شماره امروز: ۵۴۷

آیا نسل طلایی جدید ایران راهی باشگاه‌های بزرگ در لیگ‌های معتبر دنیا خواهند شد؟

| کدخبر: 125026 | |

جام 21 فرصت خوبی بود تا بازیکنان فوتبال حاضر در این تورنمنت بزرگ بتوانند با نمایش بهترین عملکرد و توانمندهایشان، توجه جهانیان و تیم‌های بزرگ دنیا رو به خود جلب کرده

جام 21 فرصت خوبی بود تا بازیکنان فوتبال حاضر در این تورنمنت بزرگ بتوانند با نمایش بهترین عملکرد و توانمندهایشان، توجه جهانیان و تیم‌های بزرگ دنیا رو به خود جلب کرده و جواز بازی در تیم‌های درجه درجه یک و بزرگ اروپایی بازی کنند و در سطح دنیا را کسب کنند. از این‌رو بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران نیز امیدوار بودند تا با درخشش در جام جهانی 2018 روسیه بتوانند نظر تیم‌های بزرگ دنیا را به خود جلب کنند. اگرچه پرونده بازی‌های تیم ملی ایران در این رویداد جهانی بسته شد و با سه بازی در مرحله گروهی و کسب چهار امتیاز در گروهی حذف شدند، اما یوزهای ایرانی با عملکرد خوبی که از خود در این مسابقات به جای گذاشتند، تحسین کارشناسان فوتبال دنیا برانگیختند. همین امر نیز موجب شد تا برخی بازیکنان تیم ملی ایران پس از درخشش در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با پیشنهادهای جذابی از سوی تیم‌های اروپایی برای فصل آینده مواجه شدند.

در این میان اما علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی ایران از‌ بهترین بازیکنان تیم بود و اوج درخشش او در مقابل کریستیانو رونالدو‌ فوق ستاره پرتغال و مهار پنالتی او بود. دروازه‌بان پرسپولیس که قرارداد بلندمدت با این تیم نیز دارد، بعد از جام با پیشنهاد تیم‌های «ختافه اسپانیا و اودینزه ایتالیا» روبه‌رو شد. البته مسوولان پرسپولیس گفتند بیرانوند قرارداد دارد و در این تیم می‌ماند.

از آن سو وحید امیری نیز دیگر بازیکنی است که به دلیل درخشش در جام جهانی با پیشنهاد‌های اروپایی روبه‌رو شد. وحید دونده‌ترین بازیکن ایران در این رقابت‌ها بود و نمایش خوبی در سه بازی به اجرا گذاشت. لایی زیبای او به پیکه در بازی با اسپانیا، نام او را در رسانه‌های دنیا بر سر زبان‌ها انداخت. گفته می‌شود هافبک پرسپولیس از تیم‌های «سلتاویگوی اسپانیا، فنرباغچه و گالاتاسرای ترکیه» پیشنهاد دارد. امیری با پرسپولیس قرارداد ندارد اما مسوولان پرسپولیس اعلام کردند با توجه به محروم بودن این تیم از نقل و انتقالات، امیری قول داده حداقل تا نیم فصل در پرسپولیس بماند. با توجه به سن بالای امیری اگر او این فرصت را از دست بدهد، بعید است دیگر فرصتی برای بازی در اروپا داشته باشد.

سامان قدوس مهاجم تیم ملی کشورمان در جام جهانی فرصت زیادی برای بازی پیدا نکرد و در هر سه مسابقه یار تعویضی بود اما این بازیکن با توجه به درخشش در تیم اوسترشوندس از تیم سوانزی انگلیس پیشنهاد دارد و ممکن است به لیگ انگلیس برود. البته به تازگی رسانه‌های سوئدی، مقصد بعدی وی را لیگ چین عنوان کردند. کریم انصاری‌فرد دیگر بازیکن ثابت ایران در جام جهانی که فصل خوبی را نیز در تیم المپیاکوس یونان گذرانده بود، از تیم آگزبورگ آلمان پیشنهاد دارد. گفته می‌شود این بازیکن از لیگ ترکیه نیز پیشنهاد دارد و باید دید چه تصمیمی برای آینده‌اش می‌گیرد.

مجید حسینی مدافع ۲۱ساله تیم ملی که در جام جهانی فراتر از حد تصور ظاهر شد نیز این فرصت را دارد تا از همین سن به اروپا برود و پیشرفت کند. این بازیکن نیز از تیم «شارلوا بلژیک» پیشنهاد جدی دارد. قبل از اعزام تیم ملی به جام جهانی روسیه هم زمزمه‌هایی از احتمال انتقال این بازیکن به لیگ بلژیک به گوش می‌رسید. اما با توجه حضور او در ترکیب ثابت دو بازی از سه بازی تیم ملی در جام جهانی و عملکرد قابل توجهش، حالا احتمال پیوستن او به لیگی معتبرتر از لیگ بلژیک هم وجود دارد. از آنجایی که کاوه رضایی، علی قلی‌زاده و امید نورافکن بدون عضویت در تیم ملی در جام جهانی روسیه در لیگ بلژیک توپ می‌زنند، حسینی با توجه به بازی‌هایش در جام جهانی در نظر دارد به لیگی مطرح‌تر از لیگ بلژیک بپیوندد. احتمال اینکه لیگ انگلستان یا ایتالیا مقصد بعدی مدافع استقلال باشد، وجود دارد.

 از آن سو، علیرضا جهانبخش دیگر بازیکن تیم ملی فوتبال کشورمان که در جام جهانی کمتر از حد انتظار ظاهر شد، اما آقای گلی در لیگ هلند کافی بود تا برای آینده‌اش لیگی معتبرتر از هلند انتخاب کند. این بازیکن از لیگ‌های ایتالیا و انگلیس پیشنهاد دارد و بعید است فصل آینده در آلکمار توپ بزند. امید ابراهیمی هافبک استقلال هم با وجود اینکه در جام جهانی خوب درخشید اما پیشنهادی از اروپا ندارد. البته امید پیشنهاد بسیار خوبی از لحاظ مالی از لیگ قطر دارد که کار استقلال را برای تمدید قراردادش سخت‌تر می‌کند. دیگر بازیکنان تیم ملی کشورمان هنوز پیشنهاد خاصی از کشورهای خارجی ندارند و آینده آنها مشخص نیست. بعضی دیگر از لژیونرهای ایران که در جام جهانی بازی کردند مانند «شجاعی، آزمون، عزت‌اللهی، حاج صفی، رضاییان، محمدی، طارمی و پورعلی گنجی» احتمالا در همان لیگ‌هایی که حضور دارند در فصل آینده نیز توپ خواهند زد و نتوانستند از فرصت جام جهانی برای پیشرفت به لیگ‌های معتبرتر استفاده کنند.

 آینده مبهم

از آن سو اما ورزش سه طی گزارشی در خصوص جذب بازیکنان ایرانی در تیم‌های اروپایی نوشت: اما هستند بازیکنانی که هنوز ماندن آنها در تیم‌های قبلی یا حضورشان در تیمی دیگر در هاله‌یی از ابهام قرار دارد. از شاخص‌ترین این بازیکنان می‌توان به سردار آزمون در روستوف و اشکان دژاگه اشاره کرد. سردار که با روستوف قرارداد مبهمی دارد حالا با جدایی قربان بردی اف و بازگشت این رمبی به روبین کازان بنا به ادعای رسانه‌های روسی هیچ بعید نیست دوباره به تیم اول خود در روسیه برگردد گرچه باشگاه روستوف رسما اعلام کرده به بالاترین پیشنهاد مالی برای این برلیان ایرانی پاسخ مثبت خواهد داد. اشکان دژاگه بعد از حضور ناموفق در ولفسبورگ و عدم تمایل باشگاه به تمدید قرارداد شش ماهه کاپیتان تیم ملی در حال حاضر بدون تیم مانده گرچه همه اخبار از بازگشت قریب‌الوقوع دژاگه به فولام انگلیس حکایت دارد.

اما در گیرودار هنوز شایعات و گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد افزایش تعداد لژیونرهای ایرانی به گوش می‌رسد از جمله خبرهایی که پیرامون انتقال احتمالی مهدی طارمی، علیرضا بیرانوند، رامین رضاییان، خالد شفیعی و... به گوش می‌رسد که از این جمع حضور خالد شفیعی در کی لیگ کره‌جنوبی، همچنین پیوستن مهدی طارمی به یکی از باشگاه‌های بزرگ فوتبال اروپا و علیرضا بیرانوند در فوتبال ترکیه و باشگاه فنرباغچه می‌تواند جذابیت‌های بیشتری در قصه این فصل لژیونرها رقم بزند. به خصوص مهدی طارمی که نشان داده پتانسیل و توانایی تبدیل شدن به ستاره‌یی بزرگ در فوتبال اروپا را دارد تا سردمدار ورود نسل جدید و مستعد ایران به باشگاه‌های تاپ اروپا لقب بگیرد. با وجود این لیست بلند بالای بازیکنان لژیونر ایرانی در تیم‌های جهانی، اما متاسفانه ایران هیچ نماینده‌یی در بین پنج لیگ برتر فوتبال اروپا ندارد و در حال حاضر همه نگاه‌ها به بازیکنانی همچون آزمون، جهانبخش، طارمی و... دوخته شده تا به عنوان نسل طلایی جدید ایران راهی یکی از باشگاه‌های بزرگ در لیگ‌های معتبر شوند. شاید حضور تیم ملی در جام جهانی 2018 روسیه بتواند طلسم این اتفاق را بشکند و ما دوباره شاهد نماینده‌های در لیگ‌های درجه اول قاره سبز باشیم درست مثل اتفاقی که بعد از جام جهانی 1998 فرانسه برای فوتبالیست‌های سرشناس ایران افتاد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران