شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121647 | |

بانک مرکزی از طریق وزارت امور خارجه درحال رایزنی با سفارتخانه‌های خارجی است تا متقاضیان دریافت و تمدید ویزا به جای پرداخت ارز معادل ریالی آن را پرداخت کنند. به گزارش فارس

رایزنی با سفارتخانه‌ها برای پرداخت بهای صدور ویزا

بانک مرکزی از طریق وزارت امور خارجه درحال رایزنی با سفارتخانه‌های خارجی است تا متقاضیان دریافت و تمدید ویزا به جای پرداخت ارز معادل ریالی آن را پرداخت کنند.  به گزارش فارس، هم‌اکنون یکی از مشکلات متقاضیان دریافت ویزا و تمدید آن تهیه و ارائه ارز به سفارتخانه‌های کشورهای مختلف است. این مشکل پس از آن به وجود آمد که بانک مرکزی برای مقابله با افزایش نرخ ارز و التهابات بازار سیاست‌های جدید ارزی را تدوین و اولویت‌های تخصیص ارز را مشخص کرد. در همین راستا بانک مرکزی از طریق و با همکاری وزارت امور خارجه درحال رایزنی با سفارتخانه‌های کشورها برای حل این مساله است. پیشنهاد بانک مرکزی در این باره پرداخت ریالی هزینه از طریق دستگاه‌های کارتخوان سفارتخانه‌ها توسط متقاضیان دریافت و تمدید ویزاست. براساس این پیشنهاد پس از انجام تراکنش و وصول وجه ریالی هزینه صدور ویزا، سفارتخانه‌ از طریق بانک سامان معادل ارزی آن را دریافت خواهد کرد.  با این اقدام دیگر متقاضیان صدور و تمدید ویزا نیازی به خرید ارز از بازار یا از بانک‌ها ندارند و سیستم بانکی با سفارتخانه‌ها مبادلات ارزی را انجام می‌دهد.

کاهش 80 هزار میلیاردی نقدینگی

حجم کل درآمد بانک مرکزی ناشی از پیش‌فروش سکه 10هزار و 900میلیارد تومان بوده و با توجه به اینکه این منابع به حساب بانک مرکزی واریز شده است، معادل این رقم از حجم پایه پولی کاسته شده است. به‌گزارش فارس با توجه به زمان‌های تعیین شده برای عرضه سکه‌های پیش‌فروشی، میزان سکه‌ در سررسید‌های مختلف و ارزش مجموع سکه‌های پیش‌فروش شده، قابل محاسبه است.  بانک مرکزی از 17فروردین ماه قیمت سکه 6 ماهه و یک‌ساله را به ترتیب 75هزار تومان و 50هزار تومان افزایش داد و بخشی از سکه‌‌های این ماه پیش از افزایش قیمت پیش خرید شده بود، میانگین بهای هر قطعه سکه برای تحویل در مهر ماه امسال یک میلیون و 455هزار تومان و برای تحویل در فروردین ماه سال آینده یک میلیون 340هزار تومان در نظر گرفته شده است.  در طرح پیش‌فروش سکه 7میلیون و 650هزار قطعه سکه پیش‌فروش شد که 799هزار قطعه سکه یک ماهه، 666 هزار و 500 قطعه سکه 3ماهه، 2میلیون و 852 هزار قطعه سکه 6 ماهه، 825 هزار قطعه سکه 9ماهه، 2میلیون و 28هزار و 500 قطعه سکه یک ساله، 65 هزار و 500 قطعه سکه 18ماهه و 408هزار قطعه سکه دو ساله بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران