شماره امروز: ۵۴۷

کمال اطهاری در یک گفت‌ و گو بررسی کرد

| کدخبر: 121250 | |

یک کارشناس اقتصاد سیاسی، اقتصاد مقاومتی را بهترین الگو برای دستیابی به توسعه‌یافتگی داخلی و مقابله با تهدیدهای امریکا برای خروج از برجام دانست که می‌تواند با جذب سرمایه، کشور را در برابر تهدیدهای جهانی مصون کند.

یک کارشناس اقتصاد سیاسی، اقتصاد مقاومتی را بهترین الگو برای دستیابی به توسعه‌یافتگی داخلی و مقابله با تهدیدهای امریکا برای خروج از برجام دانست که می‌تواند با جذب سرمایه، کشور را در برابر تهدیدهای جهانی مصون کند.

کمال اطهاری در گفت‌وگو با ایرنا درباره بهترین پاسخ ایران به خروج احتمالی امریکا از برجام گفت: تصمیم‌های ما باید در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشد و نباید نگران جذب سرمایه‌ها بود.

حمایت از خودکفایی در تولید کالاها و درونزایی و برون‌نگری از بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد. پس از آن سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و سال 1396 نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».

رهبر معظم انقلاب اسلامی، شعار سال 1397را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند. اطهاری گفت: همین که ایران تکلیف خود را از بابت اقتصاد توسعه‌یی مشخص کند، سرمایه‌ها سراغ کشور می‌آید؛ همان‌گونه که سراغ ویتنام و چین رفت. وی افزود: ایران مدت‌ها دارای الگوی التزام‌بخش برای توسعه پایدار نبوده و در طول زمان، جریان انحصارطلب توانسته است، اقتصاد را از یک اقتصاد سرمایه‌داری وابسته به غرب به اقتصاد نوفئودالی غیروابسته از نظر سیاسی اما برونزا به لحاظ اقتصادی تبدیل کند بنابراین اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار گرفت که اقتصاد کشور را به اقتصادی برونزا اما درون‌نگر تبدیل کند. «بزرگ‌ترین برانداز جمهوری اسلامی، جریان انحصارطلب است که هم انحصار اقتصادی و سیاسی داشته و رانت‌جویی را بر اقتصاد ایران حاکم کرده است و هم مانع از تحقق اهداف برنامه چهارم شد که اقتصاد دانش‌بنیان با تعامل مثبت با جهان بود.» اطهاری گفت: دولت باید با یک وفاق ملی چنین الگویی را در دستور کار قرار دهد و به جای اینکه رییس‌جمهوری به مدیران تشر بزند که برنامه بدهند در جهت ایجاد چنین وفاقی حرکت کند. وی بر ضرورت وفاق ملی بین جناح‌ها تاکید کرد و افزود: اقتصاد باید از انحصار جناح‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب خارج شود تا در چارچوب اقتصاد مقاومتی شرایط به گونه‌یی ساماندهی شود که اقتصاد جهانی نتواند رشد ایران را دچار تزلزل کند. این کارشناس اقتصاد سیاسی افزود: از نظر مقوله‌بندی رایج در اقتصاد سیاسی، تضادهای درونی یک کشور بر تضادهای بیرونی آن تقدم دارد و اگر نتوان توسعه درونزا را ساماندهی کرد، عوامل و تضادهای بیرونی بر ما فائق می‌شود.

رویکردی منفعلانه نداشته باشیم

توافق هسته‌یی برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) بیست و سوم تیر ماه سال 1394(چهاردهم ژوئیه 2015) در وین بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 شامل انگلیس، فرانسه، امریکا، روسیه، چین و آلمان امضا شد.

با اجرای برجام از دی ماه 1394 مقام‌های ایرانی بارها به کارشکنی‌های طرف مقابل به ویژه امریکا برای اموری مانند ارتباط‌های مالی و تجاری اعتراض کرده‌اند. ترامپ که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس‌جمهوری امریکا بر سر کار آمده، بارها بر پایان دادن به برجام تاکید کرده و اکنون بیست و دوم اردیبهشت ماه باید میان ادامه برجام یا خروج از آن تصمیم بگیرد. این کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: نباید به این مساله توجه داشت که امریکا از برجام خارج می‌شود یا نه و با این خروج چه اتفاقی می‌افتد بلکه جمهوری اسلامی باید به روشنی اعلام کند، تصمیم مقتضی را می‌گیرد. وی افزود: بسنده کردن به پاسخ در مقابل تهدیدهای اعمالی از سوی امریکا و ترامپ، رویکردی منفعلانه است و ایران باید پاسخی متناسب با اقدام‌ها و تهدیدهای امریکا داشته باشد. اطهاری اقدام‌هایی مانند افزایش توان هسته‌یی را در این زمینه راهگشا دانست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران