شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125587 | |

رییس دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت کنونی بازار اقتصادی کشور و اینکه این امر ناشی از اشتباهات گذشته ما بوده است، گفت: بر این اساس دانشگاه تهران در تلاش است

رییس دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت کنونی بازار اقتصادی کشور و اینکه این امر ناشی از اشتباهات گذشته ما بوده است، گفت: بر این اساس دانشگاه تهران در تلاش است که اکوسیستم کارآفرینی و کسب و کار را ایجاد کند تا دانش‌آموختگان به جای استخدام قابلیت کارآفرینی داشته باشند.

محمود نیلی‌احمدآبادی با بیان اینکه امروزه همه درباره ارتباط صنعت با دانشگاه صحبت می‌کنند و هر کدام طرف مقابل را در عدم این ارتباط مقصر می‌دانند، اظهار کرد: ولی آنچه در کشور رخ داده است، نشان می‌دهد که نه مشکل از دانشگاه است و نه از صنعت، بلکه این مشکل مربوط به اقتصاد ملی ما می‌شود.

وی با بیان اینکه در روزگاری ایران تولیدکننده تلویزیون و یخچال و خودرو بوده است، افزود: در روزگارانی ایران یکی از کشورهای صادرکننده محصولات صنعتی در منطقه بوده است.

نیلی با تاکید بر اینکه در زمانی ایجاد کارخانه‌های ذوب‌آهن به عنوان شاخص صنعتی شدن در دنیا مطرح بود، گفت: ایران صاحب کارخانه ذوب‌آهن بوده است، ولی ما امروز شاهدیم که ایران تبدیل به یکی از واردکننده‌های تلویزیون شده است و خودروهای با فناوری 30 سال گذشته را در اختیار مردم قرار می‌دهند.  رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه در این میان کسی نمی‌پرسد که چه شد که ایران به وارد‌کننده تلویزیون تبدیل شد، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر کسی هم از دانشگاهیان علت این امر را جویا نشد. وی با اشاره به برگزاری جشنواره ایده‌پردازی در حوزه صنایع معدنی، اظهار کرد: با برگزاری این رویداد و همکاری سازمان ایمیدرو با دانشگاه‌ها کسی از این سازمان علت آن را جویا نشد و از سوی دیگر به دانشگاه‌ها هم خرده گرفته نمی‌شود که چرا با بخش‌های صنعتی همکاری ندارند.

نیلی‌احمدآبادی با انتقاد از وضعیت کنونی بازار ایران با بیان اینکه زمانی که می‌توان با خرید و فروش ارز و سکه درآمدی کسب کرد، چرا باید کشور به سمت صنعت حرکت کند، ادامه داد: این در حالی است که اگر قوانین و دستورالعمل‌ها و مسائل اقتصادی و مالی در جهت توسعه فناوری باشد و از آن پشتیبانی کند، بخش صنعت نیز فعال خواهد شد.

رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه برگزاری این جشنواره به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است، یادآور شد: همکاری ایمیدرو با دانشگاه تهران می‌تواند به عنوان یک الگو مطرح شود.

وی با تاکید بر اینکه امروزه ما مسوولیت ملی مهمی را برعهده داریم، خاطرنشان کرد: اتفاقات امروز در حوزه اقتصادی ناشی از اشتباهات ما در گذشته است، چرا که ما امروز شاهدیم که فردی در کشوری عربده‌کشی می‌کند و اقتصاد ما به هم می‌ریزد. این امر نشان از کم کاری‌های ما دارد.

نیلی در عین حال تاکید کرد: امروزه این ذهنیت که دانشگاه‌ها تنها وظیفه تامین و تربیت نیروی انسانی را برعهده دارند، کم‌رنگ شده است، چراکه ما امروزه باید ظرفیت‌های جدیدی در دانش‌آموختگان ایجاد کنیم و دانشگاه‌ها نیز باید در حل مسائل و توسعه کشور مشارکت داشته باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران