شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126713 | |

ارقام مختلف برنج مازندران با گذر از کشاورزی سنتی به مکانیزه به ویژه در بخش برداشت، از امسال به صورت رسمی به خرید تضمینی دولت پیوست.

 خرید برنج مازندران تضمین شد

ارقام مختلف برنج مازندران با گذر از کشاورزی سنتی به مکانیزه به ویژه در بخش برداشت، از امسال به صورت رسمی به خرید تضمینی دولت پیوست. شورای اقتصاد دو هفته پس از آغاز برداشت برنج این استان، قیمت خرید تضمینی ارقام مختلف این محصول را روز سه شنبه اعلام کرد. بر اساس تصمیم این شورا، هر کیلوگرم برنج طارم محلی مازندران ٩ هزار و ٨٢٨ تومان، برنج شیرودی پنج هزار و ٨٨6 تومان و رقم ندا و نعمت کیلویی پنج هزار و ٢٢٨ تومان قیمت‌گذاری شده است. برداشت شالی از شالیزارهای مازندران اواخر ماه تیر آغاز شد و بسته به شرایط آب و هوایی مناطق مختلف تا پایان شهریور ادامه می‌یابد. این نخستین بار در تاریخ شالیکاری مازندران است که برنج این استان در فهرست خرید تضمینی قرار می‌گیرد تا علاوه بر حفظ تعادل قیمت در طول سال، دغدغه برنجکاران را از هرگونه نوسان پس از برداشت از بین ببرد. رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز گذشته در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه با پیگیری‌های استانداران مازندران وگیلان و وزارت جهاد کشاورزی دولت با پیشنهاد اعلام سریع و به موقع قیمت خرید تضمینی انواع برنج موافقت کرده است، گفت: مصوبه خرید تضمینی برنج امروز به سازمان غله ابلاغ شد و خرید تضمینی این محصول در استان مازندران از این هفته در مراکز خرید آغاز می‌شود. عزیزالله شهیدی فر افزود: شرکت غله و خدمات بازرگانی خرید برنج‌ها را در پنج شهر بابل، آمل، نکا، محمودآباد و ساری انجام می‌دهد. وی با تاکید بر اینکه مراکز خرید، برنج کشاورزان را به صورت مستقیم از آنان خریداری می‌کنند، ادامه داد: دولت با انجام به موقع خرید تضمینی کمک زیادی به شالیکاران کرده است، چراکه در حال حاضر کمتر از 10 درصد شالی استان برداشت شده است. رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان این نکته قیمت تضمینی برنج ارقام محلی نسبت به سال گذشته حدود 750 تومان در هر کیلو گرم بیشتر از سال گذشته است، اظهار داشت: مهم‌ترین مزیت حمایت دولت در سال جاری، اعلام قیمت و خرید به‌موقع است چرا که دست دلالان و واسطه‌ها در تعیین نرخ و خرید کوتاه شد.

 شناسایی استان‌های بحرانی آبخیزداری

مدیرکل آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد که استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس، اصفهان و غیره به همراه حوزه‌هایی مانند کرخه و کارون جزو مناطق بحرانی و اولویت‌دار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری معرفی شدند که امیدواریم با افزایش بودجه و توجه به این موضوع بتوان امسال در این زمینه پیشرفت‌های فراوانی داشت. آبخیزداری که همان اجرای اقدامات لازم برای مدیریت حوزه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است، همواره در کشور مورد توجه ویژه قرار نگرفت و مسوولان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از کم‌بودن بودجه و اعتبار در این حوزه که می‌تواند به تعادل‌بخشی به یک حوزه آبخیز مانند دشت‌ها کمک کند، انتقاد کرده‌اند، چراکه برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در عرصه‌های مطالعه شده اعتباری بالغ بر ۲۶ هزار میلیارد تومان نیاز است، در حالی که سالانه رقمی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به این بخش اختصاص پیدا می‌کند. البته هوشنگ جزی - مدیرکل آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری - به افزایش بودجه این حوزه اشاره کرد و به ایسنا گفت: در کشور ۲۶ میلیون هکتار از اراضی و عرصه‌هایی که باید طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری روی آنها اجرا شود، مورد مطالعه قرار گرفته که برای اجرای این طرح‌ها به یک میلیون تومان اعتبار برای هر هکتار نیاز داریم که شامل عملیات بیولوژیکی، بیومکانیکی و غیره می‌شود. وی ادامه داد: اگر سدسازی در یک نقطه انجام می‌شود، آبخیزداری در کل یک حوزه اتفاق می‌افتد و هم‌اکنون همه مناطق بحرانی از جمله دشت‌ها، مناطق روی آبخوان‌ها، مناطق در خطر فرسایش، رسوب و سیل شناسایی شده و لایه‌های اطلاعاتی آنها مشخص است و در صورت تخصیص اعتبار می‌توان از این حوزه‌های اولویت‌دار شروع کرد. مدیرکل آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اظهار کرد: کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس، اصفهان و غیره جزو استان‌هایی هستند که براساس معیارها و پارامترهای مشخص شده اولویت بیشتری برای اجرا دارند و در کنار آنها حوزه‌هایی مانند کرخه و کارون جزو مناطق بحرانی و اولویت‌دار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری محسوب می‌شوند که در صورت تخصیص بودجه ابتدا از آنها شروع می‌کنیم. جزی گفت: بودجه در این حوزه بسیار نسبت به اعتبارات دستگاه‌های اجرایی و عمرانی مانند وزارت نیرو کم است که البته در سال جاری ۷۰۰ میلیارد تومان از طریق صندوق توسعه ملی دریافت کردیم که با موافقت مقام معظم رهبری صورت گرفته است و ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار این حوزه در سال جاری بوده که با توجه به اینکه اعتبارات سال گذشته عمدتا به صورت اوراق بهادار و اسناد خزانه بود همه آن به پرداخت دیون پارسال اختصاص پیدا کرد، اما مسلما اگر به این حوزه بیشتر توجه شود، می‌توان بهره و سود بیشتری نسبت به دیگر طرح‌های عمرانی به‌دست آورد. وی اضافه کرد: با توجه به هزینه و سود درنظر گرفته شده برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری می‌توان گفت که بازگشت سرمایه و سودآوری آن 4.5 تا پنج برابر خواهد بود، از سویی دیگر نیز براساس عملکرد طرح‌های اجرا شده، به این نتیجه رسیدیم، در مناطقی که آبخیزداری و آبخوانداری مانند کن و البرز انجام داده‌ایم، موفق به مهار سیلاب و ایجاد عملکرد مثبتی در اهداف درنظر گرفته شده‌ایم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران