شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134581 | |

رییس امور بین‌الملل سازمان شیلات ایران گفت: نمایندگان پنج کشور ساحلی دریای خزر، ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در این دریا را تا پایان سال 2019 میلادی تمدید کردند.

ممنوعیت صید خاویار  در خزر تمدید شد

رییس امور بین‌الملل سازمان شیلات ایران گفت: نمایندگان پنج کشور ساحلی دریای خزر، ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در این دریا را تا پایان سال 2019 میلادی تمدید کردند. مرتضی مهران پوردر پایان «دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری منابع زنده آبی دریای خزر» که در باکو برگزار شد، در گفت‌وگو با ایرنا افزود: ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری از سال 2010 میلادی آغاز شده است . وی یادآوری کرد: برای نخستین‌بار در سال 2010 میلادی در جلسه روسای جمهوری پنج کشور ساحلی دریای خزر در باکو، صید تجاری ماهیان خاویاری برای پنج سال ممنوع اعلام شد و هر سال هم ممنوعیت در این زمینه تمدید می‌شود .  مهران پور افزود: در اجلاس امسال نیز تصمیم گرفته شد، حداقل تا پایان سال 2019 میلادی ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری ادامه یابد و در جلسه آتی که سال آینده برگزار می‌شود، برای سال‌های بعد در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد . وی، درباره وضعیت ماهیان خاویاری دریای خزر، اظهارداشت: گزارش ارایه شده در اجلاس باکو نشان‌دهنده این بود که با وجود ممنوعیت به کار گرفته شده، وضعیت ذخایر این ماهیان بهبود چندانی نداشته است .  مهران پور، با اشاره به اینکه قرار شد در کار گروه علمی این کمیسیون این مساله رسیدگی شود، افزود: از ابتدای ممنوعیت صید ماهیان خاویاری بنا بود ساز و کار اجرایی این موضوع تدوین شود که متاسفانه بنا به دلایلی این کار انجام نگرفته و در این کمیسیون تصمیم گرفته شد در اجلاس کار گروه علمی که قرار است در نیمه اول سال 2019 میلادی در روسیه برگزار شود، این مساله بار دیگر رسیدگی و این ساز و کار اجرایی هم تدوین شود وی افزود: سهمیه صید سال 2019 میلادی برای ماهیان خاویاری و کیلکا و گونه‌های مختلف برای اهداف تحقیقاتی و بازسازی ذخایر سهمیه کشورها نیز در این کمیسیون مشخص شد. وی افزود: قرار شد صید ماهیان خاویاری فقط برای بازسازی ذخایر و امور تحقیقاتی انجام گیرد و هر گونه صید تجاری این ماهیان همچنان ممنوع است و در پروتکل اجلاس هم آمده است که صادرات خاویار و گوشت این ماهیان برای سال 2019 میلادی صفر و ممنوع است . وی درباره نتایج دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری منابع زنده آبی دریای خزر در باکو، گفت: در سال 1393 موافقتنامه جدید حفاظت و بهره‌برداری از منابع زنده دریای خزر در آستاراخان روسیه همزمان با اجلاس روسای جمهوری امضا و یک کمیسیون جدید تاسیس شد که در قالب آن پارسال اجلاس قبلی این کمیسیون برگزار شد .  رییس گروه امور بین‌الملل سازمان شیلات ایران افزود: اجرای موافقتنامه مبارزه با صید غیرمجاز آبزیان در دریای خزر که تاکنون سه جلسه در این زمینه در ترکمنستان برگزار شده است، در اجلاس باکو نیز بررسی و قرار شد که در جلسه بعدی مذاکرات در این زمینه ادامه پیدا کند .  مهران پور اظهار داشت: در عرصه علمی یک کار گروه در قالب این کمیسیون تشکیل و بنا شد در نیمه اول سال 2019 میلادی اولین جلسه این کار گروه در روسیه برگزار شود . وی، گزارش کشورها درباره عملکرد صیادی و بازسازی ذخایر در سال 2017 میلادی را از موضوعات دومین اجلاس کمیسیون عنوان کرد .  وی، فعالیت کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری منابع زنده آبی دریای خزر را اثر بخش خواند و گفت: این تنها نهادی است که در کشورهای حاشیه خزر در رابطه با مسائل شیلاتی فعالیت دارد و در پنج کشور مورد تصویب مجلس نیز قرار گرفته و باید تلاش شود که این کمیسیون جایگاه بهتری پیدا کند .

مشکلی برای تهیه خوراک طیور نداریم

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران در خصوص برخی اظهارات مبنی بر کمبود دانه‌های خوراکی برای طیور گفت: ما هیچ گونه کمبودی در این حوزه نداریم و انبارهای ما پر است و واردات نیز به اندازه مورد نیاز صورت گرفته است. مهدی معصومی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص افزایش مالیات در سال آینده گفت: به هر حال دولت در سال‌های اخیر سعی کرده تا درآمد خود را از مالیات تامین ‌کند تا کمتر به نفت وابسته باشد اما موضوع اینجاست که مالیات باید از درآمد باشد و هر کسی که در طول سال افزایش درآمد داشته به نسبت همان مالیات بیشتری را بپردازد. وی ادامه داد: خیلی از اقشار جامعه امروز مالیات نمی‌دهند بطور مثال از سیستم واسطه‌گری هیچ گونه مالیاتی دریافت نمی‌شود در صورتی که آنها نیز از خدمات، بهره یکسان می‌برند. عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: برخی از ارگان‌ها درآمد خوبی دارند اما از دادن مالیات معاف هستند این در حالی است که عمده درآمد کشور در دست آنها است. مالیات‌دهندگان واقعی امروز تولیدکنندگان کوچک، متوسط و کارمندان هستند و شرکت‌های بزرگ و نیمه دولتی از پرداخت مالیات به اشکال مختلف طفره می‌روند. وی در خصوص نقش بخش خصوصی در دور زدن تحریم‌ها گفت: بخش خصوصی می‌تواند مثل دوره قبل نقش مهمی داشته باشد البته به شرطی که به آنها آزادی عمل دهند. اکنون گشایش اعتبار سخت شده و باید حتما از کانال خاصی صورت بگیرد این در حالی است که مشکلات زیادی در حوزه صادرات کالا وجود دارد و ارز آ‌ن را باید از یک کانال مشخص عرضه کرد. معصومی در خصوص وضعیت مرغ و تخم‌مرغ گفت: در حال حاضر به اندازه نیاز کشور تولید داریم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد این افزایش قیمت‌ها به دلیل بالا رفتن هزینه حمل و نقل است ضمن آنکه تاخیر در صدور مجوز و گران شدن بسته‌بندی سبب شده مشکلاتی در این حوزه به وجودآید. او در خصوص برخی اظهارات مبنی بر کمبود دانه‌های خوراکی برای طیور گفت: ما هیچ گونه کمبودی در این حوزه نداریم و انبارهای ما پر است و واردات نیز به اندازه مورد نیاز صورت گرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران