شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126557 | |

رییس اتحادیه باغداران استان تهران با اشاره به اینکه افزایش قیمت میوه در بازارناشی از سرمازدگی باغات در فصل بهار است، گفت: هزینه نهاده‌های تولید نسبت

 دولت به باغداران خسارت نداد

رییس اتحادیه باغداران استان تهران با اشاره به اینکه افزایش قیمت میوه در بازارناشی از سرمازدگی باغات در فصل بهار است، گفت: هزینه نهاده‌های تولید نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. مجتبی شادلو در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره افزایش قیمت میوه در بازار، اظهارداشت: زمستان گرم و خشک، بهار زود هنگامی که حدود ۴۰ روز زودتر از موعد مقرر در برخی مناطق کشور اتفاق افتاد و سرمازدگی اواخر فروردین ماه جاری به باغات کشور خسارت وارد کرد. وی اضافه کرد: این سرما زدگی عمدتا مناطق سردسیری و بخشی از نوار نیمه گرمسیری کشور را تحت تاثیر قرار داد. رییس اتحادیه باغداران استان تهران با بیان اینکه این اتفاق تاثیر زیادی روی میوه‌های هسته‌دار و تابستانی داشته است، گفت: عمده تاثیر سرمازدگی روی میوه‌های مثل آلبالو، گیلاس، آلو، شلیل و سیب‌هایی که در تابستان برداشت می‌شود از جمله سیب گلاب بوده است. شادلو افزود: همچنین برخی از میوه‌های پاییزی مانند سیب‌هایی که در پاییز برداشت می‌شود، از این حادثه خسارت دیده‌اند. وی با بیان اینکه صنعت باغبانی کشور با تمام این اتفاقات در حال رشد است، گفت: در واقع قیمت میوه نسبت به سال گذشته گران شده اما ما سال قبل شرایط ویژه‌یی در این زمینه داشتیم. شادلو افزود: سال گذشته حجم تولید خیلی زیاد بود و میوه‌ها به قیمت حدود ۱۰ سال قبل برگشته بودند، در واقع سال گذشته قیمت میوه‌ها هزینه تمام شده تولید، جمع‌آوری و بسته‌بندی آنها را نیز پوشش نمی‌داد. وی با بیان اینکه در زمینه تولید زردآلو با کمبود زیادی مواجه نبودیم، گفت: میوه‌هایی مانند آلبالو و گیلاس خسارت بیشتری دیده‌اند و عرضه آنها کاهش یافته است؛ سیب گلاب نیز همین وضعیت را دارد. این مقام مسوول با بیان اینکه در تولید برخی میوه‌های دیگر نیز نسبت به سال گذشته با کمبود مواجه هستیم، اضافه کرد: ما برای تامین نیاز داخل کمبود قابل توجهی نداریم و باید شرایط ایجاد شده را مدیریت کنیم تا جو روانی پیش آمده موجب گران‌تر شدن قیمت‌ها نشود. وی با اشاره به اینکه البته فاصله قیمت میوه از باغ تا مراکز عرضه و حتی از عمده فروشی تا خرده فروشی خیلی زیاد است، تصریح کرد: این مسائل باید به درستی مدیریت و حل و فصل شود. رییس اتحادیه باغداران استان تهران همچنین با بیان اینکه قیمت نهاده‌های دامی مثل کود، سم و مکانیزاسیون و... به دلیل تغییرات نرخ ارز افزایش زیادی در سال جاری داشته است گفت: قیمت بسیاری از این نهاده‌ها حدود ۲ برابر گران شده و افزایش نرخ کمتر از ۵۰ درصد در این حوزه نداریم. شادلو درباره اینکه آیا تاکنون دولت مبلغی را به باغداران خسارت دیده، پرداخت کرده است؟، افزود: مسوولان مختلف از جمله معاونان وزیرجهاد، روسای جهاد کشاورزی استان‌ها، مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی و... از مناطق خسارت دیده بازدید و مسائل را صورت جلسه کرده‌اند اما هنوز هیچگونه غرامتی به باغداران پرداخت نشده است. وزارت جهاد کشاورزی پیش از این اعلام کرده بود که سرمازدگی و بارش برف در بهار امسال به باغات ۱۷ استان کشور از جمله تهران، البرز، سمنان، قزوین، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی آسیب جدی وارد کرده است.

 تعاون روستایی در پی خرید شرکت خدمات حمایتی

رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اعلام کرد: این سازمان با جدیت به دنبال تامین نقدینگی برای خرید سهام شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی برای ساماندهی تامین و عرضه کود است. به گزارش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «حسین شیرزاد» افزود: برای ساماندهی کود، رفع موانع و مشکلات موجود در تامین و تدارک کودهای شیمیایی به‌ویژه کود اوره جلسات هماهنگی با معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد تا مساله ناهماهنگی سال‌های گذشته برطرف شود. وی افزود: طی دو ماه گذشته 94 هزار و 340تن کود اوره از مجتمع‌های پتروشیمی پنج گانه داخلی خریداری و توزیع آن برحسب هماهنگی به‌عمل آمده با معاون بهبود تولیدات گیاهی استان‌ها براساس سهمیه تخصیصی انجام پذیرفته است. وی، خرید شبکه تحت پوشش تعاونی‌های روستایی کشور از پتروشیمی‌های پنج گانه داخلی را با تعامل معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی مبنی ‌بر اخذ تاییدیه‌های لازم از معاونت بهبود تولیدات گیاهی استان‌ها با توجه به تمهیدات صورت گرفته در سال جاری، تاییدیه تامین و توزیع سهمیه کود اوره تخصیصی توسط معاونت زراعت در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه استان‌ها اخذ و اسناد برای معاونت زراعت در امر ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاه ارسال شده است. شیرزاد اظهارداشت: هرکیلوگرم کود اوره با قیمت مصوب 6 هزار و 125 ریال از مجتمع‌های پتروشیمی پنج گانه داخلی خریداری شده است. به گفته وی، طبق مصوبه تیرماه امسال دولت و دستور ریاست‌جمهوری مبنی‌ بر ثابت ماندن قیمت کود اوره که منجر به آزاد شدن سهمیه خرداد ماه از پتروشیمی رازی و خرید تیر ماه امسال شد. معاون وزیر جهادکشاورزی از راه‌اندازی سامانه نهاده پخش (نپ) در استان‌ها خبرداد و گفت: این سامانه به شکل آزمایشی در آبسرد دماوند اجرا و از ماه آینده در سطح شبکه تحت پوشش تمامی استان‌ها عملیاتی خواهد شد. وی افزود: افزایش سهمیه تولید و فرآوری بذر اصلاح شده گندم و جو در شبکه تعاونی‌های تولید کشاورزی کشور از 150 به 170 هزار تن که با کسر از سهمیه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اتفاق افتاده و به سهمیه شبکه تحت پوشش در استان‌های اردبیل، گلستان، سمنان، همدان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، قزوین و کردستان اضافه شده است. شیرزاد افزود: چهار واحد فنی و تولیدی، 6 واحد بوجاری و 2 مرکز جمع‌آوری شیر در سطح شبکه تحت پوشش تعاونی‌های روستایی کشور ایجاد و توسعه یافته است که از اهم فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های جدید این سازمان است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران