شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا|یک استاد دانشگاه اظهار کرد که سالیانه حدود۲۰ هزار میلیارد تومان به چهار دهک ثروتمند جامعه یارانه تعلق می‌گیرد که این مبلغ خود به اندازه یکسال بودجه عمرانی کشور است.

۲۰‌ هزار میلیارد تومان یارانه در جیب ثروتمندان

ایسنا|یک استاد دانشگاه اظهار کرد که سالیانه حدود۲۰ هزار میلیارد تومان به چهار دهک ثروتمند جامعه یارانه تعلق می‌گیرد که این مبلغ خود به اندازه یکسال بودجه عمرانی کشور است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران، با بیان اینکه عده‌ای از افراد جامعه از وضعیت تلاطمات ارزی سود هم بردند، اظهار کرد: حدود ۱۰ درصد از افراد جامعه به دلیل کارهای مربوط به سفته بازی چه بسا توانسته‌اند درآمدشان را در این وضعیت تورمی افزایش دهند، اما این طبقات ضعیف و متوسط هستند که از این وضعیت متضرر شده و ضعیف‌تر شده‌اند.

او با تاکید بر اینکه راه‌حل‌های موقتی مانند بسته‌های مواد غذایی نمی‌تواند راهکاری دایمی برای حل مساله فقر و یا افزایش قدرت خرید باشد، ادامه داد: اگر هدف ما رسیدن به یک جامعه بدون فقر است پس سیاست‌هایمان هم باید متفاوت باشد. اینکه تصور کنیم فقر ذاتی است و ما تنها باید به دنبال دادن کمک‌هایی به فقرا باشیم درست نیست و نمی‌تواند باعث افزایش قدرت خرید طبقات مختلف شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به مقوله اشتغال به عنوان یک شاخص اساسی در فقرزدایی اظهار کرد: ایجاد اشتغال نیازمند اصلاح مقررات مربوط به قانون کار، صادرات و واردات و تسهیل فضای کسب و کار است. فضای کسب و کار متناسب با این شرایط فعلی باید تغییر پیدا کند. از سوی دیگر تنظیم قوانین مالیاتی، تامین اجتماعی و بیمه‌ها با شرایط تورمی بسیار حائز اهمیت است. همه اجزا و دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی باید در یک مسیر و برای یک هدف با هم هماهنگ شوند.

موسایی با تاکید بر اینکه در شرایط جنگ اقتصادی نباید همه مسائل را به بازار آزاد واگذار کرد، گفت: اینکه برخی تصور می‌کنند مکانیزم بازار آزاد می‌تواند حلال همه مشکلات باشد، اشتباه است. مکانیزم بازار مسائل را حل نمی‌کند و به همین خاطر سیاست‌گذاران بازارگرا می‌خواهند با بسته‌های غذایی مشکلات را حل کنند در حالی که چنین سیاست‌هایی تنها یک مسکن برای مساله فقر است. ما به جای دادن وعده‌های غذایی باید فضای کسب و کار را برای شهروندان فراهم کنیم.

او به بحث یارانه‌ها هم اشاره‌ای کرد و گفت: اینکه به همه آحاد جامعه یارانه تعلق می‌گیرد، امر اشتباهی است. کسانی که باید یارانه دریافت کنند در واقع خیلی کمتر از جمعیت یارانه‌بگیران فعلی هستند. سالیانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به چهار دهک ثروتمند جامعه یارانه تعلق می‌گیرد که این مبلغ خود به اندازه یکسال بودجه عمرانی کشور است. معلوم نیست این سیاست‌های تا کجا قرار است ادامه پیدا کند؟

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه در شرایط فعلی بهتر است سیستم بانکی اجازه پرداخت سودهای بالاتر را به مشتریان داشته باشد، گفت: در شرایط فعلی که تورم روز به روز بیشتر می‌شود، دادن سودهای بالاتر به سپرده‌گذاران می‌تواند باعث تقویت قدرت خرید آنها شود، ضمن اینکه باید به افزایش حقوق مستمری بگیران هم توجه شود.

بانک مرکزی باید نرخ تعادلی ارز را اعمال و نه اعلام کند

رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ تعادلی ارز قابل اعلام نیست، تاکید کرد: نرخ تعادلی ارز را بانک مرکزی مشخص می‌کند ولی این بانک نباید این نرخ را اعلام کند، بلکه باید آن را اعمال کند .

رییس کل اسبق بانک مرکزی در مصاحبه با رادیو در ارتباط با تحولات اخیر در بازار ارز و کاهش قیمت دلار خاطرنشان کرد: اگر دولت سیاست‌های اقتصادی صحیح و سنجیده اتخاذ کند بازار به سمت ثبات آرامش و اجتناب از نوسانات شدید حرکت می‌کند .

این کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از برخی از سیاست‌های ارزی و مالی کشور در چند ماه اخیر اظهار کرد: انکار بازار آزاد ارز، از سوی دولت در تشدید نوسان ارز موثر بود و این نوسان باعث شد که مردم برای حفظ سرمایه خود اقدام به تبدیل دارایی‌هایشان به ارز کنند و این منجر به افزایش تقاضا در بازار ارز شد .

طهماسب مظاهری با بیان اینکه اعمال برخی از سیاست‌های نسنجیده و مصاحبه‌های غیر دقیق، در افزایش نگرانی‌های مردم و تشدید هجوم آنها به بازار ارز موثر بود، خاطرنشان کرد: در چند هفته اخیر، خوش بختانه می‌بینیم که سیاست‌های غیر دقیق و لحظه‌ای، جای خود را به سیاست‌های پخته و سنجیده داده است و ارسال علائم این سیاست‌های سنجیده به بازار ارز، باعث شده که تا حدودی نوسان موجود در این بازار کاهش پیدا کند .

رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه وقتی قیمت ارز تعادل داشته باشد، صادرات نیز افزایش پیدا می‌کند و از طرف دیگر، این زمینه برای تولیدکنندگان داخلی فراهم می‌شود که بتوانند با تولید کالاهای با کیفیت با کالاهای خارجی رقابت کنند، گفت: در چهار سال اول دولت آقای روحانی شاهد اعمال سیاست سرکوب ارزی بودیم، بعد از برگزاری انتخابات، این سیاست رها شد و نتیجه آن به وجود آمدن نوسان شدید در بازار ارز شد .

مظاهری با بیان اینکه در حال حاضر نرخ ارز در کشور بالاتر از نرخ تعادلی است تصریح کرد: نرخ تعادلی ارز را بانک مرکزی مشخص می‌کند و باید این بانک، این نرخ را اعمال کند نه اینکه بخواهد آن را اعلام و رسانه‌ای کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران