شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120844 | |

دیدار سران کره‌شمالی و جنوبی توجه بسیاری از رسانه‌های عربی را به خود جلب کرد. بسیاری این دیدار را بارقه امیدی برای حل اختلافات و پایان دادن به بحران در شبه جزیره کره می‌دانند

گام بزرگ دو کره در مسیر صلح

دیدار سران کره‌شمالی و جنوبی توجه بسیاری از رسانه‌های عربی را به خود جلب کرد. بسیاری این دیدار را بارقه امیدی برای حل اختلافات و پایان دادن به بحران در شبه جزیره کره می‌دانند و برخی دیگر حضور نیروهای امریکا در کره جنوبی را مانعی در این مسیر می‌دانند.

نشست سران کره شمالی و جنوبی روز گذشته هفتم اردیبهشت با حضور «مون جائه این» رییس‌جمهوری کره جنوبی و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در روستای مرزی «پانمونجوم» موسوم به «خانه صلح» برگزار شد.

رهبران دو کشور ابتدا در خاک کره جنوبی با یکدیگر دست دادند اما چند لحظه بعد «اون» از «این» خواست با عبور از خط وارد خاک کره‌شمالی شود که این پیشنهاد با تبسم و لبخند رییس‌جمهوری کره‌جنوبی مورد استقبال قرار گرفت. پس از چند ثانیه دوباره هر دو رهبر به خاک کره‌جنوبی بازگشتند.

اون نخستین مقام ارشد کره‌شمالی است که پس از پایان جنگ دو کره در سال 1953 میلادی وارد خاک کره‌جنوبی شد. رهبران دو کره در بیانیه پایانی نشست روز جمعه در مورد «خلع سلاح کامل شبه جزیره کره» به توافق رسیده و موافقت کردند «توافق متارکه جنگ به معاهده صلح تبدیل شود و هر اقدام خصمانه علیه یکدیگر را پس از این پایان دهند.»

سران دو کشور موافقت کرده‌اند برای این هدف با جامعه بین‌المللی همکاری کنند.

ایرنا در تحلیلی افزود: این نشست به صورتی ویژه مورد توجه رسانه‌های عربی قرار گرفت و تحلیل‌های گوناگونی در این زمینه منتشر شد.

 گام بزرگ دو کره در مسیر صلح

روزنامه‌های «الاهرام» و «الیوم السابع» مصر و «العربی الجدید» چاپ لندن، شبکه خبری «الجزیره» قطر و صفحه عربی تارنماهای «دویچه وله» آلمان و «مبتدا» مصر با پوشش اخبار دیدار رهبران دو کره، تلاش این دو کشور برای پایان دادن به شبح جنگ در شبه جزیره کره و برقراری صلح پایدار را مورد توجه قرار دادند.

به نوشته روزنامه الاهرام، روستای مرزی «پانمونجوم» موسوم به خانه صلح شاهد رویداد تاریخی بود که در آن بالاترین مقامات دو کره پس از سال‌ها با هم دیدار کردند.

برپایه اظهارات «ایم جونگ سیوک» یکی از کارمندان دفتر ریاست‌جمهوری کره‌جنوبی در این دیدار روی خلع سلاح هسته‌یی و رسیدن به صلح پایدار پیش از هر چیزی دیگر تمرکز شد. این دو رهبر در خط ترسیم مرزها درخت صنوبری را کاشتند که نماد صلح و رفاه است.

به نوشته روزنامه الیوم السابع، «دمتری پیسکوف» سخنگوی کرملین دیدار رهبران کره‌شمالی و کره‌جنوبی را ستود و این موضوع را رویدادی بسیار مثبت به شمار آورد.

«ولادیمیر شامانوف» رییس کمیته دفاع در مجلس دومای روسیه هم گفت: دیدار رهبران کره‌شمالی و جنوبی نشان می‌دهد امکان همگرایی دو کشور وجود دارد. واقعیتِ رسیدن دو رهبر از نسل جدید به این سطح نشان می‌دهد که امکان اتحاد به عنوان ملت واحد وجود دارد اما این موضوع تنها از راه گفت‌وگو امکان‌پذیر نیست، بلکه نیاز به اقدامات اجرایی در این زمینه است.

به نوشته تارنمای دویچه وله، سران دو کره با هم دست دادند و لبخند بر چهره آنان نمایان بود. برپایه اظهارات مسوولان کره‌جنوبی رهبران دو کشور مذاکرات آشکار و جدی درباره خلع سلاح هسته‌یی در شبه جزیره کره و برقراری صلح پایدار در این منطقه داشتند.

روزنامه العربی الجدید نوشت: دیدار تاریحی رییس‌جمهوری کره‌جنوبی با رهبرکره‌شمالی صفحه تازه‌یی از روابط میان دو کشور رقیب را گشوده است. در این زمینه «یون یانگ چانگ» سخنگوی رییس‌جمهوری کره‌جنوبی تصریح کرد رهبران دو کشور گفت‌وگوی صریح و صادقانه‌یی برای خلع سلاح و برقراری صلح دایم در شبه جزیره کره و توسعه روابط دوجانبه داشتند.

به نوشته شبکه خبری الجزیره، نشست سران دو کره امیدها را برای پایان دادن به فضای جنگ و دشمنی میان دو همسایه زنده کرده است. اما ناظران هشدار داده‌اند حل مسائل پیچیده مانند خلع سلاح هسته‌یی نیاز به زمان و تلاش بیشتری دارد.

رهبر کره‌شمالی از یکم اردیبهشت جاری (21 ماه جاری میلادی) آزمایش‌های هسته‌یی و موشکی را متوقف کرده و از گفت‌وگو با جامعه بین‌الملل برای برقراری صلح و رشد اقتصادی سخن به میان آورده است.

به نوشته تارنمای مبتدا، «چنج شیاوخه» استاد دانشکده مطالعات بین‌الملل دانشگاه «رنمین» پکن گفت: دستاورد اصلی دیدار رهبران دو کره بهبود روابط این دو کشور است. رهبر کره شمالی هنوز هم باید نشان دهد برای از بین بردن برنامه هسته‌یی خود آمادگی دارد. نشست امروز گامی در مسیر خلع سلاح هسته‌یی است، اما نمی‌توان آن را گام بزرگی به‌شمار آورد.

 حضور امریکا مانعی در مسیر صلح دو کره

روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن نوشت: درست است که رهبران دو کره در برابر دوربین‌ها با هم دست دادند و به‌طور نمادین از مرزهای یکدیگر عبور کردند و متعهد به تلاش برای پایان دادن به سلاح هسته‌یی در شبه جزیره کره و برپایی صلح پایدار شدند. اما برای تحقق همه وعده‌ها و تعهدها نیاز به مذاکره، امتیاز دهی، نشان دادن حسن نیت و بی‌توجهی به دخالت‌های خارجی به ویژه امریکا است. اون با تعلیق همه آزمایش‌های هسته‌یی و موشکی به دیدار رییس‌جمهوری کره‌جنوبی رفت و با این اقدام حسن نیت خود را نشان داد.

می توان گفت او به بیشتر اهداف خود رسیده است و اکنون کره شمالی به مرحله بالایی از قدرت بازدارندگی هسته‌یی رسیده است. این کشور دارای موشک‌های پیشرفته‌یی است که می‌تواند کالیفرنیا، واشنگتن و نیویورک را هدف قرار دهد. به یقین این کشور از این دستاوردهای اساسی چشم‌پوشی نخواهد کرد مگر اینکه 28 هزار سرباز امریکا پایگاه‌های خود را در کره‌جنوبی ترک کنند و چتر هسته‌یی امریکا از این منطقه برداشته شود و این موضوعی است که واشنگتن با آن مخالفت می‌کند.

مسیر صلح هنوز هم طولانی است و بمب‌های امریکا در طول مسیر وجود دارد. زیرا امریکا از زمان جنگ 1950 میلادی میلیاردها دلار در کره‌جنوبی سرمایه‌گذاری کرده است و به راحتی تسلیم نخواهد شد. اما باز هم تمایل رهبران دو کره برای صلح و پایان دادن به تنش تحول مهمی است که با خوش‌بینی همراه است. عبارت زیبا و پرمحتوی رییس‌جمهوری کره‌جنوبی که گفت «ما ملتی واحد هستیم و دلیلی برای جنگ وجود ندارد» نشان می‌دهد که روحیه تازه‌یی در شبه جزیره کره حاکم شده است که در آن بر همزیستی به دور از دخالت‌های خارجی تمرکز خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران