شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124861 | |

تیم ملی فوتبال بلژیک دوشنبه شب گذشته درحالی که 2-0 از تیم ژاپن عقب افتاده بود، با بازگشتی خیره‌کننده موفق شد در 21 دقیقه‌ پایانی بازی سه گل به ثمر رسانده و در مرحله یک‌چهارم نهایی، حریف برزیل شوند.

تیم ملی فوتبال بلژیک دوشنبه شب گذشته درحالی که 2-0 از تیم ژاپن عقب افتاده بود، با بازگشتی خیره‌کننده موفق شد در 21 دقیقه‌ پایانی بازی سه گل به ثمر رسانده و در مرحله یک‌چهارم نهایی، حریف برزیل شوند.

بلژیک در ماه مارس 2016 به صدر جدول رده‌بندی جهانی فیفا راه یافت؛ اما بلژیکی‌ها چهار ماه بعد در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های 2016 در مقابل ولز شکست خورده و به خانه برگشتند. یک تورنمنت دیگر که بلژیکی‌ها با تعریف و تمجید بسیار به آن قدم گذاشتند ولی همه را ناامید کردند.

دو سال پیش از آن هم بلژیکی‌ها در مرحله‌ یک‌چهارم نهایی، با شکست در مقابل آرژانتینی که در نهایت فینالیست شد، از جام جهانی حذف شده بودند. اما آیا این تیم بلژیک سرانجام می‌تواند انتظارات را برآورده کند‌؟

این در حالی است که بعد از جام جهانی 1970 که انگلیسی‌ها موفق شده بودند در یک بازی حذفی، باخت 2-0 را با پیروزی عوض کنند، تا دیشب هیچ تیم دیگری موفق به تکرار این موفقیت نشده بود. اما آیا شاگردان روبرتو مارتینز که همه فوتبالیست‌هایی مشهور و نام‌هایی بزرگ هستند می‌توانند در روسیه تا بالاترین نقطه ممکن پیش‌روی کنند؟

بلژیک برای اینکه نخستین بار در تاریخ خود حضور در فینال جام جهانی را تجربه کند تنها به دو برد دیگر نیاز دارد. این برای شیاطین سرخ کار سختی نیست چه آنکه در بازی اخیر مقابل ژاپن، آنها تیمی تماما شکست‌خورده بودند و رویای حضور در فینال در آن لحظات برای بلژیکی‌ها رویایی بسیار دوردست و تقریبا تمام‌شده به نظر می‌رسید. اما این فرتونگن بود که بازگشت بلژیک را آغاز کرد. مروان فلاینی کار را به تساوی کشاند و ناصر چادلی تعویضی در دقیقه 94 بلژیکی‌ها را به رویای بزرگ خود امیدوار کرد.

این در حالی است که بلژیک در رقابت‌های انتخابی جام جهانی، در 12 بازی خود هرگز نتوانسته بود دروازه‌اش را در طول 90 دقیقه بسته نگه دارد و روی هم‌رفته 28 گل دریافت کرده بود. اما مارتینز بعد از پیروزی درخشان تیمش در روز دوشنبه گفت: «نکات منفی را رها کنید. مهم این بود که صعود کنیم و صعود کردیم. امروز باید به این بازیکن‌ها واقعا افتخار کنیم. این پیروزی تقدیم به همه بلژیکی‌ها. به خاطر حمایتی که از ما کردید و اعتمادی که به ما داشتید. بعضی‌ها می‌خواهند تیم‌شان همیشه بی‌عیب و نقص باشد ولی در رقابت‌‌های حذفی تورنمنت‌های بزرگ مهم فقط پیروزی است و بازیکنان ما با ذهنیت پیروزی به میدان رفتند». بازگشت خیره‌کننده بلژیک در بازی اخیر، یک مثال دیگر از حضور موفق آنها در جام جهانی روسیه بود. تورنمنتی که مدافع عنوان قهرمانی، آلمان را از مرحله گروهی حذف کرده و غول‌هایی مثل اسپانیا، آرژانتین و پرتغال را به خانه فرستاده کریس ساتن، مهاجم سابق چلسی به تلویزیون بی‌بی‌سی می‌گوید «این خارق‌العاده‌ترین جام جهانی تاریخ است. باید به بلژیک تبریک گفت. آنها بعد از دریافت دو گل قاعدتا باید حذف می‌شدند. آیا چنین بازگشتی، نشانه یک تیم قهرمان است‌؟»مارتینز دیشب با به میدان فرستادن چادلی و فلاینی، نشان داد چه مربی قهاری است. او که تا پیش از آن، زمانی که تیمش 2-صفر از ژاپن عقب افتاده بود، در توییتر مورد تمسخر قرار گرفته بود، بعد از بازی خود را به همه ثابت کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران