شماره امروز: ۵۴۷

سفیر آذربایجان در ایران:

| کدخبر: 119372 | |

«بنیاد حسین اف» سفیر تام‌الاختیار جمهوری آذربایجان در ایران گفت: مسیر ترانزیتی ایران در مقایسه با مسیرهای دیگر از نظر زمان 60 درصد و از نظر قیمت 40درصد ارزان‌تر است.

ایرنا

«بنیاد حسین اف» سفیر تام‌الاختیار جمهوری آذربایجان در ایران گفت: مسیر ترانزیتی ایران در مقایسه با مسیرهای دیگر از نظر زمان 60 درصد و از نظر قیمت 40درصد ارزان‌تر است.

حسین اف در گفت‌وگو با ایرنا از رشد همکاری‌های تهران- باکو در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: در 25سال گذشته بین ایران و آذربایجان بیش از 170سند امضا شده است که از این تعداد 50 سند در حوزه اقتصادی بوده و به ویژه در 5 سال گذشته در زمینه اقتصادی ارتباطات بسیار قوی بین دو کشور ایجاد شده است.

سفیر آذربایجان در تهران افزود: در 5 سال گذشته روسای جمهوری دو کشور 11ملاقات داشته‌اند که از اینها 7 ملاقات در پایتخت‌های دو کشور و بقیه هم در حاشیه کنفرانس‌های بین‌المللی بوده است.

وی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در حوزه ترانزیت گفت: بنا به تصمیم روسای جمهوری دو کشور راه‌آهن آذربایجان وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شده است. بر این اساس در خاک جمهوری آذربایجان راه‌آهن کمربندی به طول 6 کیلومتر و نیم و در ادامه یک دهنه پل روی رودخانه ارس همچنین یک هزار و 300متر راه‌آهن در اراضی جمهوری اسلامی ایران احداث شده است. حسین اف افزود: علاوه بر این 35هکتار زمین در اختیار راه‌آهن جمهوری آذربایجان قرار داده شده و در این زمین بارانداز ساخته می‌شود.

 راه‌ آهن رشت- آستارا ظرف 3 سال

به بهره‌برداری می‌رسد

وی با بیان اینکه راه‌آهن قزوین- رشت درحال اتمام است، اظهار کرد: علاوه بر این جمهوری آذربایجان برای احداث راه‌آهن رشت- آستارا اعتبار500 میلیون دلاری اختصاص داده و در این زمینه هم نتایج خوبی گرفته شده است.

این دیپلمات جمهوری آذربایجان در پاسخ به این سوال که احداث راه‌آهن رشت- آستارا چقدر زمان می‌برد، گفت: کارهای مطالعاتی این پروژه حل شده و در واقع راه‌آهن رشت- آستارا پروژه آماده‌یی است و فکر می‌کنم در عرض 3سال می‌تواند به نتیجه برسد.

حسین اف خاطرنشان کرد: اگر راه‌آهن دو کشور به هم وصل شود هر کالایی که در بندرعباس روی قطار گذاشته می‌شود به شمالی‌ترین نقطه اروپا و روسیه در هلسینکی و مسکو منتقل خواهد شد.

وی با بیان اینکه جمهوری آذربایجان درحال توسعه ظرفیت‌های ترانزیتی خود است، گفت: اخیرا با کمک دولت آذربایجان راه‌آهن باکو- تفلیس- قارص به بهره‌برداری رسید. علاوه بر این دولت در نظر دارد از باکو تا آستارای ایران اتوبان بسازد و در این زمینه هم با شرکت‌های ایرانی همکاری می‌کنیم.

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران ادامه داد: دو طرف همچنین در حوزه خودروسازی ایران خودرو و آذرماش، خودرو مشترک به نام «خزر» تولید می‌کنند که کارخانه آن در جریان سفر آقای دکتر روحانی افتتاح شد.

حسین اف با اشاره به همکاری دو کشور برای تولید دارو در منطقه صنعتی پیراللهی آذربایجان اظهار کرد: همکاری‌های دو کشور چه در زمینه ترانزیت و چه در تولید محصولات مشترک نه فقط دوجانبه بلکه منطقه‌یی است.

وی با بیان اینکه درحال حاضر به نوعی ترانزیت ترکیبی انجام می‌شود، اظهار کرد: کالا از مومبای هندوستان با کشتی به بندرعباس منتقل می‌شود. در ادامه و از بندرعباس تا قزوین با قطار و از قزوین به آستارای آذربایجان با کامیون و از آستارای آذربایجان تا روسیه هم با قطار مسیر را طی می‌کند. این دیپلمات جمهوری آذربایجان اضافه کرد: این مسیر در مقایسه با مسیرهای دیگر به لحاظ زمان 60 درصد و از نظر قیمت 40درصد اقتصادی‌تر است. وی در درباره دستاوردهای نشست‌های سه جانبه‌یی که در سال‌های اخیر برگزار شده است، گفت: به جز نشست‌های سه جانبه نخستین نشست چهارجانبه وزرای خارجه ایران، آذربایجان، ترکیه و گرجستان هم 15مارس 2018 در باکو برگزار شد.

این نشست‌ها تاکنون دستاوردهای خوبی به ویژه در زمینه ترانزیت، تجارت و گردشگری داشته است. این دیپلمات خاطرنشان کرد: در زمینه انرژی هم نشست‌های سه جانبه ایران/ آذربایجان/ گرجستان و ایران/ آذربایجان/ روسیه در آینده برگزار خواهد شد.

 همکاری‌های سه جانبه در زمینه

ترانزیت برق

حسین اف همچنین درخصوص همکاری‌های تهران- باکو در زمینه انرژی هم گفت: خط برق ایران و آذربایجان در 4 منطقه به هم وصل است و دو طرف با هم مبادلات برق دارند. این امکان وجود دارد که آذربایجان برق بیشتری تولید کند و از طریق ایران در تجارت برق شرکت کند و ایران با توجه به وسعت جغرافیایی و امکاناتی که دارد این برق را به کشورهای دیگر بفروشد.

سفیر آذربایجان در تهران یادآور شد: در زمینه ترانزیت و تجارت برق همکاری‌های سه جانبه میان گرجستان- آذربایجان- ایران و روسیه- آذربایجان- ایران در سطح کارشناسی بررسی می‌شود.

 راه‌اندازی سامانه «آسان ویزا» برای دریافت ویزای آذربایجان

این دیپلمات درخصوص فرآیند صدور ویزا برای اتباع ایرانی اظهار کرد: قیمت ویزای جمهوری آذربایجان برای اتباع ایرانی 20دلار و مدت ویزا 30روز است. اتباع ایرانی می‌توانند به بخش کنسولی سفارت آذربایجان در تهران و سرکنسولگری آذربایجان در تبریز مراجعه کرده و ویزا دریافت کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر این سامانه «آسان ویزا» هم برای تسهیل صدور ویزا راه‌اندازی شده و اتباع ایرانی بیشترین دریافت‌کنندگان ویزا از طریق این سامانه هستند. سفیر جمهوری آذربایجان در تهران با بیان اینکه از 15مارس 2018 هم اتباع ایرانی می‌توانند در فرودگاه‌های بین‌المللی آذربایجان ویزا بگیرند، اظهار کرد: هر تبعه خارجی وارد آذربایجان می‌شود باید بعد از 10روز به اداره مهاجران مراجعه و جایی که زندگی می‌کند را ثبت کند.

به گفته حسین اف کسانی که در هتل‌ها زندگی می‌کنند، محل سکونت آنها به صورت آنلاین ثبت می‌شود ولی کسانی که در منازل شخصی زندگی می‌کنند بعضا با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

این دیپلمات جمهوری آذربایجان گفت: ما هم در این زمینه از طریق امکانات اینترنتی و فضای مجازی سفارت و هم در مرزها اطلاع‌رسانی می‌کنیم تا کسانی که در منازل شخصی سکونت دارند به اداره مهاجرین مراجعه و محل سکونت خود را ثبت کنند.

وی اضافه کرد: در صورتی که افرادی که در منازل شخصی سکونت دارند بعد از 10روز اقامت اقدام به ثبت محل سکونت خود نکنند، موقع خروج 300منات جریمه می‌شوند.

حسین اف خاطرنشان کرد: از ماه فوریه 2010 ایران برای اتباع آذربایجان ویزا را لغو کرده الان سالانه نزدیک به یک میلیون نفر از آذربایجان به ایران سفر می‌کنند. سفیر آذربایجان در تهران گفت در سال 2017 بیش از 350هزار نفر از اتباع ایران به آذربایجان سفر کردند و ما هم سفر اتباع دو کشور را تشویق می‌کنیم.

 هفته فرهنگی ایران در آذربایجان

برگزار می‌شود

حسین اف همچنین درباره همکاری‌های فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان اظهار کرد: تابستان 2017 هفته فرهنگی آذربایجان در اصفهان برگزار شد و در این رویداد فرهنگی علاوه بر برگزاری نمایشگاه عکس شاهد اجرای موسیقی و نمایش فیلم‌های تولید آذربایجان بودیم.

به گفته سفیر آذربایجان در تهران فوریه 2018 هم هفته فیلم ایران در آذربایجان برگزار شد ضمن اینکه به زودی هفته فرهنگی ایران در آذربایجان برگزار خواهد شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران