شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121003 | |

نرخ‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی پس از هفت ماه تاخیر و اختلاف نظر بین وزیر کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه اعلام شد که بر اساس آن نرخ خرید تضمینی محصولات مختلف مانند گندم معمولی،

اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی

نرخ‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی پس از هفت ماه تاخیر و اختلاف نظر بین وزیر کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه اعلام شد که بر اساس آن نرخ خرید تضمینی محصولات مختلف مانند گندم معمولی، دروم، جو، برنج، سیب‌زمینی، پیاز و... تغییر نکرده است.

به گزارش ایسنا، بیش از هفت ماه از فصل زراعی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ گذشت و بالاخره سازمان برنامه و بودجه کشور پنجم اردیبهشت ماه امسال طی نامه‌یی نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی، برگ سبز چای، پیله‌تر ابریشم و محصولات باغی را به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ کرد.

بر اساس جدول ابلاغ شده نرخ خرید تضمینی بسیاری از محصولات مختلف از جمله گندم، جو، برنج، سیب‌زمینی، پیاز و... بدون تغییر نسبت به سال زراعی گذشته اعلام شدند.

این در حالی است که بر اساس قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی، دولت باید هر ساله نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را قبل از آغاز فصل کشت و با در نظر گرفتن نرخ تورم سالانه و اعمال میزان تاثیر آن در قیمت تمام شده محصولات مختلف مورد اشاره در این قانون اعلام کند.

البته طی ماه‌های گذشته حجتی به عنوان مخالف ثابت نگه داشتن قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی زراعی به ویژه گندم در جلسات متعددی مخالفت خود را اعلام کرده بود و مسوولان وزارت جهاد کشاورزی یکی از دلایل تاخیر در ابلاغ این نرخ‌ها را همین رویکرد این وزارتخانه می‌دانستند.

میوه‌های قاچاق در بازار

محدودیت تنوع میوه‌های تابستانه در بازار فرصت را برای سودجویان فراهم کرده تا در سال حمایت از تولید داخل، میوه‌های ممنوعه خارجی را با قیمت‌های گزاف وارد مغازه‌ها کنند.

در حالی که مسوولان هر از گاهی با عزمی جدی برای برخورد با میوه‌های قاچاق وارد میدان می‌شوند اما گویا این برخوردها نتیجه موثری نداشته است؛ با وجود آنکه گفته می‌شود حضور میوه‌های قاچاق در میدان مرکزی میوه و تره بار کمرنگ‌تر از گذشته شده اما همچنان شاهد عرضه این محصولات با قیمت‌های گزاف در مغازه‌های سطح شهر هستیم، این در حالی است که سال ۹۷ سال حمایت از تولید داخل نام‌گذاری و بر مصرف محصولات داخلی تاکید شده است.

گزارش میدانی نشان می‌دهد سیب سبز فرانسوی، انگور آفریقای‌جنوبی، گلابی و لیموترش خارجی از جمله محصولاتی هستند که همچنان با قیمت‌های گزاف در سطح مغازه‌های شهر به فروش می‌رسند به‌طوری که دو کیلو سیب سبز فرانسوی برای مصرف‌کنندگان حدود ٦٥هزار تومان و یک کیلو انگور آفریقای‌جنوبی ۴۸هزار تومان آب می‌خورد!

در همین راستا مجتبی شادلو رییس اتحادیه باغداران استان تهران در گفت‌وگو با مهر اظهارداشت: در این فصل تنوع میوه در کشور ما کم است، هنوز میوه‌های تابستانه وارد بازار نشده‌اند و از طرفی تنوع میوه‌های انباری مانند سیب، پرتقال و کیوی نیز محدود است بنابراین عده‌یی از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند و به توزیع و عرضه میوه‌های خارجی دامن می‌زنند که این مساله حتما باید مورد پیگیری قرار بگیرد.

رییس اتحادیه باغداران استان تهران ادامه داد: از تیرماه به بعد تنوع میوه‌های تابستانه در بازار افزایش می‌یابد و عرضه این محصولات فراوان خواهد شد.

وی با اشاره به پخش شدن گزارش‌هایی مبنی بر محدود شدن قاچاق افزود: به هر حال بر اساس شواهد موجود، قاچاقچیان برای ادامه کار خود دسیسه چینی کرده‌اند ضمن اینکه هم‌اکنون مساله سرمازدگی نیز مطرح شده و آنها از این جو برای سوءاستفاده‌های بعدی استفاده می‌کنند.

رییس اتحادیه باغداران استان تهران اضافه کرد: حتی اگر مشکلی برای تولید ایجاد شود و نیاز به واردات باشد این کار باید با مکانیسم قانونی و با رعایت مقررات انجام شود در غیر این صورت انجام آن به نفع هیچ کس نیست.

شادلو درباره اینکه آیا خسارت سرمازدگی به باغات میوه تا این اندازه جدی است که نیاز به واردات باشد؟ گفت: هنوز نمی‌توان در این زمینه اظهارنظر قطعی کرد، این مساله تا پایان اردیبهشت و اوایل خردادماه به صورت قطعی مشخص خواهد شد که کدام محصولات آسیب بیشتری دیدند و کدام یک از سرما مصون مانده‌اند. وی افزود: ما هر سال با چنین وضعیتی در کشور مواجه هستیم و این مساله جدیدی نیست.

همچنین گفته می‌شود توزیع و عرضه میوه‌های ممنوعه فرنگی این روزها که سختگیری‌ها در میدان مرکزی میوه و تره‌بار افزایش یافته، بیشتر توسط واحدهای میوه‌فروشی انجام می‌شود که پروانه کسب ندارند و برای ساماندهی به این اوضاع باید ابتدا واحدهای مذکور را ساماندهی کرد و تحت نظارت قرار داد؛ در همین زمینه اسدالله کارگر رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران به مهر گفت: حدود ۳ هزار و ۲۵۰ واحد از اعضای ما دارای پروانه کسب هستند، بیش از هزار مورد نیز در دست اقدام است ضمن اینکه حدود ۲۰۰۰ واحد هم بدون پروانه فعالیت می‌کنند که توزیع کالاهای قاچاق نیز عمدتا توسط واحدهایی انجام می‌شود که برای دریافت پروانه کسب دریافت اقدام نکرده‌اند. کارگر اضافه کرد: واحدهایی که پروانه کسب دارند تا حدود ۹۰ درصد تحت کنترل ما هستند ضمن اینکه به بازرس‌ها برای کنترل هرچه بیشتر آنها تاکید کرده‌ایم. وی با بیان اینکه حدود ۲۰روز مانده به عید، ما به مسوولان واحدهای میوه فروشی ۱۱ منطقه استان تهران توصیه‌های لازم را در زمینه‌های مختلف ارائه کرده‌ایم، گفت: یکی از مهم‌ترین این موارد توجه به عدم توزیع کالاهای قاچاق در واحدهای صنفی بوده است. کارگر افزود: فراخوان مذکور به دلیل تنظیم بازار شب عید و مشکلات ناشی از آن نیمه کاره مانده و ان‌شاءالله در سال جاری مابقی کار را انجام خواهیم داد.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر حمایت از تولید داخل و عدم استفاده از کالاهای قاچاق تصریح کرد: به همین دلیل ما این مساله را با جدیت پیگیری می‌کنیم.

کارگر درباره اینکه برای مقابله با توزیع میوه در واحدهای فاقد پروانه کسب چه خواهید کرد؟، گفت: این برنامه در ایام بعد از عید تعریف شده که واحدهای بی‌پروانه نیز باید ساماندهی شوند و تحت نظارت قرار بگیرند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران