شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121251 | |

معاون نخست‌وزیر کرواسی، تقویت همکاری‌ها با ایران در بخش انرژی، خدمات فنی و مهندسی، فرآورده‌های غذایی، دارو و طرح‌های عمرانی را خواستار شد و گفت: با پیگیری سفارت ایران در زاگرب، شرکت ملی نفت دو کشور گفت‌وگویی را برای آغاز همکاری‌های مشترک انجام داده‌اند.

 

معاون نخست‌وزیر کرواسی، تقویت همکاری‌ها با ایران در بخش انرژی، خدمات فنی و مهندسی، فرآورده‌های غذایی، دارو و طرح‌های عمرانی را خواستار شد و گفت: با پیگیری سفارت ایران در زاگرب، شرکت ملی نفت دو کشور گفت‌وگویی را برای آغاز همکاری‌های مشترک انجام داده‌اند.

به گزارش ایرنا، «مارتینا دالیچ» که سکاندار وزارت امور اقتصادی کرواسی نیز است روز یک‌شنبه با محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشورمان دیدار کرد.

وی در این دیدار گفت: در سال‌های اخیر با سفر برخی مقام‌های ایرانی از جمله وزیر امور خارجه، و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران به کرواسی، گفت‌وگوهای مثبت و موثری میان دو کشور و همچنین کارآفرینان کرواسی برای انجام پروژه‌های همکاری مشترک صورت گرفته است.

وزیر امور اقتصادی کرواسی با تاکید بر توسعه و تحکیم روابط اقتصادی با ایران، محدودیت‌های بانکی و مالی را مهم‌ترین مانع گسترش مبادلات اقتصادی تهران و زاگرب برشمرد و ابراز امیدواری کرد که در این سفر، با تلاش برای کاهش محدودیت‌های بانکی و مالی دو کشور، پروژه‌های همکاری اقتصادی جدیدی تعریف و مذاکرات لازم برای اجرایی کردن آنها انجام شود. دالیچ با بیان اینکه در زمینه امور گمرکی نیز باید موانع بین دو کشور رفع شود، گفت: براساس نظر بانک مرکزی کرواسی، ما در زمینه حقوقی، هیچ مانعی برای مبادلات اقتصادی و مالی با ایران نداریم و امیدواریم با همکاری بانک‌های بزرگ و معتبر اروپایی، هماهنگی و همکاری‌های خوبی میان دو کشور برقرار شود.

معاون نخست‌وزیر کرواسی یادآورشد: زمینه صدور محصولات و فرآورده‌های غذایی کرواسی به ایران با کمک وزارت بهداشت آغاز شده است.

تقویت روابط گردشگری

دالیچ همچنین حوزه گردشگری را یکی از بخش‌های زمینه ساز توسعه روابط تهران - زاگرب دانست و خواستار ایجاد یک مسیر مشخص برای تقویت روابط گردشگری دو کشور شد. وی ادامه داد: کرواسی می‌تواند با توجه به تجارت ارزنده در زمینه صنعت گردشگری، تجربیات خود را در اختیار ایران قرار دهد.

وزیر امور قتصادی کرواسی، گسترس بخش خصوصی را فرصت مناسبی برای گسترش سطح روابط دانست و از عزم و آمادگی کشورش برای ارتقای سطح همکاری‌های موثر و سودمند برای هر دو طرف خبر داد.

 عزم دولت برای گسترش روابط با کرواسی

رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در این دیدار، گسترش روابط اقتصادی با کرواسی را یک برنامه موثر و قابل پیگیری دانست و افزود: برای گسترش روابط و رفع موانع ارتباط بخش دولتی و خصوصی دو کشور تلاش خواهیم کرد.

محمد باقر نوبخت بر لزوم حل موانع بانکی برای گسترش مناسبات دو کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد که سفر خانم دالیچ به تهران، موجب تحرک هرچه بیشتر روابط ایران و کرواسی شود.

معاون رییس‌جمهوری فراهم کردن امکان تعامل بخش خصوصی دو کشور را یک گام به جلو در سطح روابط دو کشور عنوان کرد و افزود: بی‌تردید ایران و کرواسی با توجه به ظرفیت‌های موجود، می‌توانند در زمینه‌های مختلف مکمل یکدیگر باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران