شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122779 | |

معاون وزیر جهاد کشاورزی از پیشنهاد نرخ خرید تضمینی جدید برای شیرخام از دامداران خبر داد و گفت: به زودی نرخ جدید در ستاد تنظیم بازار به تصویب رسیده و ابلاغ می‌شود.

قیمت جدید شیر به‌زودی‌ تعیین می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی از پیشنهاد نرخ خرید تضمینی جدید برای شیرخام از دامداران خبر داد و گفت: به زودی نرخ جدید در ستاد تنظیم بازار به تصویب رسیده و ابلاغ می‌شود.

به گزارش ایسنا، شیرخام بر اساس قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و قانون تضمین محصولات کشاورزی به صورت تضمینی خریداری می‌شود که براین اساس دولت هرساله قیمت تمام شده و سود منطقی دامداران را در تولید هر کیلوگرم از این محصول محاسبه و اعلام می‌کند تا مبنایی برای خرید این محصول پروتئینی از سوی کارخانه‌های لبنی باشد.

مرتضی رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام در این باره به ایسنا گفت: نرخ خرید تضمینی شیرخام که پیش از این ۱۴۴۰ تومان بود مجددا مورد محاسبه قرار گرفت و نرخ پیشنهادی جدید را به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و ستاد تنظیم بازار ارسال کردیم تا با محاسبه دوباره قیمت تمام شده بتوانیم نرخ جدید آن را به تصویب برسانیم. وی افزود: طی سال‌های گذشته و پس از آنکه نرخ خرید تضمینی شیرخام در سال گذشته به ۱۴۴۰ تومان افزایش یافته بود، هیچ نرخ جدیدی برای این محصول تصویب نشد، در حالی که هزینه تمام شده برای تولید هر کیلوگرم شیرخام برای دامداران افزایش یافته و آنها با این وضعیت متضرر می‌شوند. معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام افزود: گرچه کارخانه‌های لبنی معتقدند که قیمت تمام شده برای تولید لبنیات نیز بالاتر رفته و برای آنها از نظر اقتصادی به صرفه نیست که قیمت شیرخام را افزایش دهند، اما امیدواریم با تصویب و ابلاغ نرخ جدید خرید تضمینی شیرخام از دامداران بتوانیم از آنها حمایت کنیم و قطعا تدبیر در این زمینه برای متضرر نشدن صنایع لبنی نیز اندیشیده خواهد شد.

روند نزولی شیوع آنفلوانزای پرندگان در کشور

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: روش‌های جدیدی از جمله مختومه‌سازی کانون‌های آنفلوانزا، عقیم‌سازی کود مرغی و پلمب واحدهای غیرمجاز مرغ رنگی سبب کاهش شیوع آنفلوانزای پرندگان در کشور شده است.

به گزارش فارس، علیرضا رفیعی‌پور در نشست خبری به کارهای جدیدی که این سازمان برای جلوگیری از تجربه تلخ دو سال گذشته که آنفلوانزای حاد پرندگان سبب از بین رفتن چند میلیون قطعه مرغ شده بود، گفت: به دنبال تلاش‌های فنی، تمام اعضای ستاد آنفلوانزای کشور سعی کردیم، تا به سمتی برویم، تا در سال 97 اپیدمی آنفلوانزای حاد پرندگان را نداشته باشیم، در همین راستا بیش از 140جلسه در راستای برنامه‌ریزی و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان‌های مختلف در سال 96 برگزار شد که مهم‌ترین موضوع، تدوین برنامه ملی پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان بود که به روز شده است.

وی از اهم برنامه‌های پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان را برخورد جدی با مرغداری‌های غیرمجاز و مرغداری‌های تولید مرغ رنگی (مرغ رسمی) عنوان کرد و افزود: استان اصفهان به ویژه شهر گلپایگان محل پرورش مرغ رنگی است که تصمیمات لازم برای تعطیلی واحدهای غیرمجاز در این استان انجام شد و بیش از 30 واحد مرغداری غیرمجاز رنگی با حکم قضایی پلمب شدند.

وی همچنین از تدوین دستورالعملی برای معدوم‌سازی و مختومه‌کردن کانون‌های بیماری در مرغداری‌ها اشاره کرد و گفت: تا پیش از این اگر با تاکید آزمایشگاه تایید می‌شد مرغداری معدم می‌شد، اما مختومه‌سازی انجام نمی‌شد، اما در آزمایش جدید اینکه ویروس از کجا به مرغداری منتقل شده یا پس از آن به کجا رفته است، نیز شناسایی و تا یک شعاع مشخصی حتی روستای اطراف پاکسازی و مختومه‌سازی انجام می‌شود و سپس پس از 42 روز مجوز سازمان دامپزشکی اجازه جوجه‌ریزی داده می‌شود.

وی همچنین از ساماندهی، معدوم‌سازی و عقیم‌سازی کود مرغی خبر داد و گفت: پیش از این دستورالعمل واحدی در این زمینه نداشته‌ایم که این دستورالعمل تدوین و ابلاغ شده است.

وی در مورد آخرین آمار اطلاع مرغداری‌های کشور در سال 97 به آنفلوانزای حاد پرندگان گفت: طی دو ماه و چند روز گذشته از سال 97 تنها 27 کانون آنفلوانزا در کشور شناسایی و معدوم‌سازی انجام شد.

وی به این نکته هم اشاره کرد که موج آنفلوانزای پرندگان در مقایسه با سال 95، 96 در مدت مشابه روند نزولی داشته و می‌توان گفت روش‌های پیشگیرانه‌یی که اعمال شده در پارسال بوده است.

وی به جلسه اخیری که در سازمان بهداشت جهانی با کشورهای منطقه‌یی اوراسیا، اقیانوسیه برگزار شده اشاره کرد و گفت: در این جلسه 5 بیماری هاری، تب برفکی، طاعون، پی‌پی‌آر و آنفلوانزای پرندگان بررسی شد و گزارش از وضعیت مقاومت‌های میکروبی در سطح دنیا ارائه شد. وی با اشاره به اهمیت تب برفکی در کشور و دنیا گفت: گزارشی از تب برفکی ایران در این اجلاس جهانی ارائه گردید و قرار شد تا کمیسیون منطقه‌یی تب برفکی با حضور 14 کشور عضو در مارس 2018 در ایران برگزار شود. وی همچنین از تفاهم با کشورهای اروپایی بر سر ضوابط بهداشتی کشورها که به تسهیل صادرات فراورده‌های خام دامی و آبزیان کمک شایانی می‌کند، اشاره کرد و گفت: اگر در ضوابط بهداشتی برای صادرات اسب و سایر فرآورده‌های دامی به اروپا تسهیل شود، مشکل برای تمام دنیا حل خواهد شد.

وی از برگزاری جلساتی برای طرف عراقی و پیگیری ممنوعیت صادرات فرآورده‌های دامی به عراق اشاره کرد و گفت: با طرف افغانستانی هم در همین زمینه جلساتی داشته‌ایم و امکان صادرات مرغ به افغانستان دوباره فراهم شده و از خراسان رضوی مرغ به این کشور صادر می‌شود. وی همچنین از درخواست طرف هندی برای صادرات بوفالو به ایران خبر داد و گفت: ما از آنها خواسته‌ایم تا صادرات دام سبک و زنده را از منطقه سیستان و بلوچستان به ایران انجام دهند تا این دام‌ها در مناطق آزاد کشتار و وارد کشور شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران