شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133106 | |

وزیر جهادکشاورزی در حالی در روزهای گذشته به گران فروشی دامداران اذعان کرده است که دبیر انجمن صنایع لبنی کشور می‌گوید کارخانجات لبنی در کنار افزایش هزینه‌های بسته‌بندی و حمل و نقل،

وزیر جهادکشاورزی در حالی در روزهای گذشته به گران فروشی دامداران اذعان کرده است که دبیر انجمن صنایع لبنی کشور می‌گوید کارخانجات لبنی در کنار افزایش هزینه‌های بسته‌بندی و حمل و نقل، هر کیلوگرم شیرخام را 2400 تومان از دامدار می‌خرند.

 محمد حجتی نهم آبان ماه در بیان علت گران شدن فرآورده‌های لبنی در هفته‌های اخیر اعلام کرد که دامداران هر کیلوگرم شیر خام را بین 1950 تا 2100 تومان به کارخانجات می‌فروشند؛ اما در حالی که قیمت مصوب شیرخام 1570 تومان است کارخانجات لبنی می‌گویند دامداران حتی با همین نرخ 2100 تومانی هم شیر به آنها نمی‌فروشند بلکه آن را حدود 900 تومان گران‌تر از قیمت مصوب خریداری می‌کنند.

با این اوصاف با وجود اینکه قیمت شیرخام برای تامین نظر دامداران و صنایع لبنی توسط دولت پس از گذشت نزدیک پنج سال افزایش یافت و به 1570 تومان رسید، اما قیمت فرآورده‌های لبنی همچنان رو به افزایش بوده و در 2 ماه گذشته این روند متوقف نشده است.

پیگیری خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد تنها در چند هفته گذشته برخی شرکت‌های لبنی قیمت هر لیتر شیرخام 3 تا 3.4 درصد چربی را از 3800 تومان به 4000تومان و به یک‌باره طی هفته اخیر به 4300 تا 4500 تومان افزایش داده اند؛ آمار رسمی بانک مرکزی نیز می‌گوید که در مهرماه متوسط نرخ تورم در گروه لبنیات بالاتر از نرخ تورم ماهانه بوده است.

از این رو هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولتی هنگامی که وزیر جهادکشاورزی با پرسش خبرنگاران درباره افزایش قیمت محصولات لبنی روبرو شد، اظهار داشت: از زمان قیمت‌گذاری شیرخام توسط ستاد تنظیم بازار تاکنون (مرداد 97)، به دلیل هزینه‌های تمام شده تولید در صنعت دامداری هر کیلوگرم شیرخام بطور متوسط با قیمت 2 هزار تومان به صنایع و کارخانجات لبنی به فروش می‌رسد.

حجتی بر این باور است که قیمت تمام شده محصولات لبنی با توجه به نرخ پایه شیرخام بطور مجدد توسط ستاد تنظیم بازار بررسی و نتیجه آن به زودی اعلام می‌شود تا به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اجحاف نشود.

بنا به گفته وزیر جهادکشاورزی، آنچه در بازار سبب افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی شده، هزینه‌های بسته‌بندی و مواد اولیه کارخانجات است و از این رو کارشناسان وزارت جهادکشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار قیمت تمام شده لبنیات را با توجه به قیمت پایه شیرخام در دست بررسی دارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران