شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118390 | |

خریداران گوشی‌های تلفن همراه باید پیش از نهایی کردن خرید خود با ارسال شناسه بین‌المللی درج شده روی جعبه گوشی به سامانه#7777* از اصالت و ورود قانونی آن به کشور اطمینان حاصل کنند.

چگونه گوشی تلفن همراه قاچاق نخریم؟

خریداران گوشی‌های تلفن همراه باید پیش از نهایی کردن خرید خود با ارسال شناسه بین‌المللی درج شده روی جعبه گوشی به سامانه#7777* از اصالت و ورود قانونی آن به کشور اطمینان حاصل کنند.

به گزارش ایرنا، ساماندهی بازار گوشی تلفن همراه با اجرای «طرح ملی ثبت گوشی در شبکه یا احراز اصالت تلفن همراه» معروف به «رجیستری» به 11سال پیش برمی‌گردد.

برای نخستین‌ بار این طرح سال 1383 مطرح و اجرای آن دو سال به طول انجامید اما نتوانست موفقیت لازم را کسب کند.

پس از گذشت 10سال، نخستین مرحله طرح رجیستری بیست و هشتم مهر امسال و با پایش آخرین شناسه‌های ترکیبی از گوشی و سیم کارت در شبکه‌های اپراتور موبایل آغاز شد.

اکنون این طرح درحال اجرا امکانی برای خریداران گوشی‌های تلفن همراه ایجاد کرده است تا آنان بتوانند با خیالی آسوده نسبت به خرید اقدام کرده و مطمئن باشند، گوشی خریداری شده اصل است و نیز بدانند گوشی از مبادی رسمی وارد شده یا خیر و اگر از مبادی رسمی وارد نشده از خرید منصرف شوند.

خریداران گوشی‌های تلفن همراه برای آگاهی از اصالت گوشی می‌توانند پیش از نهایی کردن خرید خود شماره شناسه 15رقمی حک شده روی جعبه گوشی تلفن همراه را به سامانه#7777* ارسال کرده و پس از دریافت پیامک اصالت نسبت به خرید اقدام کنند.

همچنین خریداران می‌توانند با دریافت برنامه نرم افزاری جدید شناسایی گوشی‌های تلفن همراه از سامانه‌های ارائه‌کننده این نرم افزارها و نصب آن روی گوشی قدیمی خود و قرار دادن آن روی گوشی که قصد خرید دارند از اصالت گوشی مطمئن شوند.

علاوه بر آن این سامانه و برنامه نرم‌افزاری این امکان را در اختیار خریداران گذاشته تا از نو یا کارکرده بودن گوشی جدید آگاه شده سپس آن را بخرند.

خریداران می‌توانند با نصب سامانه دولت همراه روی تلفن‌های همراه خود از طریق ارسال#4* برای دریافت اصالت گوشی تلفن همراه اقدام کرده و خرید مطمئنی داشته باشند. خریداران باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر هنگام ارسال شناسه بین‌المللی درج شده بر جعبه‌های گوشی‌ها پیام غیرمجاز روی صفحه نمایش داده شد از خرید این نوع گوشی اجتناب کنند؛ زیرا چنین گوشی از مبادی رسمی وارد نشده است و امکان دریافت شبکه‌های تلفن همراه کشور را ندارد.

طرح ملی ثبت گوشی در شبکه که یک بار در سال 1385 به مرحله اجرا درآمد و به دلیل‌های مختلف شکست خورد در دولت یازدهم و با هدف کنترل بازار از گوشی‌های قاچاق مطرح و پیگیری شد.

پس از روی کارآمدن دولت دوازدهم طرح رجیستری دوباره در دستور کار قرار گرفت و مطالعات کارشناسانه آن ادامه یافت تا آنکه بیست و هشتم مهرماه امسال طبق گزارش‌ها و وعده‌های قبلی داده شده طرح کددارکردن گوشی‌های تلفن همراه وارد مرحله نخست خود که مرحله پایش بازار بود، شد. مرحله پایش بازار با رصد بازار تلفن همراه کشور آمار دقیقی از انواع گوشی‌های تلفن همراهی که چه از راه قانونی و چه از راه‌های غیرقانونی وارد کشور می‌شوند به دست آورد و علاوه بر آن همه گوشی‌های فعال در شبکه تلفن همراه کشور را ثبت کرد. پس از پایان این مرحله، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در 2مرحله محصولات شرکت‌های مختلف تلفن همراه را مشمول رجیستری کرد که مهم‌ترین آن گوشی‌ها و تبلت‌های شرکت اپل بود.

سپس گوشی‌های مدل موتورولا، بلک بری، گوگل پیکسل و ال. جی مشمول اجرای این طرح شدند.

مدل‌های «اس9» و «اس9پلاس» گوشی تلفن همراه سامسونگ از هشتم اسفند مشمول اجرای طرح شدند و رجیستری مدل‌های باقیمانده گوشی‌های سامسونگ به پانزدهم فروردین سال آتی موکول شد. تقاضای سالانه تلفن همراه در کشور بالغ بر 9میلیون دستگاه برآورد می‌شود که فقط 2میلیون دستگاه آن از طریق واردات رسمی و 2میلیون و 300هزار دستگاه نیز از سایر روش‌های وارداتی مانند ورود همراه مسافر تامین می‌شود. بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات گوشی تلفن همراه از مبادی رسمی کشور در 10ماه امسال با رشد 98درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به 2میلیون و 361هزار دستگاه به ارزش 342میلیون و 828 هزار دلار رسیده است. براساس آخرین آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، حجم واردات تلفن همراه از مبادی رسمی به کشور در 11ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 93درصد و درآمد گمرکی از این محل را 150درصد رشد کرد.

درآمد ۱۸۰ هزار خانواده ایرانی از تلگرام

فرمانده بسیج وزارت ارتباطات گفت: بیش از 180هزار خانواده ایرانی از تلگرام کسب درآمد مستقیم با گردش مالی چند ده میلیارد تومانی دارند. باید اپلیکیشین‌های داخلی را برای روزی که مدیریت تلگرام به ایران سرویس نداد، تقویت کنیم.

به گزارش فارس سعید مهدیون، فرمانده بسیج وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در شانزدهمین همایش فرماندهان بسیج مخابرات مناطق سراسر کشور به فرمایش مقام معظم رهبری در مورد حضور بسیج در همه عرصه‌ها به عنوان یک راهکار برای برون رفت از مشکلات، اشاره کرد و افزود: بسیج در عرصه نبرد و در جبهه‌های جنگ تحمیلی خوش درخشید و اکنون زمان آن است که در عرصه‌های مورد نیاز دیگر مانند عرصه‌های عمومی ازجمله فرهنگ، کارآمدی و فسادزدایی حضور فعال و تاثیرگذار داشته باشد. مهدیون در ارتباط با فضای مجازی گفت: باید حضوری هدفمند در شبکه‌های مجازی داشته باشیم و کم کاری‌های گذشته در این مورد را جبران کنیم چون هر جا در این فضا کم کاری شده دشمن حضور خود را در آن نمایان کرده است. وی به از بین رفتن مرزها در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال بیش از 180هزار خانواده در ایران از شبکه تلگرام درآمد مستقیم کسب می‌کنند و بیش از چند ده میلیارد تومان گردش مالی این موضوع است، فرض کنید مدیریت این اپلیکیشین به دلیلی نخواهد به ایرانیان سرویس دهد، پس باید در جهت تقویت و حمایت از اپلیکیشین‌های داخلی با تمام توان اقدام شود و امیدواریم بسیجیان عزیز که تحصیل کردگان دانشگاهی هم در بین آنها بسیار زیاد است، در این زمینه تلاش لازم را داشته باشند. مهدیون، همچنین رعایت سبک زندگی اسلامی و تقویت آن را جزو اولویت‌های بسیج دانست و با تاکید بر حفظ سلامت اداری خواستار تقویت اقدامات بسیج در این مورد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران