شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 132778 | |

مدیرعامل شرکت پشتیبانی اموردام ضمن تکذیب عرضه گوشت پیر داخلی به جای گوشت برزیلی وارداتی گفت: این کار منطق اقتصادی ندارد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی اموردام ضمن تکذیب عرضه گوشت پیر داخلی به جای گوشت برزیلی وارداتی گفت: این کار منطق اقتصادی ندارد. حمید ورناصری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه گوشت دام‌های پیر داخلی به جای برزیلی یخ زده در بازار عرضه می‌شود، اظهارداشت: مباحث مطرح شده در این زمینه کاملا نادرست است و می‌تواند ناشی از عدم اطلاع کافی و کامل راجع به نحوه فرآوری گوشت در برزیل و شرایط بازاری هر کدام از این کالاها (گوشت داخلی و گوشت وارداتی) باشد.  وی با بیان اینکه گوشتی که از برزیل تامین می‌شود تحت نظارت سازمان دامپزشکی و ناظرین ذبح شرعی تولید می‌شود، افزود: در سال حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتن گوشت منجمد برزیلی وارد کشور می‌شود و روی هر قطعه یک تا سه کیلوگرم آن، تمام اطلاعات راجع به محصول از جمله تاریخ تولید، تاریخ انقضا، محل تولید، شرکت واردکننده و ... ثبت می‌شود. ورناصری اضافه کرد: این نوع گوشت منجمد بعد از اینکه وارد بازار ایران می‌شود، به عنوان گوشت تنظیم بازاری کیلویی ۲۷ هزارتومان عرضه می‌شود و کیلویی ۲۹ هزارتومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد این در حالی است که ذائقه مردم ما بیشتر به سوی گوشت تازه است و گوشت داخلی نیز این قابلیت را دارد که به صورت تازه عرضه شود ضمن اینکه گوشت تازه قیمت بالاتری نسبت به گوشت منجمد دارد.  وی افزود: منطق اقتصادی نیز این اجازه را نمی‌دهد که افراد گوشتی را که کیلویی ۴۵ تا ۵۰ هزارتومان از آنان می‌خرند منجمد کنند و به نرخ کمتر بفروشند. اگر می‌خواهند بفروشند محصولشان را به صورت تازه عرضه می‌کنند بنابراین این کار از لحاظ فنی و اقتصادی توجیهی ندارد، بحث اشتباهی بود که مطرح شد و اذهان را مشغول کرد.  این مقام مسوول ادامه داد: در عین حال روی هر قطعه گوشت برزیلی مشخصاتی وجود دارد و فرد متخلف باید این لیبل‌ها را با تقلب و جعل روی گوشت‌های داخلی قرار دهد تا بتواند آنها را به عنوان گوشت وارداتی توزیع کند، که این کارها اصلا منطقی نیست و بیشتر ناشی از اطلاعات ناکافی راویان خبر است. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مشکلات ایجاد شده در حمل و نقل نهاده‌های دامی، اضافه کرد: کامیون به اندازه کافی وجود دارد، شرکت پشتیبانی نیز بخشی از نیاز تولیدکنندگان را در سراسر کشور تامین می‌کند، مرغداران و دامداران نیز تلاش می‌کنند نیازشان را تامین کنند؛ البته نگرانی‌هایی درباره کرایه حمل وجود دارد نه اینکه کامیون نباشد. ورودی کامیون به بنادر به اندازه کافی است کرایه حمل شان افزایش یافته و این مساله قیمت تمام شده تولید را بالا می‌برد. وی گفت: در عین حال ما همچنان از حمل جاده‌ای و حمل ریلی استفاده و کمک می‌کنیم تا بتوانیم بخشی از نیاز تولیدکنندگان را تامین نماییم و این روند را ادامه می‌دهیم تا مشکلی ایجاد نشود.

انتقاد از واردات بی‌رویه گیاهان دارویی

معاون وزیر جهادکشاورزی با انتقاد از واردات بی‌رویه گیاهان دارویی، خواستار اعمال تعرفه افزون‌تر بر میزان تعیین شده برای جلوگیری از واردات شد. به گزارش سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد با انتقاد از واردات بی‌رویه گیاهان دارویی، خواستار اعمال تعرفه افزون‌تر بر میزان تعیین شده برای جلوگیری از واردات شد. وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: براساس آمار جمع‌آوری شده از ۲۱ استان کشور، در حال حاضر تعداد ۲۰۹ شرکت تعاونی از مجموع شرکت‌های تحت پوشش شبکه تعاونی‌ها، به تفکیک ۸۳ تعاونی تولید (معادل ۴۰درصد)، ۷۷ تعاونی روستایی (معادل ۳۷ درصد)، ۳۷ تعاونی کشاورزی (معادل ۱۷ درصد) و۱۲ تعاونی روستایی زنان (معادل ۶درصد) در زمینه تولید ۸۰ گونه زراعی گیاهان دارویی، عمدتا در استان‌های استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس، کرمان، همدان و اصفهان جمع‌آوری و بازاریابی محصولات گیاهان دارویی به ویژه گل محمدی، زعفران، باریجه، آنغوزه و شیرین بیان، در سطح کشور فعال هستند. وی افزود: همچنین تعداد ۱۰۲۸۸۰ نفر تولیدکننده وبهره‌بردار در سطح شبکه تعاونی‌های کشور، در حوزه کشت گیاهان دارویی در سطح ۵۰۱۴۱ هکتار فعال هستند که تولید سالانه آن به میزان ۱۷۷۱۵۴۶۷ کیلوگرم و از این میزان تولید، ۴۹۰۳۴۲۶ کیلوگرم به صورت مستقیم یا جمع‌آوری شده توسط اعضاء این تعاونی‌ها تولید می‌شود. طبق این آمار، تعداد ۴۷ تعاونی معادل ۳۰ درصد کل تعاونی‌ها بصورت مستقیم در امر تولید وجمع‌آوری این محصولات اقدام می‌کنند (به ترتیب ۲۱ تعاونی کشاورزی، ۱۵ تعاونی تولید، ۹ تعاونی روستایی زنان و۲ تعاونی روستایی) که سعی داریم این آمار را در شش ماهه دوم سال ۹۷ ارتقا دهیم. امروزه تعاونی‌های ما سهم ۶درصدی از صادرات محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده‌اند. معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در بین محصولات متنوع گیاهان دارویی حدود ۶۹ درصد از مجموع سطح زیر کشت، به محصول زعفران اختصاص دارد و استان خراسان رضوی با ۹۷ درصد از سطح کشت، بالاترین رتبه را دارا است از سوی دیگر با توجه به اهمیت و جایگاه محصولات گیاهان دارویی در سطح شبکه تعاونی‌های تحت پوشش، ساماندهی وضعیت موجود تولید‌کنندگان و بهره‌برداران عضو تشکل‌های روستایی، کشاورزی، زنان و تولید در قالب‌های مشخص حرفه‌ای و قانونی، برنامه‌ریزی مناسب در جهت ارایه خدمات و مشوق‌های حمایتی برای تعاونی‌هایی که در حوزه تولید گیاهان دارویی فعال هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران