شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121407 | |

وزیرجهاد گفت: قیمت کالاهای اساسی کشاورزی که پیش از این ارز مبادله‌یی دریافت می‌کردند باپرداخت مابه‌التفاوت ۴۰۰ تومانی واختصاص ارز۳۸۰۰تومانی ازسوی دولت نباید افزایش قیمتی در بازار داشته باشند.

وزیرجهاد گفت: قیمت کالاهای اساسی کشاورزی که پیش از این ارز مبادله‌یی دریافت می‌کردند باپرداخت مابه‌التفاوت ۴۰۰ تومانی واختصاص ارز۳۸۰۰تومانی ازسوی دولت نباید افزایش قیمتی در بازار داشته باشند.

محمود حجتی در مراسم معارفه مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران که دیروز با حضور جمعی از مدیران ارشد این وزارت و اتحادیه‌ها و تشکل‌های تولیدی بخش کشاورزی برگزار شد، فعالیت تعاونی‌ها را پیش از اقتصادی بودن، فعالیتی اجتماعی عنوان کرد و افزود: در فرهنگ عمومی، روحیه اجتماعی نیاز به تقویت دارد و به خاطر همین مساله معمولا در کارهای تیمی کمتر موفق هستیم؛ به ویژه در مسائل مالی، افراد منافع خود را بر منافع جمع ترجیح می‌دهند. به گزارش مهر، وی با اشاره به اینکه ضعف روحیه جمعی یکی از دلایل عدم موفقیت تعاونی‌ها در کشور است، یادآور شد: این در حالی است که پیشینیان ما در گذشته در موضوعی مانند قنات منافع جمعی را بر منفعت فردی ترجیح می‌دادند. وی تشکل‌های تولیدی و بخش خصوصی را موتور محرکه و سازمان تعاون روستایی را بسترساز حرکت آنان دانست و با تاکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت صندوق‌های توسعه کشاورزی، تصریح کرد: یکی از ماموریت‌های این صندوق‌ها، استفاده از منابع مالی برای تامین نهاده‌ها و خدمات در هنگام و پس از تولید نظیر کشتارگاه، برندسازی و بازاررسانی است و اتحادیه‌ها و تعاونی‌های تولیدی باید به جای اعطای وام‌های خرد به اعضا، نسبت به تامین اقلام مورد نیاز تولیدکنندگان برای کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده و حذف واسطه‌ها اقدام کنند. وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افتتاح پروژه فرآوری سیب زمینی در سفر اخیر رییس‌جمهوری به خراسان رضوی اظهار داشت: در این پروژه، کارآفرین «زنجیره تولید» را از مرحله تولید بذر تا عرضه فرآوری شده محصول سیب زمینی در بازارهای داخلی و صادراتی با مشارکت کشاورزان منطقه ایجاد کرده و با این اقدام ضمن فراهم کردن زمینه اشتغال برای نزدیک به یک‌هزار نفر، از ارزش افزوده حاصل از کاهش هزینه‌های تولید، حذف واسطه‌ها و همچنین کاهش ضایعات بهره‌مند شده است و این موضوع باید در همه زیربخش‌های کشاورزی کشور تسری یابد.

حجتی در بخش دیگری از این مراسم به سیاست‌های جدید ارزی دولت اشاره کرد و گفت: در پی یکسان‌سازی نرخ ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان، دولت برای پایداری تولیدات کشاورزی به ویژه صنعت طیور و دام صنعتی و همچنین کاهش تاثیر‌پذیری مصرف‌کنندگان از این تغییرات، ۳هزار میلیارد تومان یارانه ارزی به کالاهای اساسی و دارو اختصاص داد که نزدیک به ۲هزار میلیارد تومان آن برای تامین کالاهای اساسی بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه قیمت کالاهای اساسی کشاورزی که پیش از این ارز مبادله‌یی دریافت می‌کردند با پرداخت مابه التفاوت ۴۰۰ تومانی و اختصاص ارز ۳۸۰۰ تومانی از سوی دولت نباید افزایش قیمتی در بازار داشته باشند، اظهارداشت: اجرای سیاست ارزی دولت نیازمند تهیه و تصویب قوانین و مقررات جدید و طی تشریفات اداری و همچنین طراحی سازوکارها و سامانه‌هایی توسط بانک مرکزی و بانک‌های عامل بود که از هفته گذشته اختصاص ارز ۳۸۰۰ تومانی به واردکنندگان آغاز شده است. حجتی ادامه داد: برای تسریع در امور با هماهنگی بانک مرکزی طوری برنامه‌ریزی شده است که تامین‌کنندگان نهاده‌های کشاورزی به جای پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی و دریافت ۴۰۰ تومان مابه التفاوت آن، می‌توانند با پرداخت ارز ۳۸۰۰ تومانی نسبت ترخیص کالاها اقدام کنند و پرداخت ۴۰۰ تومان به بانک عامل را بانک مرکزی برعهده گرفته است. در این مراسم، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به تاکیدات وزیر جهاد کشاورزی مبنی‌بر توانمندسازی تشکل‌ها و اتحادیه‌های تعاونی، این مهم را از ماموریت‌های اصلی این سازمان عنوان کرد.  حسین شیرزاد گفت: تعاونی‌های روستایی میراث ۷۰ساله کشور هستند و ضمن حفظ جایگاه این نهاد باید با استفاده از روش‌ها و ابزارهای نوین نسبت به نظام بخشی و افزایش نقش‌آفرینی و اثرگذاری تعاونی‌ها در توسعه بخش کشاورزی اهتمام نماییم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران