و در سال آینده نیز به طور جد در وزارت جهاد کشاورزی دنبال می شود.

وی گفت: بر این اساس تمام دام‌های کشور دارای هویت می شوند اما با توجه به جمعیت دامی که در کشور تحقق آن در یک سال امکان پذیر نیست.

مدیرکل تامین دام و فراوری محصولات دامی ادامه داد: به صورت روزانه این واردات از طریق زمینی و دریایی نیز صورت می پذیرد تا نیاز بازار رفع شود، اما این یکی از پر حجم ترین محموله هایی است که بصورت یکجا با این وزن وارد کشور شده است.

جعفری در خصوص توزیع این محموله اعلام داشت: با توجه به اعلام نیاز بازار این دست محموله ها به استان‌های مختلف ارسال می شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران