شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137402 | |

سرمایه‌دار معروف جهانی تأکید کرد که تا سعودی‌ها تغییر رفتار ندهند، نمی‌توان در این کشور سرمایه‌گذاری کرد.

سرمایه‌دار معروف جهانی تأکید کرد که تا سعودی‌ها تغییر رفتار ندهند، نمی‌توان در این کشور سرمایه‌گذاری کرد.

«مارک موبیوس» رییس اجرایی گروه سرمایه‌گذاری «مارک موبیوس» و رییس شرکت «موبیوس کاپیتال پارتنرز» به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران جهان در گفت‌وگویی تأکید کرد که تا زمان ایجاد تغییرات واقعی در عربستان سعودی، سرمایه‌گذاری در این کشور درست نیست. او در گفت‌وگو با شبکه سی ان بی‌سی، گفت: «اکنون زمان مناسبی برای این نیست که بخواهی اموالت را در عربستان سعودی هزینه کنی» و افزود: قتل وحشیانه روزنامه‌نگار «جمال خاشقجی» شرایط را به نهایت بد کرده است و تا جایی که به من مربوط است؛ معتقد نیستم که تا زمان ایجاد تغییرات واقعی بزرگ در عربستان سعودی، باید در این کشور سرمایه‌گذاری کرد. این سرمایه‌دار مطرح امریکایی ادامه داد: علاوه بر مساله بدنامی عربستان، مشکل دیگری نیز وجود دارد که به قیمت نفت مربوط است.

او قیمت ۵۷ دلاری نفت را برای عربستان فاجعه‌بار توصیف کرد و گفت که پیش‌بینی می‌کرده تا پایان سال ۲۰۱۸ قیمت هر بشکه نفت به ۱۰۰ دلار برسد.

«هادلی گمبل» مجری این برنامه نیز در ادامه به مقاله‌ای از خود در این خصوص اشاره کرد و گفت که کاهش صادرات نفت خام عربستان از ۷.۳ الی ۷.۹ میلیون بشکه در روز در ماه‌های گذشته به ۷.۱ میلیون بشکه در ماه جاری، نشان از این دارد که سعودی‌ها در پی افزایش قیمت نفت هستند.

 او تأکید کرد که اعضای سازمان اوپک امیدوارند تا قیمت نفت را به ۸۰ دلار برسانند اما با قیمت فعلی ۵۷.۴۴ دلار برای هر بشکه نفت خام برنت، فاصله خیلی زیادی دارند. گامبل، توضیح داد که از اکتبر سال ۲۰۱۸ قیمت نفت ۳۰ درصد کاهش داشته است که دلیل آن افزایش مازاد جهانی نفت و کاهش رشد اقتصادی بود. این کارشناس اقتصادی در پایان گفت که سرمایه‌گذاران خارجی در هفته اول ماه اکتبر که مصادف با اعلام خبر قتل خاشقجی بود، ۶۵۰ میلیون دلار از سرمایه خود را از عربستان سعودی خارج کردند که در همان زمان بورس این کشور با کاهش هفت‌درصدی مواجه شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران