شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124775 | |

بدون تردید این روزها فناوری اطلاعات کمک شایان توجهی به تسهیل ارتباط بین هواداران فوتبال از کشورهای مختلف در جام جهانی 2018 کرده است.

فناوری؛ تسهیل‌کننده ارتباطات هواداران جام جهانی

بدون تردید این روزها فناوری اطلاعات کمک شایان توجهی به تسهیل ارتباط بین هواداران فوتبال از کشورهای مختلف در جام جهانی 2018 کرده است.

به گزارش ایرنا، فناوری اطلاعات و تلفن‌های هوشمند با استفاده از قابلیت‌های مختلف خود ازجمله مکان‌نما، نقشه‌های ماهواره‌یی، ترجمه‌های متنی و گویا، اعلام لحظه‌یی نرخ ارز و میزان برابری آن، تاکسی‌های اینترنتی و... به افراد خارجی در کشورهای دیگر کمک می‌کند. این روزها که تب جام جهانی فوتبال در روسیه داغ است و هزاران نفر از سراسر دنیا با فرهنگ‌ها، زبان‌ها، آداب و رسوم متفاوت به این کشور سفر کرده‌اند، فناوری اطلاعات و تلفن‌های هوشمند کمک شایان توجهی به تسهیل ارتباطات بین هواداران کرده است.

بسیاری از هوادارانی که به روسیه سفر کرده‌اند از جمله هواداران ایرانی فوتبال، آشنایی چندانی با زبان روسی ندارند؛ هر چند بسیاری از آنها به زبان انگلیسی، عربی یا فرانسوی و اسپانیایی به عنوان زبان‌های رایج و گسترده دنیا آشنا هستند اما آشنایی با زبان روسی کمتر است. با این حال نباید انتظار داشت افرادی که حتی به زبان روسی آشنایی داشتند، بتوانند مسیر خود را در شهرهای بزرگ و پرجمعیتی مانند مسکو یا سن پترزبورگ به درستی تشخیص داده و به راحتی از هتل خود به ورزشگاه‌ها یا مناطق دیدنی کشور روسیه سفر کنند. بیشتر افراد اما از فناوری اطلاعات و تلفن‌های هوشمند خود در این زمینه کمک می‌گیرند. این هواداران محل هتل خود را با استفاده از نقشه‌های ماهواره‌یی و «گوگل مپ» Google map برای خود حفظ و از سوی دیگر از ابزار ترجمه این غول اینترنتی برای ترجمه استفاده می‌کردند. همزمان بسیاری از شهروندان روس نیز که می‌خواستند با ارائه چهره‌یی مثبت از روسیه میزبان خوبی برای جام جهانی باشند، گویا از قبل آماده این کار شده بودند. این افراد ابزارک‌های گویای ترجمه را روی تلفن‌های هوشمند خود نصب کرده و با تغییر زبان آن به زبان کشوری که طرفدار از آن بودند، تلاش می‌کردند تا بیشترین کمک را به وی انجام دهند.

اما این همه ماجرا نبود. ابزارک متروی روسیه که نقشه متروی بزرگ، پیچیده و تو در توی این کشور در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ را نمایش می‌داد، می‌توانست ایستگاهی را که فرد در آن حاضر بود، نشان داده و مسیر رسیدن به مقصدش را نیز به وی اعلام کند.

همزمان گرفتن تاکسی‌های اینترنتی با استفاده از چندین ابزارک موبایلی نیز باعث شده تا هواداران جام جهانی از پرداخت هزینه‌های بیشتری که معمولا از مسافران خارجی توسط رانندگان تاکسی اخذ می‌شود، معاف شوند و خدمات بهتری را دریافت کنند. از سوی دیگر مسافران به راحتی می‌توانند با استفاده از اینترنت، بلیت‌های هواپیما، قطار و اتوبوس را برای مسافرت‌های بین شهری در روسیه خریداری کرده و دیدارهای مختلف را در شهرهایی که تیم مورد علاقه آنها بازی داشت، ببینند. پخش اینترنتی بازی‌ها نیز به تمامی هواداران کمک می‌کرد درحالی که در یک شهر یا ورزشگاه دیگر هستند، بازی‌های همزمان را در دیگر شهرها ببینند و چیزی را از دست ندهند. مهم‌ترین این موارد نیز مشاهده تصاویر آهسته گل‌ها و صحنه‌های حساس بود. ابزارک فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) نیز به راحتی تمامی اخبار، اطلاعات و عکس‌های مرتبط با جام جهانی را در اختیار هواداران قرار می‌داد و بسیاری از موارد دیگر که شاید جای مطرح کردن آن در اینجا نباشد. تمامی موارد اشاره شده در بالا به خوبی نشان می‌دهد که فناوری اطلاعات و تلفن‌های هوشمند تا چه اندازه به تسهیل ارتباطات بین هواداران و روس‌ها همچنین به اطلاع آنها از آخرین موقعیت‌های مکانی و اخبار جام جهانی کمک کرده‌اند. جام جهانی 2018 از 24خرداد تا 24تیر ماه به میزبانی روسیه برگزار می‌شود.

پیشنهاد رسمی تیم ایتالیایی برای «بیرانوند»

یک تیم ایتالیایی خواهان به خدمت گرفتن دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس شده است. به گزارش ایسنا، علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران در جام‌جهانی ٢٠١٨ روسیه با پیشنهادات خوب اروپایی مواجه شده است. در همین رابطه یک باشگاه ایتالیایی که فصل گذشته در میانه‌های جدول سری آ ایتالیا قرار داشت، پیشنهاد رسمی خود را برای به خدمت گرفتن این بازیکن ارائه کرده است. مسوولان این باشگاه پس از مذاکره با وکیل بیرانوند حالا قرار است از طریق ایمیل به باشگاه پرسپولیس، پیشنهاد رسمی خود را برای جذب بیرانوند به این باشگاه را ارائه کنند. علیرضا بیرانوند که با باشگاه پرسپولیس قراردادی ۵ساله دارد، برای جدایی از این باشگاه باید رضایت پرسپولیسی‌ها را جلب کند. در همین رابطه عنوان شده باشگاه ایتالیایی حاضر است مبلغ خوبی برای صدور رضایت نامه دروازه‌بان پرسپولیس پرداخت کنند.

جشن‌های خیابانی در روسیه پس از شکست اسپانیا

هزاران نفر از مردم روسیه همزمان با پیروزی تیم فوتبال این کشور در ضربات پنالتی مقابل اسپانیا به جشن و پایکوبی در خیابان‌های این کشور پرداختند که این جشن‌ها تا بامداد روز دوشنبه ادامه داشت. به گزارش ایسنا به نقل از وستی، هر چند فوتبال، ورزش اول مورد علاقه روس‌ها به شمار نمی‌رود اما فرصت برگزاری جام جهانی فوتبال در روسیه باعث شده که به طرز چشم‌گیری هواداران این ورزش جذاب افزایش یابند. تبلیغات گسترده رسانه‌یی و برنامه‌های مختلف دولتی در چند سال گذشته همگی شرایط را برای تبدیل شدن روسیه به کشوری فوتبالی فراهم کرده است، برگزاری موفق جام جهانی فوتبال و رضایتمندی تیم‌های شرکت‌کننده و گردشگران خارجی از سراسر جهان نیز از عوامل دیگر موفقیت روسیه در این عرصه بین‌المللی است. تا پیش از برگزاری مسابقه فوتبال دو تیم روسیه و اسپانیا، شهروندان روس بر اساس عِرق ملی پیروزی تیم خود را قطعی می‌دانستند اما در دل‌شان می‌دانستند، با تیمی قدرتمند در سطح فوتبال جهانی با ستاره‌های فراوان روبه‌رو هستند که شانسی بسیار ناچیز برای پیروزی دارند اما اکنون به لطف هواداران چند ده هزار نفری در ورزشگاه‌ها و مزیت بالای میزبانی آرزوی قرار گرفتن در میان سه تیم برتر فوتبال جهان را دارند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران