شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118573 | |

رشد جهشی کاربران اینترنت در ایران طی 5 ساله گذشته غیرقابل انکار است. در کنار این مساله اما باید دید سرانه دسترسی به اینترنت و همچنین سرانه حجم اختصاص یافته به هر ایرانی برای اینترنت داخلی و بین‌المللی در چه وضعیتی است.

چند درصد ایرانی‌ها به اینترنت دسترسی ندارند؟

رشد جهشی کاربران اینترنت در ایران طی 5 ساله گذشته غیرقابل انکار است. در کنار این مساله اما باید دید سرانه دسترسی به اینترنت و همچنین سرانه حجم اختصاص یافته به هر ایرانی برای اینترنت داخلی و بین‌المللی در چه وضعیتی است.

به گزارش ایسنا به اعتقاد کارشناسان فعالیت‌های صورت گرفته و دستاوردهای کسب شده در حوزه ICT در طول دوره 4ساله دولت یازدهم با هیچ دوره دیگری قابل مقایسه نیست. این دستاوردها به لحاظ کمی یا به عبارتی فراگیری استفاده از اینترنت یا به لحاظ کیفی و سرعت اینترنت بسیار مشهود بوده است. رشد و فراگیری دسترسی به اینترنت در دنیای امروز باعث شده تا دیگر اینترنت و ارتباطات دیگر یک خدمت لوکس یا حتی تفننی نباشد بلکه به نیازی ملموس برای زندگی روزانه تبدیل شده است.

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا درباره اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی در لایه‌های مختلف در این وزارتخانه تعریف شده است که یک لایه مهم آن توسعه فناوری اطلاعات به عنوان زیرساخت توسعه سایر بخش‌هاست و ما باید زیرساخت‌های لازم برای تامین ارتباطات مناسب برای کشور را فراهم کنیم. درحال حاضر همه شهرهای کشور از خدمات نسل سوم و چهارم برخوردار شده‌اند.

وی همچنین با بیان اینکه تکلیفی هم در حوزه پهنای باند ثابت منازل داشته که درحال برنامه‌ریزی برای حل موانع سرمایه‌گذاری در این بخش هستیم، گفته است: پیوست فناوری در عرصه تولیدات داخلی نیز ابلاغ شده و درحال پیگیری است. اینترنت در سال آینده گران نخواهد شد و همیشه در دنیا اینگونه است که قیمت‌های پهنای باند درحال ارزان شدن است.

اما اکنون بیش از ۱۲۰۰شهر کشور پوشش موبایل پهن‌باند دارند؛ در مرداد ماه امسال ۵۶ درصد شهرهای کشور مجهز به نسل چهارم موبایل بودند که در دهه فجر امسال این پوشش کامل شد و هم‌اکنون در کل کشور اینترنت موبایل نسل چهارم و سوم وجود دارد.

وزیر ارتباطات پیش از این خبر تحت پوشش قرار گرفتن ۱۲۴۶شهر را اعلام کرده و گفته بود: از امروز خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه در تمام ۱۲۴۶شهر ایران در دسترس خواهد بود.

اما طبق آخرین آمارها از رشد دسترسی خانوارها به اینترنت ۷۴/۷درصد از کاربران اینترنت در گروه سنی ۲۰تا ۴۹سال قرار می‌گیرند و ۲۷/۳درصد از کاربران در گروه سنی ۵۰ تا ۸۹ سال هستند به طور کلی نسبت به سال ۱۳۹۲ کاربران اینترنت ۵۱ درصد رشد داشته‌اند.

همچنین ۳۹درصد از کل خانوارهای کشور به رایانه دسترسی ندارند. تعداد کاربران 6 سال به بالای اینترنت نیز ۳۸میلیون و ۹۹۶هزار نفر است که معادل ۵۳ درصد از کل جمعیت کشور و در واقع ۱۵میلیون و ۵۱ هزار خانوار از کل خانوارهای موجود هستند در کل نسبت خانوارهایی که اینترنت ندارند به کل خانوارها هم ۳۸درصد است.

مشترکین فعال پهن باند سیار اما به ازای هر ۱۰۰نفر جمعیت 51.37 نفر است. مشترکین پهن باند ثابت به همین نسبت 12.9نفر به ازای هر ۱۰۰نفر است. این آمار در شرایطی است که پهنای باند اینترنت داخلی6.963.3200 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند اینترنت بین‌الملل استفاده شده تا اواخر خرداد ماه سال جاری(۱۳۹۶) حدود، 76.820.408مگابیت بر ثانیه بوده است. پهنای باند اینترنت بین‌الملل قابل استفاده نیز تا همین ماه در سال ۱۳۹۵ حدود ۹۹۴۹۴۵مگابیت بر ثانیه و سرانه پهنای باند اینترنت به ازای هر نفر نیز ۱۰مگابیت بر ثانیه بوده است.

مسوولیت تامین پهن باند اینترنت داخلی و بین‌الملل استفاده شده و قابل استفاده یا تجهیز شده به عهده شرکت ارتباطات زیرساخت است. اما اعلام اینکه هر خانوار یا فرد به طور میانگین از این حجم ایجاد شده چقدر سهم سرانه دارد از سوی سازمان فناوری اطلاعات اعلام شده است.

براساس تعریف جدید اتحادیه جهانی ارتباطات کاربر اینترنت کسی است که در طول 3ماه گذشته با هر فناوری ارتباطی به شبکه اینترنت متصل بوده و این زمان در تعاریف قبلی ۱۲ماه بوده است. محاسبه سرانه سهم هر فرد از کل ظرفیت و حجم اینترنت داخلی و بین‌المللی به دست می‌آید به این صورت که حجم موجود را بر کل جمعیت تقسیم می‌کنند تا نسبت سرانه هر فرد به دست آید.

سند تحول دیجیتال کشاورزی رونمایی می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که تدوین سند مشترک تحول دیجیتال در بخش کشاورزی به اتمام رسیده و به زودی رونمایی می‌شود.

به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری‌جهرمی روز یکشنبه در اینستاگرام خود نوشت: یکی از دستاوردهای توسعه فناوری اطلاعات در کشور، ایجاد اشتغال برای جوانان فرهیخته کشور است.

وی افزود: کارآفرینان کشور نیازمند بازارهای مناسب برای محصولات خود هستند و هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی دولت‌ها برای رسیدن به شاخص‌های تحول دیجیتال زمینه‌ساز ایجاد بازار برای این فعالان محسوب می‌شود. آذری‌جهرمی ادامه داد: بنا بر مصوبه شورای عالی اشتغال و دستور رییس‌جمهوری برای رسیدن به اهداف ایجاد اشتغال در بخش فناوری اطلاعات و رشد بهره‌وری در کشور مقرر شد، شاخص‌های تحول دیجیتال در بخش‌های مختلف کشور تبیین و اعلام شود. وزیر ارتباطات نوشت: برای پیگیری این مهم، امروز میهمان وزرای بهداشت و نیرو بودم و مقرر شد، کارگروه‌های تشکیل شده مشترک، شاخص‌های تحول دیجیتال در بخش‌های سلامت و انرژی را حداکثر تا پایان اردیبهشت تهیه و اعلام کنند و برای تصویب به هیات دولت ارائه شود. اجرای این اسناد زمینه‌ساز توسعه اشتغال در حوزه فاوا(فناوری اطلاعات و ارتباطات) خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کابینه دوازدهم پانزدهم دی ماه امسال در یادداشتی نوشت: لزوم اتخاذ رویکرد راهبردی به تحول دیجیتال کشور و بازآفرینی دولت و از همه مهم‌تر و پیشرو‌تر بخش ICT برای تحقق اهداف عالی توسعه کشور دیگر یک اقدام به تغییر نیست بلکه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای تحول کشور است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران