شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129618 | |

معاون وزیر کشاورزی در نامه‌ای به بانک مرکزی خواستار توقف بخشنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات به دلیل احتمال فساد محصولات صادراتی فسادپذیر در گمرکات شد.

مشکل صادرات محصولات فسادپذیر را رفع کنید

معاون وزیر کشاورزی در نامه‌ای به بانک مرکزی خواستار توقف بخشنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات به دلیل احتمال فساد محصولات صادراتی فسادپذیر در گمرکات شد.

معاون وزیر کشاورزی در نامه‌ای به بانک مرکزی خواستار توقف بخشنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات به دلیل تاخیر یک ماهه صادرات محصولات فسادپذیر در گمرکات شد. در این نامه آمده است: به استحضار می‌رساند بخشنامه بانک مرکزی و اصلاحیه بعدی آن در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات، موجب توقف کانتینرهای کشاورزی فساد‌پذیر در گمرکات کشور شده است و صادر کنندگان، این اقدام ناگهانی را مغایر با تعهدات قبلی خود اعلام نموده‌اند. لذا خواهشمند است به منظور جلوگیری از فساد محصولات مذکور دستور فرمایید با قید فوریت اجرای ابلاغیه فوق برای محصولات کشاورزی بمدت یک ماه متوقف گردد، تا طی مهلت یاد شده نسبت به بررسی موضوع و تعیین راه‌حل، به خصوص در مورد معاملات ریالی با کشورهای همسایه اقدام لازم به عمل آید.

مجوزی برای صادرات تخم‌مرغ نمی‌دهیم

رییس اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن گفت: با توجه به شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان در یک سال گذشته مجوزی برای صادرات نمی‌دهیم اما به اندازه نیاز داخل توان تأمین تخم مرغ را داریم.

رضا ترکاشوند، در مورد آخرین وضعیت بازار تخم‌مرغ اظهار داشت: با توجه به فرا رسیدن فصل پاییز و افزایش مصرف تخم‌مرغ، اولویت ما تأمین بازار داخلی است و اعلام کرده‌ایم که فعلاً مجوزی برای صادرات تخم‌مرغ نمی‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: طی یک سال گذشته به دلیل وقوع آنفلوآنزای پرندگان عملاً صادراتی نداشته‌ایم و از طرف دیگر با توجه به افزایش قیمت گوشت و مرغ تقاضا برای مصرف تخم‌مرغ به عنوان یک منبع پروتئینی بیشتر شده است. رییس اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن در مورد وضعیت تأمین تخم‌مرغ از محل تولید داخل خاطرنشان کرد: فعلاً مصرف سر به سر است یعنی تولید به اندازه نیاز بازار داخلی است. ترکاشوند همچنین با اشاره به اینکه حضور مرغداری‌های تولیدکننده تخم‌مرغ در برخی استان‌های پرتراکم آن بیشتر شده و در نتیجه آسیب بیشتری دیده‌اند، گفت: این موضوع در دستورکار قرار گرفته و الان برای بسیاری از استان‌ها مانند قم، تهران و البرز که سال گذشته شدیداً درگیر آنفلوآنزا شده بودند ضوابط جدیدی تعریف شده که جوجه‌ریزی کمتری بکنند یا جوجه‌ریزی نکنند.وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که قیمت تخم‌مرغ بازهم در سوپرمارکت‌ها روند افزایشی داشته و دانه‌ای ۷۵۰ تومان عرضه می‌شود، گفت: با توجه به افزایش قیمت ارز و در پی آن تا حدی افزایش قیمت نهاده‌ها که عمدتاً از محل واردات تأمین می‌شوند این قیمت منطقی؛ است اگرچه اکنون هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری کیلویی ۸ هزار تومان به فروش می‌رسد که شانه‌ای ۱۶ هزار تومان حدوداً تمام می‌شود و مغازه‌داران با محاسبه سود خود آن را شانه‌ای  ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان می‌فروشند.

شرکت‌های مکانیزه و ورود دانش در کشاورزی

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی در حاشیه نمایشگاه «آتماک ایفارم» گفت: با ایجاد شرکت‌های خدمات مکانیزه، ضریب نفوذ دانش در کشاورزی بالا می‌رود.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در حاشیه دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی در تهران گفت: ایجاد شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون کشاورزی به کمک افراد تحصیل کرده و ارایه خدمات مکانیزه به کشاورزان، ضریب نفوذ دانش در کشاورزی را بالا می‌برد.«احمد کبیری» افزود: با وجود پیشرفت ابزارهای خبررسانی، هنوز نمایشگاه‌ها جایگاه خود را حفظ کرده‌اند و کشاورزان با بازدید از نمایشگاه‌های کشاورزی می‌توانند تصمیم درست‌تری در مسیر کاری خود اتخاذ کنند.وی ادامه داد: ما به‌شدت نیازمند به روز کردن صنعت کشاورزی‌ هستیم و این عمل جز با مکانیزه شدن صنایع این حوزه، امکان‌پذیر نیست. کبیری با اشاره به اهمیت نقش کارشناسان کشاورزی در معرفی و آموزش استفاده از ماشین آلات کشاورزی، افزود: اگر این تجهیزات درست به کار گرفته شوند بازدهی را افزایش خواهند داد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی اظهار کرد: در گذشته پدران ما با کمک حیوانات زمین‌های خود را شخم می‌زدند اما امروزه برای تولید غذای جمعیت 80 میلیونی کشور باید از پیشرفته‌ترین ابزارها و تجهیزات استفاده شود. وی همچنین تصریح کرد: در میان مهندسان و کارشناسان کشاورزی، تعداد کمی بیکار مطلق هستند و سعی کرده ایم سالانه پروژه‌هایی را برای فارغ التحصیلان این رشته تعریف کنیم. با این حال بیشتر آنان بیشتر به دنبال یک شغل مستمر هستند. کبیری با اشاره به اینکه برخی می‌گویند اگر در صنعت کشاورزی از ابزارآلات پیشرفته استفاده کنیم، نیروی کار ما بلااستفاده می‌ماند، تصریح کرد: ما ده‌ها سال است که مشغول تولید ماشین آلات کشاورزی هستیم اما همچنان نیاز به نیروی کار وجود دارد. پس با کنار گذاشتن این دیدگاه باید موانع توسعه مکانیزاسیون را از بین ببریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران