شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130062 | |

مجمع عمومی سازمان ملل متحد همه ساله فرصتی را در اختیار روسای جمهور کشورهای عضو برای اعلام دیدگاه و پیشنهادات قرار می‌دهد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد همه ساله فرصتی را در اختیار روسای جمهور کشورهای عضو برای اعلام دیدگاه و پیشنهادات قرار می‌دهد. حال قرار است حسن روحانی رییس‌جمهوری با حضور در نشست هفتادو سوم، به رایزنی با مقامات سیاسی برای گسترش مناسبات بپردازد و مواضع کشورمان را درباره برجام، مسائل منطقه‌ای و بین المللی بیان کند.

به گزارش گروه اطلاع‌رسانی ایرنا، همزمان با آغاز به کار مجمع عمومی سازمان ملل متحد از آغاز تاکنون، این مجمع برای صدور بیانیه‌‌های عالی و بحث‌های شدید بر سر رنج ‌آورترین موضوعات جهانی، از فقر و توسعه گرفته تا صلح و امنیت بوده است. نشست‌های این سازمان با حضور تمامی اعضا هر سال در ماه‌های سپتامبر تا دسامبر در نیویورک برگزار می‌شود.

هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حالی آغاز خواهد شد که حسن روحانی برای ششمین بار به‌ نیویورک سفر می‌کند، سفری که با اما و اگرهای زیادی همراه است، از حرف‌ وحدیث‌های برجامی گرفته تا احتمال دیدار ترامپ و روحانی، حالا باید دید در خلال این نشست چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

در نشست امسال، یکی از بحث‌های مهم خروج یک ‌جانبه امریکا از برجام است، در نشست سال گذشته سازمان ملل، حسن روحانی رییس‌جمهوری گفت: ایران تهدید نمی‌کند و هیچ تهدیدی را هم نمی‌پذیرد.

او همچنین در سخنرانی خود در خصوص برجام گفت: «برجام یک سند بین‌المللی است که حاصل بیش از

2 سال مذاکرات فشرده است که نتیجه آن، مورد حمایت شورای امنیت ملل متحد و جامعه جهانی قرار گرفت و به‌صورت بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درآمد. برجام متعلق به یک یا دو کشور نیست، برجام سند شورای امنیت و متعلق به‌کل جامعه بین ‌المللی است.»

حالا بحث درباره برجام یکی از مباحث مهم برای

روسای جمهور شرکت‌کننده در این نشست خواهد بود. هفتاد و سومین دوره از مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ریاست «ماریا فرناندو اسپینوسا گارسز» وزیر امور خارجه اکوادور چهارمین بانوی برگزیده در این مسوولیت، در 18 سپتامبر (27 شهریور) در مقر دایمی سازمان ملل متحد بطور رسمی آغاز شد.در متن زیر مهم‌ترین محورهای این نشست‌ها در دولت تدبیر بررسی شده است.

 نشست هفتاد و دوم

هفتاد و دومین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل با تاکید بر «مبارزه برای صلح و یک زندگی مناسب برای تمامی مردم بر روی یک سیاره پایدار» از 19 سپتامبر آغاز به کار کرد.

میروسلاو لایچاک، رییس مجمع عمومی سازمان ملل در نخستین سخنرانی خود گفت: سازمان ملل متحد برای مردم ایجاد شده است. مردمی که به سازمان ملل نیاز دارند اکثرشان در این نشست حضور ندارند. آنها در مذاکرات مربوط به راه‌حل‌ها شرکت ندارند. آنها در رویدادهای مهم شرکت نمی‌کنند. این یکی از وظایف مجمع عمومی است تا مطمئن شود صدای آنها به گوش همگان می‌رسد.

همه 193 کشور عضو سازمان ملل در این مجمع شرکت کردند تا موضوعات بین‌المللی مدنظر منشور این سازمان شامل پیشرفت، صلح و امنیت، قانون بین المللی و غیره را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهند. همچنین حسن روحانی رییس‌جمهوری برای پنجمین بار در این نشست شرکت و در خصوص برجام و پایبندی به آن و مسائل منطقه سخنرانی کرد.

دیدارهای دو و چندجانبه در حاشیه این اجلاس رخ داد که زمینه ساز گفت‌وگوی موثری میان مقام‌های مسوول کشورمان و دیگر اعضای مجمع شد.

  نشست هفتاد و یکم

هفتاد و یکمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد از 14 سپتامبر با حضور سران کشورهای عضو، به ریاست «پیتر تامسون» نماینده دایم فیجی در این سازمان، در نیویورک مقر این نهاد کار خود را آغاز کرد. موضوع اصلی بحث در این نشست «اهداف توسعه پایدار: تلاش همگانی برای تغییر جهان ما» بود.

«پیتر تامسون» رییس مجمع عمومی در مراسم آغاز به کار هفتاد و یکمین اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «اجلاس هفتادم اهداف توسعه پایدار را تصویب کرد و در اجلاس هفتاد و یکم باید شاهد اجرای تمامی اهداف هفده گانه توسعه پایدار باشیم.»

گشایش این نشست در پی چندین جلسه سطح عالی مجمع عمومی درباره رسیدگی به موج گسترده مهاجران و پناهجویان در 19 سپتامبر برگزار و در دستور کار آن، 170 موضوع بررسی شد که بر «صلح و ثبات بین‌المللی، رشد اقتصادی، توسعه پایدار، خلع سلاح، کنترل مواد مخدر، هماهنگی برای ارسال کمک‌‌های بشردوستانه و ...» تمرکز داشت.

در این اجلاس جهانی، رهبران 193 کشور عضو از 20 سپتامبر به مدت یک هفته سخنرانی‌های سالیانه خود را درباره مسائل مهم جهان انجام دادند. حسن روحانی رییس‌جمهوری کشور نیز برای چهارمین بار و در سال پایانی فعالیت دولت یازدهم، به رسم هر ساله سخنرانی کرد.

«چگونگی اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، عملکردهای امریکا درباره توافق‌های صورت گرفته و تاکید بر پایبندی بیشتر ١+٥ به این توافق تاریخی» از مهم‌ترین محورهای فعالیت هیات ایرانی به نیویورک بود.

دیدارهای دو و چندجانبه که بطور معمول در حاشیه این اجلاس رخ داد که زمینه ساز گفت‌وگوی موثری میان مقام‌های مسوول کشورهای عضو این مجمع شد.

 نشست هفتادم

هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد همزمان بود با حادثه منا که در آن تعدادی از هموطنان کشور کشته شدند و همگان در شوک عظیمی فرو رفتند. رییس‌جمهوری در روز نخست و پیش از بسیاری از قدرت‌های بزرگ جهانی؛ از تریبون سازمان ملل استفاده کرد و به ضرورت پیگیری ماجرا از طرف کارگزاران سعودی پرداخت.

پیام‌های مهم دیگری همچون «لزوم ایجاد جبهه مبارزه با افراط گرایی»، «تحقق حقوق هسته‌ای با وجود

بی‌عدالتی‌ها»، «ضرورت همکاری میان کشورهای منطقه پس از برجام» و «صلح و توسعه» از برجسته‌ترین نکته‌های سخنان رییس‌جمهوری بود.

رساندن صدای مظلومیت جانباختگان فاجعه منا و دیدار حسن روحانی و باراک اوباما سبب شد تا روزنامه «گاردین»، از هفتادمین اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان هیجان ‌انگیز‌ترین و انفجاری‌ترین نشست در ١٠ سال گذشته یاد کند.

روحانی پس از سخنان اثرگذار خویش در سازمان ملل، سفر خود را نیمه تمام گذاشت تا برای شرکت در تشییع پیکر جانباختگان این حادثه خود را به تهران برساند اما به دلیل بعضی کارشکنی‌ها این امر در هنگام تعیین شده انجام نشد.محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه نیز در این سفر، دیپلماسی فعال و گسترده‌ای را در نیویورک آغاز کرد و در دیدار با همتایان خود و مقام‌های ارشد کشورها و مسوولان سازمان ملل در نیویورک، با تشریح جزییات فاجعه منا، بیان داشت: «با تمام توان، اقدامات لازم سیاسی، حقوقی و کنسولی را برای حمایت از حقوق اتباع کشورمان به ویژه قربانیان و مصدومان فاجعه اسفبار منا انجام می‌دهیم.»

  نشست شصت و نهم

شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 24 سپتامبر با موضوع‌هایی همچون «گوناگونی‌های زیستی، مواد شیمیایی، تغییرات آب و هوایی، انرژی و مسائل مربوط به اهداف توسعه هزاره» آغاز شد. رییس دولت یازدهم در دومین سال ریاست‌جمهوری خود در مهر 1393 خورشیدی در مقر سازمان ملل حضور یافت و سخنرانی خود را با محور «مبارزه با تروریسم» ارایه کرد.

دیدار و گفت‌وگوی حسن روحانی و «دیوید کامرون» نخست وزیر وقت انگلیس در حاشیه این نشست صورت گرفت که این نخستین بار بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی میان ایران و انگلیس دیداری صورت پذیرفت.

روزنامه‌های بین المللی این نشست را بطور گسترده و هیجانی پوشش می‌دادند که در این رابطه روزنامه

وال استریت ژورنال با اشاره به اجلاس شصت و نهم نوشت: «در مجمع عمومی سازمان ملل، ابتدا این باراک اوباما رییس‌جمهوری امریکا بود که با درخواست واکنش همگانی علیه داعش، توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد. اما خیلی زود رییس‌جمهوری ایران با سخنرانی خود در مجمع عمومی، به مهم‌ترین خبر رسانه‌ها تبدیل شد.»

 نشست شصت و هشتم

شصت و هشتمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حضور نمایندگان ۱۹۳ کشورو با سخنرانی بان کی مون دبیرکل این سازمان در نیویورک آغاز شد. وی در سخنان خود لزوم برقراری صلح در خاورمیانه و احترام به حقوق بشر را بسیار مهم دانست و بر آن تاکید کرد.

نخستین بار حسن روحانی پس از آنکه سکان هدایت دولت را به عهده گرفت در روزهای ابتدایی مهر 1392 خورشیدی در مجمع عمومی سازمان ملل حضور یافت، هنگامه‌ای که رسیدگی به پرونده‌ هسته‌ای بطور کامل اجرایی نشده بود و گفت‌وگوهای پیچیده ایران و گروه 1+5 در حاشیه این نشست صورت پذیرفت و پس از آن نشست‌های رسمی بعدی تا تصویب برجام شکل گرفت.

رییس دولت یازدهم در سخنرانی خود در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به طرح اندیشه «جهان علیه خشونت و افراطی گری» پرداخت که با استقبال بسیاری از کشورهای حاضر به تصویب رسید. همچنین در این سفر، گفت‌وگوی تلفنی حسن روحانی و «باراک اوباما» رییس‌جمهوری امریکا، پس از سال‌ها آن هم در دقایق پایانی حضور وی در نیویورک، توجه بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی جهان را به خود جلب کرد.

اینک در ابتدای آغاز به کار دولت دوازدهم، حسن روحانی در نیویورک حضور خواهد یافت تا با بهره‌گیری از این فرصت برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهبردهای منطقی و اصولی را برای رویارویی با بحران‌ها و مسائل منطقه‌ای و جهانی مطرح سازد. در این اجلاس سالیانه همواره دیدارهای چندجانبه نیز صورت می‌پذیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران