شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119877 | |

فریال مستوفی، رییس مرکز سرمایه‌گذاری خارجی اتاق تهران می‌گوید: بیشتر بانک‌های سوئدی سهامداران امریکایی دارند یا در بورس امریکا سرمایه‌گذاری کرده‌اند و به همین دلیل نگرانی‌هایی از بابت همکاری با بانک‌های ایرانی دارند.

فریال مستوفی، رییس مرکز سرمایه‌گذاری خارجی اتاق تهران می‌گوید: بیشتر بانک‌های سوئدی سهامداران امریکایی دارند یا در بورس امریکا سرمایه‌گذاری کرده‌اند و به همین دلیل نگرانی‌هایی از بابت همکاری با بانک‌های ایرانی دارند.

فریال مستوفی در گفت‌وگو با ایبِنا درباره سفر هفته آینده هیاتی از کشور سوئد به تهران گفت: ماه گذشته به‌همراه محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان سرمایه‌گذاری‌های خارجی بنا به دعوت اتاق بازرگانی استکهلم سفری به سوئد داشتیم تا درباره روابط اقتصادی ایران و سوئد جلساتی را برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه در جریان این سفر جلساتی با وزیر تجارت، بانک مرکزی سوئد و شرکت‌های بیمه برگزار شده است، افزود: شرکت‌های سوئدی مهم‌ترین مشکل را در ارتباط با ایران مسائل بانکی می‌دانستند. مستوفی درباره اینکه آیا رعایت استانداردهایی مانند IFRS یا رعایت قوانین FATF از سوی نظام بانکی ایران دغدغه بانک‌های سوئدی بوده است یا نه، گفت: جدای از استانداردسازی‌های بین‌المللی که دغدغه تمامی بانک‌های بزرگ برای همکاری با بانک‌های ایران است، مهم‌ترین مساله برای آنها این بود که یا در بورس امریکا سرمایه‌گذاری کرده بودند یا سهامداران امریکایی داشتند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: در جریان این سفر مذاکراتی نیز با شرکت‌های بیمه‌یی سوئد داشتیم و آنها اظهار علاقه می‌کردند تا پوشش بیمه‌یی برای فاینانس‌ها به ایران بدهند.

وی درباره نشست با مجموعه شرکت‌های صنایع بزرگ سوئد نیز گفت: حدود ۱۵۰شرکت سوئدی در جلسه با هیات ایرانی حضور داشتند و تمام آنها علاقه‌مند بودند تا در بازار ایران حضور یابند.  هیاتی متشکل از شرکت‌های فعال کشور سوئد در زمینه‌هایی چون خدمات مالی، سرمایه‌گذاری، بیمه، بهداشت و سلامت، انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید دستگاه‌های خودپرداز و صدور کارت‌های بانکی، طراحی دکوراسیون داخلی، لیزینگ و مدیریت پروژه، نرم‌افزار، مشاوره مدیریت و دوره‌های آموزشی به اتاق تهران می‌آیند و تا در آخرین روزهای فروردین ماه با همتایان ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو داشته باشند. این هیات تجاری به سرپرستی مدیرکل امور بین‌الملل اتاق بازرگانی استکهلم سوئد برای دیدار و مذاکره با فعالان اقتصادی ایرانی روز چهارشنبه ۲۹فروردین ماه ۱۳۹۷ برابر با ۱۸ آوریل ۲۰۱۸ میلادی در اتاق بازرگانی تهران حضور می‌یابد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران