شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125909 | |

رییس سازمان دامپزشکی از رصد و پایش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۱۲ استان پر ریسک و ۶۲۰ تالاب کشور تا شعاع ۵۰ کیلومتری برای آمادگی و مقابله با این بیماری خبر داد.

رصد آنفلوآنزا در استان‌های پر ریسک و تالاب‌ها

رییس سازمان دامپزشکی از رصد و پایش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۱۲ استان پر ریسک و ۶۲۰ تالاب کشور تا شعاع ۵۰ کیلومتری برای آمادگی و مقابله با این بیماری خبر داد. بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از اواسط سال ۱۳۹۵ تاکنون در سویه‌ها و گونه‌های مختلف تلفات بسیاری از جمعیت طیور کشور گرفته است، اما از سال گذشته ستاد ملی آنفلوانزا فوق حاد پرندگان با ریاست معاون اول رییس‌جمهور تشکیل شده و مقرر شد تا با جدیت با این بیماری مقابله شود و هر دستگاه یا بخش خصوصی و دولتی در این زمینه کوتاهی کرد نامش برای همه اعلام شود، علیرضا رفیعی پور - رییس سازمان دامپزشکی - در این باره به ایسنا، گفت: طی ماه‌های گذشته با اقدامات ستاد اجرایی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان می‌توان با صراحت گفت که این بیماری تحت کنترل کامل است. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌های صورت گرفته و شرایط ورود بیماری به کشور، نشان می‌داد که هنوز چرخش این ویروس در کشور وجود دارد و این نگرانی به وجود آمد که آنفلوآنزا دوباره در کشور شیوع و حالت طغیانی پیدا کند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است. وی با اشاره به اینکه بروز بیماری در شرایط بسیار گرم نشان‌دهنده این است که این ویروس می‌تواند در سخت‌ترین شرایط یعنی گرمای طاقت‌فرسا هم گردش داشته باشد و در سرما این مخاطره قطعاً بیشتر می‌شود، افزود: در این راستا دو اقدام دیگر را در کنار دیگر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در ستاد اجرایی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مدنظر قرار دادیم، که یکی از آنها را رصد، پایش و تشخیص بیماری از مرغ بومی و روستایی در استان با ریسک بالا در دستور کار قرار دادیم تا اینکه بتوانیم رد پای ویروس را شناسایی و رصد کرده و با آن مقابله لازم را انجام دهیم. رییس سازمان دامپزشکی ادامه داد: در مهرماه امسال رصد، پایش و تشخیص ویروس این بیماری در شعاع پنج، ۱۰ و ۵۰ کیلومتری ۶۲۰ تالاب آبگیر محل ورود پرندگان مهاجر را در دستور کار قرار داده‌ایم و همه پرندگان مهاجر و طیور بومی و صنعتی حاشیه این تالاب‌ها را در این طرح مورد بررسی و آزمایش قرار می‌دهیم، تا هوشیاری و آماده‌باش خود را در سال جاری به صورت دایم حفظ کنیم و بتوانیم برای مقابله با این بیماری در نیمه دوم امسال آماده باشیم.  

توضیحات وزارت جهاد درباره ممنوعیت طرح کشت برنج

وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ممنوعیت کشت برنج در ۱۴ استان کشور و مجوز کشت صرفا در دو استان گیلان و مازندارن درباره این ممنوعیت توضیح داد. به گزارش مهر، وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: براساس مصوبه کارگروه ملی «سازگاری با کم آبی»، هیات وزیران در جلسه مورخ ۶/۱۲/۹۶ پیشنهاد تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی را تصویب و در اسفند ماه سال ۹۶ کنترل سطح زیر کشت بهاره و زمستانه و اعمال محدودیت یا ممنوعیت کشت برنج (خارج از استان‌های گیلان و مازندران) با توجه به محدودیت‌های منبع آبی در حوضه‌های آبریز را به جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، و پنج عضو دیگر این کارگروه ابلاغ کرده، ضمن اینکه تشکیل این کارگروه با توجه به شرایط کاهش منابع آبی کشور انجام شده است. این ممنوعیت در ۱۴ استان اعلام شده و صرفا در دو استان گیلان و مازندران اجازه کشت داده می‌شود. کشت جایگزین نیز همزمان پیشنهاد شده است و در استان پرآبی مثل گلستان، به‌جای برنج، سویا و پنبه برای کشت پیشنهاد داده شد. همچنین، در راستای مقابله با خشکسالی در استان‌های جنوبی کشور که تبخیر آب در آنها زیاد است، به‌جای برنج، کشت کینوا، ارزن و کنجد برای کشت پیشنهاد شد که نسبت به برنج محصولاتی کم‌آب‌بر هستند و حتی در زمین‌های درجه سه هم کشت می‌شوند. ارزن به دلیل نیاز کم به آب سطحی و زیرسطحی حتی به‌صورت دیم هم کشت می‌شود. لذا معیشت کشاورزان با این ممنوعیت به تمامی از بین نرفته است، چرا که با کشت جایگزین تا حدود ۸۰ درصد درآمد قبلی جبران می‌شود. بنابر این، ادعای تعطیل کردن تولید غذا و معیشت کشاورزان حرفی غیرمنطقی است. بدیهی است که در شرایط کم آبی کشاورزان چگونه انتظار دارند که همانند سال‌های پرآبی، به کشت محصولات آب بر ادامه دهند در حالی که کشت جایگزین با آب بری کمتر، امکان پذیر است. ضمناً این ممنوعیت برای موارد توسعه‌یی انجام شده است و با کشت‌های جدید مقابله شده است. لیکن در مواردی‌که امکان گسترش کشت وجود نداشته است یا از منابع آبی زیرزمینی استفاده نمی‌شود، حتی‌الامکان جلوگیری نشده است تا معیشت کشاورزان منطقه حفظ گردد. در زمینی که به‌لحاظ توان تولید محصول، حائز رتبه یک یا رتبه دو باشد می‌توان برنج کاشت. در زمینی که می‌توان محصول پرآبی مثل برنج کشت کرد حتما محصولی مثل ارزن، کلزا یا کینوا هم به عمل می‌آید. وزارت جهاد کشاورزی سطح زمین زیر کشت برنج را که درحدود ۶۲۰ هزار هکتار بود را به ۴۸۰ هزار هکتار کاهش داده است. به عبارتی، کمتر از ۲۳ درصد کل زمینهای زیر کشت برنج در کشور در این طرح مورد ممنوعیت قرار گرفته‌اند. علت این اقدام به‌خاطر استان‌هایی است که مشکل کم آبی دارند تا درگیر محصول آب‌بری مثل برنج نشوند. این وزارتخانه در انتهای سال ۹۶ بر اساس مصوبه کارگروه سازگاری با کم آبی به روسای سازمان‌ها اعلام کرده که کشاورزان باید ممنوعیت کشت برنج را رعایت کنند. و این ممنوعیت قبل از ایجاد خزانه برنج در این استان‌ها ابلاغ شده است. اما آنها به امید باران به کار کشت‌شان ادامه می‌دهند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران